Kto ma už pozná tak vie, že moja slabosť pre ryšavé mačky ma z času na čas ovládne. Najhoršie situácie nastávajú vtedy, keď si prezerám ponuku mačičiek k adopcii združenia Mačky SOS. Vtedy sa mi stáva, že sa na prvý pohľad zamilujem do nejakej hrdzavej micinky a potom ťažko znášam , že ju nemôžem mať, lebo už mám doma 3.

V piatok 19.08.2011 sa v novinkách na stránke občianskeho združenia objavila správa o ryšavom kocúrikovi, ktorý bol nájdený na parkovisku obchodnej galérie. Dostal sa do milujúcich rúk k Marte Jursovej – dočasnej opatrovníčke, u ktorej strávil v láskyplnom domove 2 týždne. Kocúrik bol maličký, krásne tmavo ryšavý s výraznými uškami a exotickou tváričkou. Bola to vskutku „láska na prvý pohľad“. Hneď som si v duchu povedal, že tak krásneho ryšavca som asi ešte ani nevidel. Nedalo mi to a tak som napísal do depozitu Nadi Moravanskej (kam kocúrik organizačne spadal), že aký je to krásny miciak a či je oňho záujem. Záujem zatiaľ nik neprejavil a tak bola šanca. Šanca ktorej som sa chytil a nepustil až kým v pondelok nebolo jasné, že malý Archie (depozitné meno) bude náš. Hneď som sa skontaktoval s Naďou a Martou, dohodli sme si podrobnosti, vymenili informácie a v utorok sme si po nového člena domácnosti prišli. Tak sa stalo, že ku Kollbýčkovi, Bellinke a Lole pribudol malý Archie.
Archie na ceste do nového domova
Do vienka dostal hneď dátum narodenia 14.06.2011 a nové meno Robin. Cestu zvládol veľmi pokojne. Je to taká tichšia povaha. Doma ho čakal kúpeľ a potom zoznamovanie s pôvodným mačacím obyvateľstvom. Behom pár chvíľ zažilo to malé klbko obrovské životné zmeny.
Kollby skúma Robinka
Šéf našej mačacej domácnosti Kollby sa ho ujal ako prvý. Ešte mokrú hrdzavú guľku oňuchával a skúmal. Chvíľu ho prenasledoval a potom sa rozhodol vzdialiť, keďže nezaznamenal nič zásadné. Na Kollbyho je v tomto skutočne spoľah. Je v domácnosti najstarší a zažil už 3 príchody a každý zvládol na výbornú.
Kollby skúma Robinka, ktorý sa hrá
S babami to má malý Robinko ťažšie. Prskajú a syčia od prvej chvíle a občas sa niektorá aj zaženie packou. Nuž Robinko si musí vybojovať svoje miesto pod slnkom ako každý. Začiatky bývajú komplikované. Musím ale povedať, že aj keď je to maličký tvor, tiež vie dať najavo nesúhlas či odpor a nezostáva domácim paničkám nič dlžný. Pre lepšie preklenutie tohto stresového obdobia som zakúpil feliway difuzér s umelými mačacími feromónmi, aby som situáciu na „bojisku“ všetkým uľahčil.
Robin odpočíva
Prvú noc zvládol malý Robinko nad moje očakávania. Hneď sa mal chuť hrať a vyskúšal každú myšku, loptičku či mávatko s ktorým sa na potulkách domom stretol.

Robin a mini catnipová mačička na hranie
Prekvapilo ma, aký je šikovný a ako rýchlo sa učí. Hneď papal granulky z labyrintu a pil vodičku z fontánky.
Včera keď prišiel nemal záujem o mačiatkovské applawsky. Vyberal len dospelácke, ale dnes ich už chrumal jedna radosť!
Robinko a labyrint II
Pár krát som ho vložil a vyložil do/zo záchodíka a ešte večer tam urobil obe potreby. Na tak maličké bábätko je to nadmačací výkon! 🙂
Robinko na záchodíku
Robin, podobne ako Lola keď prišla, si najskôr urobil svoje ležovisko a tzv „hlavný stan“ dole na prízemí.
Robinko spinká pri topánkach
Na druhý deň sa však odvážil vybehnúť aj na prvé poschodie.
Robin objavil schody
Baby z toho neboli nadšené a radšej sa zdúchli a išli spať. Robin mal tak čas a pokoj preskúmať nové časti svojho domova a samozrejme hračky. Hneď vyskúšal škrabadlá, guličky i mávatko.
Robin si zamiloval mávatko

Robin si zamiloval mávatko II
Robin testuje škrabadlo
Po hre si samozrejme doprial aj nutný odpočinok a uvelebil sa priamo na pohovke.
Robinko spinká
Robinko spinká II
Robinko je prekrásny mačiak a má aj skvelú povahu. Človek sa ho len dotkne a on už začne priasť a to riadne nahlas.

Som veľmi rád že vďaka Marte a Nadi máme toho drobčeka doma. Verím, že časom si dámy zvyknú, rovnako ako si aj ony na seba zvykali a zavládne u nás pokojná mačacia atmosféra!
Pri jedle je všetko pokojnejšie

Život s mačkami je úžasný, skvelý, prekvapivý, nezameniteľný a ja by som za žiadnych okolností nemenil!
Ja Robinko

Článok uverejnený v odbornom mesačníku Pes a mačka: ISSN: 1335-7778, číslo 11/2011, XI. Ročník

7 Comments

  1. Tak a je rozhodnuté!!!!!!!!!!!!
   Robin má prvého kamaráta!
   Je ním Lola. Tiež je extrémne hravá a tak ho sledovala pri jašení až sa začala nahánať a behať za ním a už si hrajú. 🙂

 1. Ďakujem. Malému sa veľmi darí a je neuveriteľné ako všetko dobre zvláda. Kollby s ním nemá problém, aj sa ňufkajú nosíkmi. Ale Kollby sa s ním nehrá. Lola vyzerá, že sa bude prvá, kto sa s ním skamaráti. Ona sa veľmi rada hrá podobne ako on a často ho sleduje pri hre. Ešte občas vybehne a zasyči, ale myslím že sa osmelia za pár dní a bude kľud.

 2. Kajo,
  s Tvojimi mačičkami sa to ani nemohlo lepšie vyvinúť. Som prekvapená, ako úžasne malý Robinko zvládol zmenu prostredia. Na druhej strane sa nedivím pri pohľade na prostredie, kam sa dostal Je obklopený všetkým, o čom veľa mačičiek môže len snívať. A to nielen materiálnymi vecami, ale najmä množstvom lásky. Krásne fotečky si zverejnil a to video, kde spoločne papkajú je úžasné. Veľa šťastia želám všetkému osadenstvu.

  Marta
  1. Ďakujem za pekné slová! Mačky sú moja vášeň a tak sa snažím, aby mali všetko, čo treba a niečo málo navyše. Každá z nich má za sebou nejakú, viac či menej, nepeknú minulosť a tak im kompenzujem to, čo zažili, najlepšie ako viem. Ony mi zase dávajú pocit lásky, dôvery a vytvárajú krásny domov.

 3. a už viem, prečo sa mi páči najviac z Tvojich mačiek..presne keď ho SOS inzerovali, škemrala som doma, aby sme si ho mohli vziať, zamietnuté..hneď ako som ho videla, som sa doň zamilovala a hľa…udomácnil sa u Teba 🙂

  Zuzka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..