Ochorenie domáceho zvieratka nikdy nie je jednoduchá záležitosť. Váš miláčik Vám len ťažko naznačí, čo sa s ním presne deje a preto obvykle nasleduje množstvo vyšetrení, testov. Všetko stojí veľa peňazí, otázok viac pribúda, ako je zodpovedaných a diagnóza a terapia je v nedohľadne. Našťastie v tých lepších prípadoch je to len prvotná fáza, za ktorou nasleduje, identifikácia problému, nastolenie terapie a následná rekonvalescencia.

Ak vaše zvieratko je zároveň aj členom domácnosti, každé ochorenia znášate ťažšie, hoc je i banálne. Nikto predsa nechce vidieť „svojho milovaného“ trpieť, v bolesti, apatii.

23.04.2016 streda

Skoro ráno som sa zobudil na chronicky známy zvuk, ako Aimme „naťahuje“/nauzea/ a zvracia. Bolo asi 04:30 ráno. Neriešil som to. Vstal som, umyl som podlahu a ľahol si znovu.  Za nejaký čas to opakovalo. Opäť som vstal, všetko upratal a zase si ľahol. Niekedy proste mačičky zvracajú viac.

Bohužiaľ sa zvracanie Aimme opakovalo v ten deň asi 8 x a skončilo až okolo 16stej hodiny poobede. Aimme bola apatická, takmer sa nepohla, celý deň ležala a pôsobila dojmom, že absolútne nevníma. Jej zvratky boli len žalúdočné šťavy, žiadny jedlo, ani chlpy. Počas celého dňa sa nenapila a nenajedla.

Keďže zvracanie ustalo, dával som jej každú hodinu 5 ml vody priamo do krku. /Ako podať mačke liek pomocou injekčnej striekačky, tabletu či pastu ?/

Najskôr som si myslel, že asi niečo zlé zjedla, niečo jej nesadlo, a tak podobne. Občas sa to stane, že aj mačičku môže bolieť bruško a mať tieto prejavy. Myslel som si, že sa vyspí a všetko bude zase vporiadku. To bol ale omyl.

24.04. 2016 štvrtok

V noci som nemohol spať a chodil som každé dve – tri hodiny Aimme kontrolovať. Ležala ako socha, ani sa nepohla. Už počas dňa sa mi zdalo, že pozerá ako duchom neprítomná a má iné dýchanie ako ostatné mačky. Ráno,  presne v 09:00,  som zavolal nášmu veterinárovi, aby som si overil, že je v práci / blížili sa veľkonočné sviatky/ a hneď som Aimme zbalil, aby sme išli na veterinu.

Bol som nervózny a ona to cítila a tak pomerne bojovala, než som ju konečne dostal do prepravného boxu. Zvieratká všetko cítia a ak nie ste v pohody vy, nebudú ani ony!

Na veterine si pán doktor mačičku prezrel, popočúval a zistil, že dýchanie naozaj nie je ok, je plytké. Nič iné, viditeľné, čo by bolo mimo normy, nepostrehol. Aimme sme odvážili a mala 5,8 kg /obvykle 6-6,2kg/.

Nariadil teda krvné testy /Hematológiu a Biochémiu/. Tie mali /mimo iné/ hlavne vylúčiť problémy s obličkami, ktorých som sa veľmi bál. Kollby mal podobné príznaky – apatia, chudnutie, zvracanie a 14 dní od diagnózy PKD umrel.

Liečba ATB bola jasná – Synulox inj. , Cerenia inj., Ranital inj, Vit B12 a k tomu domov tablety Synolux a pastu Probican. Následne sme museli odbehnúť o kúsok ďalej na odbery krvi. Aimme zvládla cestovanie aj vyšetrenia s odbermi veľmi statočne. Bola krotká a pokojná.

Po príchode domov bola 1x za  24 hodín na toalete / malej potrebe/. Zase len apaticky ležala. Urobil som jej hniezdo z deky a postavil ju so stoličkou na ktorej bolo k wafkám, aby bola pekne v teple.

Okolo obeda prišli krvné testy – našťastie sa v nich nič zásadné neobjavilo. /mne padol veľký kameň zo srdca/ Obličky vyzerali vporiadku. Potvrdil sa zápal a spolu so zistením lekára o dýchacích problémoch sa diagnóza stanovila na zápal priedušiek. Diagnóza ma trošku zaskočila, ale bál som sa horších vecí.

Aimme mala po injekciách trochu odpočívať a následne sa jej malo uľaviť. Mala by dokonca začať sama prijímať potravu. To bolo dôležité pre tabletkové ATB, ktoré mala nariadené brať 2x denne.

x

Bohužiaľ, čakal som do 15:00, ale Aimme sa zo svojho miesta nehýbala, progres viditeľný nebol, natož aby šla sama piť či jesť. Pokračoval som teda v nútenom pitnom režime.

O piatej hodine som to už ale nevydržal a rozhodol sa prejsť na „domácu verziu umelej výživy“ a to v zmysle – rozmixujem jej granule s vodou a injekčnou striekačkou ju budem nasilu dokrmovať. Utekal som teda rýchlo do najbližšej lekárne po väčšiu striekačku. Miestny personál ma celkom prekvapil. Zmienka o striekačke a postaršie dámy na mňa pozerali ako na poslednú fetku v ulici a vyhovárali sa že najväčšie, ktoré majú, sú len  10 ml. Keď som sa im zmienil, že je to pre chorú mačku tak pookriali a začali sa správať normálne. Priniesli obrovskú, 150 ml výplachovú striekačku menom Janette.

Takže som začal mixovať – neviem či ste to niekedy skúšali, ale to je taký smrad, že som mal čo robiť, aby som sa pre zmenu nepozvracal ja. Aimme zvyknutá na najrôznejšie procedúry sa nechala sama prikrmovať. Zvládala rozmixované granulky aj prídel vody a to cca každú hodinu. Zvracanie ani nevoľnosť sa u nej neobjavili.

 

25.03.2016 piatok

V noci som si nastavil pravidelné budenie a chodil do obývacej izby kontrolovať, ako sa Aimme má. Bohužiaľ som ani ráno nebadal žiadne zlepšenie. Aimme nechodila na toaletu, sama nepila, ani nejedla a stále bola rovnako apatická, ako celé predošlé dva dni. Pokračoval som teda každú hodinu v kŕmení a doplňovaní tekutín. O 10:00 ráno dostala svoje prvé tabletkové ATB – našťastie ich nevyzvracala – vydýchol som si. Malé víťazstvo sme mali za sebou.

Okolo jednej a štvrtej poobede konečne šla na toaletu. /zase  len na „malú“ potrebu/. V tej chvíli som bol rád, že je schopná chodiť a použiť toaletu.

Medzitým som zbehol do obchodu aby som nakúpil čerstvé mäsko a konzervy. Dúfal som , že to, čo má najradšej ju opäť prinúti jesť. Hoc mäsko nebolo premrazené, nakrájal som ho na drobné kúsky, položil na tanierik a priniesol Aimme. Nepohŕdla a po 2,5 dňoch sa konečne sama najedla. Bolo toho máličko, ale predsa!

Každé dve – tri hodiny som jej teda dával kúsok mäska, aby sa najedla. Piť sama stále odmietala.

26.03.2016 sobota

V sobotu Aimme stále nevyzerala o nič lepšie. V očiach ale už bol náznak “ že je niekto doma“. Začala aj sama jesť, no len vyberané paštéty, mäso a konzervy. Jedla malinké množstvá ale veľakrát počas dňa. Vodu ale stále sama odmietala.

27.03.2016 nedeľa

V nedeľu nastal obrovský zlom. Aimme začala občasne chodiť a striedala miesta kde leží. Po 3,5 dňoch mi konečne aj skočila do lona a nechala sa hladkať a priadla.

Konečne sa dostala aj veľká potreba a mala správnu konzistenciu aj farbu. To bolo ďalšie obrovské víťazstvo.

Aimme sa teda začala zaujímať o svet okolo, prijímala potravu a chodila na obe potreby. Vodu sama nepila, ale prestal som ju dopovať.

29.03.2016 utorok

V utorok sme šli na kontrolu a pán doktor zistil, že sa Aimme vyšvihla z 5,8kg na 6,3kg. Veľmi ma nárast váhy potešil. Aimme už reagovala, sama jedla aj pila. ATB liečba bola ale predĺžená o ďalší týždeň.

Aimme už vyzerala ako normálne, dokonca chcela ísť aj von – prejsť sa po balkóne a načerpať silu zo slnečných lúčov.

Normálne sa už aj hrala. Zaujímala o život v domácnosti a aj ostatné cicíky. Bohužiaľ si ale nezvykla na prechod z mäsa a jej najobľúbenejších paštét a konzerv na suché granule. Takže mi začala trucovať a odmietať granule. Čakala a sedela, a dúfala, že príde niečo lepšie.

 

07.04.2016 štvrtok

Nasledujúci štvrtok sme boli zase na veterinárnej klinike. Aimme už kyprila zdravím, správala sa a vyzerala naozaj normálne. Jej trucovanie s jedlom, ale zase zhodilo jej váhu na 5,7 kg. Podľa veterinára to nie je žiadna katastrofa, máme vyčkať, či si zvykne a váha sa upraví.

Aimme každý deň zjedla viac a viac granúl a pomaly si zvykla zase na bežné stravovacie zvyklosti.

Myslím si, že 6,3 kg ešte nemá, ale kŕmi sa už skoro normálne, ako predtým. Hlavné teraz je, že je hravá, veselá, plná energia a hlavne zdravá.

Článok bol v upravenej podobe uverejnený v odbornom mesačníku Pes a mačka: ISSN: 1335-7778, číslo 05/2016, XVI. Ročník.

 

Podobné príspevky:

Aimme dnes úspešne absolvovala čistenie chrupu

Konečne je Bellinkino chvostíkové akné pod kontrolou a na ústupe

Robinove problémy s nečistotnosťou – zapálený mechúr a vysoké pH moču

Robinove peripetie s endoparazitmi (giardia, pásomnica, škrkavka)

Ako podať mačke liek pomocou injekčnej striekačky, tabletu či pastu ?

2 Comments

  1. Zdravím, so strachom som čítala, našťastie som sa dostala k šťastnému koncu. Držím palce, aby sa Aimme úplne vyliečila a užívala si život vo svojej milujúcej rodinke:-)

    Darina

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..