V poslednom období sa čoraz viac skloňuje slovo alergia a alergén. Cudzie slovo alergén znamená antigén spôsobujúci alergickú precitlivelosť s tvorbou imunoglobulínu čiže sa jedná o látku, ktorá pri styku s bunkami imunitného systému vyvoláva alergickú reakciu. Imunitnú odpoveď alergických osôb na alergén má rôzne nežiadúce klinické prejavy, rozličnej intenzity a doby trvania. Medzi alergény patria napríklad pele tráv, burín a stromov, domáce roztoče a potraviny, ako napríklad arašidy, pšenica a kravské mlieko. Alergény však obsahujú aj naše milované zvieratká.

Zvieracie alergény

Zvieratá sami o sebe nie sú alergénom. Alergénom tu sú drobné čiastočky, ktoré sa zo zvierat uvoľňujú do ovzdušia. V ich srsti sa tieto čiastočky zachytávajú, uschnú a neskôr sa uvoľňujú. Takže laicky povedané „alergia na mačky“ nie je alergia na samotnú mačku, ale na čiastočky obsiahnuté v jej kožuchu, slinách či exkrementoch, ktoré mica šíri do prostredia.

Podľa amerických štúdií má 10 až 15% populácie zvieraciu alergiu, čo je ohromné číslo. Podľa mnohých odborníkov sú z pohľadu alergií najhoršie mačky a hlodavce. Štúdia ďalej uvádza že až 1/3 alergikov žije s mačkou v spoločnej domácnosti aj napriek zdravotným problémom vyplývajúcim z takého spolužitia.

Alergénmi zväčša bývajú čiastočky kože zvierat, šupiny, fragmenty srsti. Silným alergénom tiež môžu byť zaschnuté a rozpadnuté zvyšky slín a výkalov zvierat. Silne alergizujú aj produkty mazových a potných žliaz. Najčastejšie ide o bielkoviny (proteíny) odumretých buniek, slín, moču a chlpov.

Kto chová vtáky v domácnosti, neubráni sa silnému nárastu prachu – úlomky z peria a trusu vtáky často víria poletovaním v klietke. Hlavným alergénom v prípade vtákov bývajú spravidla roztoče. Vtáky sú mimoriadne silným zdrojom roztočov, ktoré žijú v ich perí, v hniezdach a na miestach, kde sa vtáky zdržiavajú. Kto je alergický na roztoče, bude mať s prítomnosťou vtáka v domácnosti vážne problémy. (Jeden z mále papagájov, ktorý nepráši a je teda vhodný je napríklad Eclectus)

Kollby a Lola relaxujú na posteli

Ak po príchode do domácnosti, v ktorej chovajú (alebo donedávna chovali) zviera začnete mať ťažkosti, pravdepodobne ste alergickí na niektorú zložku prachu, ktorý obsahuje aj zvieracie súčasti. Typickými príznakmi sú svrbenie očí, nosa, kýchanie, nádcha, alebo astma – rýchle zhoršenie, sťaženie dýchania. Pri kontakte s kožou sa tvoria začervenané mapy a objavuje sa svrbenie a podráždenie či vyrážka.
Mačka (hlavne kocúr) je asi najviac alergizujúcim domácim zvieratkom. Ktovie prečo to odborníci tvrdia?!

Chovateľ zvierat môže alergény dokonca prenášať aj do iných priestorov – na oblečení chovateľov, v ich autách býva veľa alergénov aj v prípade, že tam zvieratá práve nie sú.

Ako tak čítam vyjadrenia alergológov k zvieracím alergiám a zvieratám, tak odporúčajú vyslovene nechovať zviera ak nemusíte, i keď žiadnu alergiu nemáte. Tvrdia, že styk s alergénmi môže aktivovať alergiu u vašich detí, príbuzných či priateľov, s ktorými ste v kontakte a ktorým pravidelne alergény zo svojho zvieraťa prenášate na odeve, aute, veciach bežnej potreby a podobne.
Nuž, tiež názor i keď trošku extrémny. 🙂

Všetci spolu an psoteli

12 rád ako zredukovať zvieracie alergény vo vnútornom prostredí

Lori Thomas Dickert z AllPetNews má niekoľko tipov pre lepší a kvalitnejší život s redukciou zvieracích alergénov:

1. Obmedzte expozíciu zvieracích alergénov na jemné povrchy kože – najmä tvár. (Ja nie som alergik a milujem si zaboriť celú tvár do mačacieho kožúška 🙂 )

2. Držte svoje zviera vonku, ako je to len možné. (Pri bytových mačkách to je nepraktikovatelné)

3. Spacie a oddychové miesto zariaďte miláčikom mimo spálne. (Už keď, tak by som rovno navrhoval pred nimi spálňu zatvárať úplne – bez 1 izby sa istotne zaobídu i keď nie je nič krajšie ako spať s micinkami na posteli)

4. Používajte čistič vzduchu. ( Nepoužívam)

5. Pravidelne vysávajte. ( 2x za týždeň, podľa množstva lietajúcich zhlukov chlpov)

6. Raz týždenne svoje zviera okúpte šampónom redukujúcim množstvo odumretých buniek, lupín. (Naše mačky nikdy nekúpem)

7. Po každom kontakte so zvieracím miláčikom si umyte ruky ( Nuž ja by som asi nič iné nerobil, len behal k umývadlu a späť a ruky si úplne rozmočil)

8. Prášte tak často, ako je len možné.(Neprášim, nemám ani čo, radšej periem)

9. Nahraďte koberce drevenou podlahou, parketami či sanitou.

10. Ak používate ohrievače vzduchu alebo klimatizačné zariadenia, obmedzte ich prevádzku v miestnostiach , kde sa zvieratá zdržujú najčastejšie. (Nemám, nepoužívam, nechcem)

11. Toalety s podstielkou by mali byť umiestnené mimo hlavných ťahov v dome či byte, aby čiastočky prachu a alergénov nekontaminovali vzduch. (Základom by asi mal byť krytý záchod s čo najmenej prašnou podstielkou a umiestnený napríklad v pivnici, práčovni, na toalete a nie v detskej izbe, obývačke či kuchyni)

12. Po hre so zvieraťom by sme mali oblečenie oprať. ( No by som sa napral teda 🙂 )

Mať zvieratko je zodpovednosť a okrem iného treba dôsledne dodržiavať zásady hygieny a to nielen našej, ale i jeho a prostredia ktoré spoločne obývame. Samozrejme bez ohľadu na to či máme alergiu alebo nie.

Zdroj informácií tu a tu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..