Starnutie je prirodzený proces a naše telesné bunky sú k tomu naprogramované. Počiatok života je vlastne začiatok cesty k jeho koncu. Je to biologický fakt. Všetky živé organizmy sa vyvíjajú, rastú, dospievajú, starnú, zomierajú. Výnimkou nie sú ani ľudia a ani naše milované šelmy.

K starnutiu určite patrí aj porucha vnímania, kognitívnych schopností a pozornosti. U niekoho sa to prejeaví viac, u niekoho menej. Vždy je to otázka mnohých faktorov, pretože každý organizmus je individualita a je determinovaný inými vplyvmi vonkajšieho i vnútorného prostredia.

Pri starnutí mnohých automaticky napadne ochorenie Alzheimer. Ide o neurologické ochorenie, degeneratívne, ktoré sa prejavuje demenciou. Človek zabúda, stráca veci, trpí poruchou pozornosti, orientácie v čase a priestore, ……

Najnovšie výskumy (japonských vedcov) dokázali, že bielkovina vyskytujúca u ľudí s touto chorobou sa nachádza aj u mačiek – dokonca divokých. Je teda pravdepodobné, že tiež môžu trpieť na toto ochorenie.
Podľa vedcov z Kalifornskej univerzity až 28% mačiek vo veku okolo 11-14 rokov trpí poruchami kognitívnych funkcií a demenciou.

Koľko len toho máme s micinkami spoločného, že? 🙂

BLRA
Aimee, Lola, Robin a Bella spolu pri kŕmení

Zdroj:
http://abcnews.go.com/blogs/headlines/2012/10/that-cranky-old-cat-may-have-alzheimers/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..