Jedna z otázok , ktorú na svojom mačacom blogu WildCtas.sk riešim najčastejšie sú „útoky“ mačiatok na svojich majiteľov. Zo začiatku ma to šokovalo. Spojenie slov „mačiatko“ a “útok“ v jednej vete mi skutočne nedávalo zmysel. Mačiatka považujem za najroztomilejšie stvorenia na svete, sú to najpôvabnejšie mláďatká zvieracej ríše. Všetky bez rozdielu sú neskutočne krásne a stvorené k obdivu.

Bohužiaľ im ich neodolateľnosť prináša aj veľký záujem populácie ľudí. S tým ruka v ruke ide samozrejme aj ich nákup či adopcia. Častokrát ale krása mačiatka prekoná racionálny pohľad a tak sa mačence ocitajú v rodinách a domoch ľudí, ktorí im ale ani za máčik makový nerozumejú. Sú to ľudia, ktorí chcú vlastniť niečo tak krásne, hebké na dotyk a príjemné.  Nič si dopredu nezistia, nenaštudujú, nevedia. Po pár dňoch, až týždňoch sa divia, čo sa im to z mačiatka vykľulo.

Agresívne mačiatko?

To krásne guľaté čosi s mäkučkým kožúškom a anjelským pohľadom v noci takmer nespí, behá ako divoká šelma, schováva sa a striehne na každý pohyb, snaží sa uloviť ruku, či nohy trčiacu spod periny, ťahá vlasy, hryzie prsty.  Zúbky i pazúriky má ako ihličky a hoc je to stvorenie o niečo väčšie ako zavretá dlaň, má dosť sily na to, aby spôsobilo človeku bolesť či minimálne znepríjemnilo každý večer, ráno, alebo aj priebeh dňa.
Z ľudskej nohy si dokáže urobiť razom šplhací stĺpik, zavesiť sa na oblečenie alebo priamo zahryznúť. Mačiatka sú veľmi šikovné, flexibilné, rýchle a plné energie , teda pokiaľ samozrejme nedobíjajú batérie výdatným spánkom.

To je moment keď si noví majitelia uvedomia, že z malej guličky ktorá je vizuálne tak krásna sa im vykľulo útočiace nezvládatelné monštrum, s ktorým si nevedia rady. Čakali dekoráciu k designovému nábytku, chlpatého kamaráta k televízii a poháru dobrého vínka či parťáka pre deti na hranie, ale tie sa ho boja. Vtedy hľadajú rady, kde sa stala chyba a prečo ich mačiatko „útočí“ je „agresívne“, „bojovné“ a nezvládatelné.

kollbyho súrodenci

Hračka verzus predátor

Ako som spomenul  na úvod, zo začiatku ma to prekvapovalo. Veď ako už len môže byť mačiatko agresívne. Nepochopil som totiž, že ľudia sú prekvapení z toho, že mačiatko je mačiatkom a teda sa chová ako mačiatko. Vysvetlenie je prosté, mačka je predsa predátor, lovec, takmer výhradný mäsožravec. V prírode trávi podstatnú časť tým, že prechádza svoj revír, hľadá, striehne a loví korisť, značkuje a chráni  svoje životné prostredie, množí sa  a opatruje mláďatá. Tie vychováva matka a učí ich technike lovu, aby boli schopné prežiť. A tu sa práve kruh uzatvára. Matka učí svoje mačence ako sa stať predátorom, lovcom, ako sa o seba postarať, uživiť sa, obhájiť svoje teritórium a zachovať tak rod. Je to inštinktívne správanie. Takto sú mačky naprogramované prírodou. Ich prejav , ktorý človek nazýva agresiou, útokom je len naprogramované správanie typické pre tento živočíšny druh. Nič viac, nič menej. S agresivitou alebo útočením v negatívnom slova zmysle to nemá skutočne nič spoločné. Mačiatko je len nepochopené. Nedostáva sa mu podnetov ktoré by potrebovalo, aby sa naučilo byť mačkou.
Normálne sa mačiatko učí od matky a svojich súrodencov, ktorých je vždy veľa naokolo. S nimi si skúša a cvičí svoje lovecké schopnosti. Matka i súrodenci určujú hranice kam až sa môže zájsť, akú silu použiť a kedy prestať s hrou.
Človek ale toto opomína, zabúda na prirodzenosť mačky, jej pravú podstatu.

Robin

Poznať znamená vyhrať!

Poznať tieto základy o mačkách a teda i mačiatkach každému pomôže k pochopeniu ich správania a to je základ, ktorý môže viesť ku korekcii tohto správania. Ako v každej oblasti, aj v chove mačiek platí, že poznanie je kľúč. Ak chceme niečo pochopiť, musíme o tom niečo vedieť a následne môžeme začať plánovať nápravu.

1.    Mačiatka potrebujú veľa pozornosti, ale nie je vhodné aby to boli ony ktoré tu pozornosť budú vyžadovať. Človek musí byť ten, ktorý hru s mačiatkom iniciuje a to vtedy, keď má čas a chuť. Mačiatko sa obvykle prispôsobí – hra je predsa neodolateľná. Ak chcete dobre spať je vhodné mačence vyčerpať večer, pred tým, než sa uložíte spať.

2.    V čase keď človek nemá čas je potrebné mačiatko zabaviť a tu sa naskytuje viac možností:
•    Vytvorte doma podnetné prostredie – škrabadlá, hračky, preliezačky, tunely, aktívny príjem potravy
•    Zabezpečte jej mačacieho kamaráta – to je najlepšie čo môže majiteľ unudenej mačičky urobiť
•    Využívať mechanické hračky, ktoré hlavnú prácu zvládnu človeka

3.    Pri hre nepoužívajte ruky ani nohy ako predmet „lovu“. Najčastejšia chyba, ktorej sa majitelia dopúšťajú je, že sa s mačencami neustále hrajú so svojimi rukami či nohami. Používajúcich ako objekt ich záujmu. Tým mačke dávajú najavo, že je v poriadku ak ich škriabe a hryzie. Ak je mačiatko skutočne malinké, dá sa to vydržať , ale každý by mal myslieť na to, že mačiatko sa jedného dňa zmení na dospelú mačku a potom už pôjde skutočne o krvavé rany, ktoré budú bolieť. Medzi človekom a mačiatko by pri hra mala byť hračka. Ideálne palička s návnadou, mechanická hračky, udička, rukavica so závesnými hračkami a podobne.

4.    Mačiatko je potrebné vychovávať a jeho nežiadúce správanie korigovať. Ak je človek konfrontovaný s mačiatkom, ktoré sa prejavuje v jeho očiach agresívne je dôležité si určiť jedno slovo alebo citoslovce ktoré vždy zvolá, hru okamžite preruší a mača bude nachvíľu cielene ignorovať. Ak bude človek dôsledný, za krátky čas mačiatko pochopí, že sa správa nevhodne a prestane. Je ale dôležité byť vytrvalý a neustupovať. Rovnako sa takto musí zachovať každý člen domácnosti. Toto je kľúč, ako mačiatko vychovávať a verte že to skutočne funguje. Veď ten malý tvor nie je nepriateľ, len nerozumie, kde sú hranice a tie musíte nastaviť vy.

Niekedy mačiatka a tiež i dospelé mačky túžia len po pozornosti. A v podstate je im jedno, či pozornosť bude pozitívna alebo negatívna. Vtedy sa môžu rovnako uchýliť k tomu, že človeka začnú škádliť, až na neho útočiť. Nerobia to  však preto, aby mu ublížili, ale preto, že sa nudia, potrebujú vybiť energiu a túžia po potom, aby vyvolali reakciu, záujem. Preto je nesmierne dôležité, aby človek bol ten aktívny a mačke venoval svoj čas, keď on má chuť a priestor. Hru organizoval a mačke pomohol zbaviť sa prebytočnej energie. Rovnako by byt  mal obsahovať čo najviac podnetov, ktoré mačičku zabavia aj bez ľudského pričinenia. Pretože majiteľ tiež nemusí mať neustále čas, pracuje, chodí do školy, má aj iné záujmy a mačička je doma zavretá, sama bez záujmu.

mača

Poznanie mačacej povahy, základných princípov práce s mačiatkom a jeho výchovy pomôže každému k vytvoreniu pevnej väzby s mačkou, ktoré vydrží dlhé roky. Mačky nie sú prirodzene agresívne tvory, ani nemajú potrebu bezdôvodne útočiť.   Potrebujú len našu pozornosť, záujem , opateru a lásku, ostatne ako všetko živé. Dôležité aleje byť v ich výchove dôsledný a dbať na to, aby sme nášho „predátora“ mali pod kontrolou my a nie on nás.

Podobné príspevky:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..