Večná otázka chovateľov mačiek smeruje k tomu, ako podať mačke odčervovaciu (či inú) tabletu. Ako podať liek v injekčnej striekačke či pastu. Manipulácia s mačkou dá občas pekne zabrať. Hoc je váš chlpáčik milujúci maznák, pri veterinárnych úkonoch sa často mení v ozbrojenú šelmu, ktorá sa nezdráha poškriabať či uhryznúť i ruku, ktorá ju kŕmi. Niekedy je to však len o tom, aby sa účinná látka či liečivo skutočne do tela našej mačky dostala a neskončila niekde na podlahe, či v miske.

Podanie tablety
Rovnako ako my ľudia, tak ani naše mačky nie sú každá rovnaká. Niektoré sú ľahko manipulovateľné s inými treba „bojovať“. Sú také, ktorým stačí tabletu obaliť mäskom, pomazať maslom, či strčiť do granulky, alebo zmiešať s konzervou a mačka nemá problém ju pekne skonzumovať. No sú aj také, ktoré sa takto ľahko prekabátiť nedajú.

Ak teda finta s obalenou tabletou do šunky či surového mäska nepomohla, v miske nám zostal už len malý nedojedený ostrovček s liekom a o masielkom potretú tabletu majú záujem len mravce, musíme vymyslieť plán B. Ak sa jedná o klasické pravidelné odčervenie máme možnosť vybrať si z ponuky spot – on prípravkov. Tie sú určené výhradne na vonkajšie použitie. Podľa nálezu koprológie nám ich odporučí náš veterinárny lekár. Rovnako ich preventívne môžeme použiť aj sami. Medi známejšie patrí Advocate , Frontline combo či Profender.

Lieky, pasty, odčervováky - veterinárna starostlivosť

Ak však nejde práve o prípad odčervenia a musíme mačičke tabletu podať, treba na to nájsť nejaký vhodný spôsob. Ak sa jedná o veľkú tabletu je lepšie ju predeliť na dve či 3 alebo i 4 časti. Využiť môžeme pólitko, ktoré zakúpime v lekárni alebo predelíme tabletu nožom. Vo všeobecnosti sa odporúča obaliť tabletu niečím mazľavým a chutným – maslom či iným tukom, ktorý vaša micka obľubuje. Jednak jej tableta lepšie skĺzne hltanom a jednak nevyvolá nepríjemné slinenie z podráždenia. Ja osobne to ale nerobím. Prečo? Lebo som sa konečne naučil ako tabletu zasunúť priamo do hltana a tak k slineniu nemá ako dôjsť a okrem toho sa mi lepšie manipuluje s neklzkou pilulou. 🙂

Postup
Pacienta si chytíme medzi nohy, tváričkou od seba. Hlávku zakloníme dozadu (smerom k sebe). Jednou rukou pootvoríme papuľku, prstami bránime zatvoreniu a druhou rukou po podnebí posunieme tabletu smerom dole, priamo do hltana. Následne rýchlo vyberieme prsty z papuľky a tabletu masírovaním krku (z vonkajšej strany 🙂 ) posunieme smerom do žalúdka. Inštruktážne video má 10 sekúnd a práve toľko by to malo trvať. Na videu vidíte Robina, ktorý má 5 mesiacov a do hltana mu dávam pomerne veľkú pilulu uroval biotics.

Keď som pred 6 rokmi začínal s chovom mačiek, vôbec som netušil, ako správne podávať odčervovacie tablety. Vždy to bol boj. Mačky sa bránili, utekali, slintali ako besné. Pred nedávnom som riešil nákazu parazitami – giardiózu, ktorá sa u nás vyskytla. Denno denne som podával niekoľko tabliet všetkým mačkám a až pri tomto náročnom odčervovacom maratóne som sa konečne naučil ako na to. Ako sa hovorí, všetko zlé je na niečo dobré! 🙂

Podanie liečiva pomocou injekčnej striekačky

Občas sa vyskytne situácie, že mačičke musíme podať liek rozriedený v nejakom roztoku alebo pastu. Niektoré z nich, napríklad uropet, mačičkám celkom chutia. No nie vždy sú aj ochotné potrebné množstvo zjesť. Tu je možnosť pastu zamiešať do misky s nejakou konzervou, paštétou alebo penou. Ak nám nad tým mačička ohrdne svoj nosík, neostáva nám nič iné, ako siahnuť po striekačke.
Rovnako ak je potrebné podať liečivo rozriedené nejakým roztokom. Často sa na riedenie používa voda. Tu je však opäť problém, že dôjde v papuľke k podráždeniu a nadmernému slintaniu, stúpne nervozita a mačička sa odpornej pachuti chce okamžite zbaviť a naše ruky sú v ohrození pazúrmi a zubami.
Zo skúsenosti môžem odporučiť riediť liečivo radšej hovädzím vývarom, poprípade slepačím.

Postup
Ak máme striekačku s účinnou látkou pripravenú, musíme si chytiť pacienta. Podobne ako v prvom prípade si mačku umiestnime medzi nohy, jej tvárou od nás. Jednou rukou chytíme mačku za šiju a držíme, hlavu tým mierne zakloníme dozadu (k sebe) a druhou rukou vložíme striekačku do papuľky. Nasmerujeme ju do zadnej časti, z boku a jej obsah postupne, veľmi pomaly vytláčame. Neustále sledujeme či mačička stíha obsah prehĺtať.

Ja som takto podával riedený Entizol s hovädzím vývarom i Uropet pastu a oboje šlo veľmi ľahko.

Podanie malého množstva hustej pasty

Ak máme naordinované podávať malé množstvo nejakej hustej pasty (ako napríklad Probican) a opäť (aj keď zvieratkám väčšinou chutí) radšej vsadíme na istotu pričom na striekačku je podávané množstvo príliš malé, musíme pastu vložiť priamo do papuľky.

Postup
Presne ako v predchádzajúcich prípadoch i teraz si mačku chytíme medzi nohy tvárovou časťou od seba. Papuľku otvoríme jednou rukou, hlávku zakloníme dozadu a druhou rukou otrieme požadované množstvo pasty na horné podnebie. Pozorujeme či mačička pastu prehltla a máme hotovo. 🙂

Úprimne verím, že vám video návody pomôžu efektívnejšie podávať liečivá vašim chlpáčikom!
Veľa zdaru a hlavne zdravia!
🙂

Podobné príspevky:

Konečne je Bellinkino chvostíkové akné pod kontrolou a na ústupe

Stresové faktory v živote mačky a ich eliminácia

Dentálne zdravie a čistenie zubov mojich mačiek

Príčina alergie na mačky bola odhalená

12 Comments

 1. ako mam podat malemu maciatku tabletku pokial ma zositu spodnu cast papulky ? konkretne ma zositu spodnu cast dasna na lavej strane(toho sa nedotykame ) a z predu jej trcia chirurgicke drotiky (mala vazny uraz)…

  saya
 2. Dobry den.Mozete mi poradit ako mam svoju kocurovi podat antibiotika? Mame s nim velke problemy.Uz sme skusali dat mu to s rybou,ale bohuzial neuspesne. Vona liekou je dost vyrazna a nevieme ako dalej.Skusali sme aj zaklonenie hlavicky ale neuspesne a ked aj trosku zhltok tak to vyvratil von. Prosim poradte mi. Dakujem

  Martin
 3. Zdravím,
  v akej forme sú ATB? Tableta?
  Priamo do krku – podľa návodu vo videu. Nič viac nepoužívam. Ak sa to raz naučíte urobiť, ide to rýchlo a ľahko.Balenie do jedla som nikdy nepraktikoval, je to neefektívne. Ja mám 4 mačky a potrebujem veci riešiť rýchlo a kvalitne 🙂

  1. a ze jaky bol ten nas kocur urazeny, ked sme mu tu tabletu strcili do papulky! odbehol od nas, sadol si pod stol, otocil sa nam chrbtom a ani na nas nepozrel. 😀 😀 😀 trvalo to asi pol hodinu.
   pred tym sme skusali sunku, surovu kuracinu a kadeco ine. to sa mu pacilo. a zrazu brutal attack – sup tabletu do hrdla. a po vtakoch. 😀 😀 😀

   chovatel
 4. Urazený alebo niee, ak ide o liečbu, tak city idú stranou. Liek potrebujú a treba im ho podať. Ak viete ako na to, dá sa to zvládnuť hravo a rýchlo, bez zbytočného stresu.
  Netreba sa báť, ale rázne sa k tomu postaviť a zviera sa poddá. Dôležitý je prístup.

  1. Dobrý deň,
   áno, možné to je, je to jedna z ciest, ale ja ju neodporúčam. Jednak sa tableta aj tak nerozpustí celá a druhak táto „zmes“ bude mačku dráždiť, bude slintať. Ak to nestreknete priamo do hltanu na jeden pokus.
   Podávanie liekov mačke je len otázkou praxe a zručnosti. Tu hore v článku je návod, možno vám pomôže.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..