Mačky sú úžasné a skvelé stvorenia, ktoré sa v istej etape života rozhodli pridať sa k človekovi na jeho životnej púti a akýmsi spôsobom sa naučiť kooexistovať. Mačka nikdy nebola cielene vychovávaná a „krotená“ k oddanosti, poslušnosti alebo určitým aktivitám, ktoré človeku mali spríjemniť, či uľahčiť život. Nebola psom, ktorý ho strážil, bránil, obstaral i dobytok, ani hospodárskym zvieraťom, ktoré drelo na poli či dávalo mlieko a mäso. Mačka proste robila a robí to isté – loví drobné hlodavce a človeku tak pomáhala a pomáha s ochranou jeho obživy pred škodcami.
Schopnosť loviť je mačke prirodzene dané a drobné hlodavce, ktoré človeku spôsobovali značnú škodu, boli a sú jej prirodzenou potravou. Mačka nepotrebovala človeka, aby sa nakŕmila, ale človek mačku, aby jeho obilniny a všetku úrodu ochránila a to ako doma, tak na cestách i mori. Je to predátor , ktorý žil samotárky a snažil sa uživiť, poprípade svoje potomstvo.
Mačka trávila veľkú časť dňa tým, že striehla, lovila, stopovala a zbytok času sa snažila udržať čistá, aby nezanechala pachové stopy. Jej „doménou“ je však stále spánok 🙂 pretože toho mačky nikdy nemali dosť. Okrem svojho „detstva“ vôbec nemala čas na to, aby sa zabávala či hrala. A aj tie detské hry mali vždy hlbší zmysel a to učenie sa ovládaniu svojho tela a umeniu lovu či stopovaniu koristi. Elegantná a noblesná mačka sa ale veľmi rýchlo stala i populárnou spoločníčkou a to nielen pre svoj noblesný vzhľad, ale aj výnimočnú povahu a spôsob života. Mačka tak doslova prenikla z hospodárskych sýpok do domácností človeka a to vo všetkých sociálnych vrstvách. Boli miesta, kde bola mačka znakom bohatstva, iné, kde bola vtelením bohov, či horela na hranici s údajnými čarodejnicami.
Mačka sa v mnohých ohľadoch stala pre človeka nenahraditeľnou. Rozviezol ju do všetkých kútov sveta, kde sa snažila prežiť a prispôsobiť. Našla si ale svoju cestu a tou si vedľa človeka išla ďalej. Aj napriek tomu si vždy ponechávala svoju „divokú“ časť osobnosti, duše. Život s človekom jej určite priniesol mnohé benefity, ktoré ju lákali a pre ktoré sa rozhodla s ľuďmi ostať. Verím, že ak by tomu tak nebolo, odišla by a už by sa nevrátila. Rozhodne nie dobrovoľne.
Súžitím s človekom ale mačka mnohé stratila zo svojej slobody a nespútanosti, no neubralo jej to na kráse a noblese, pre ktoré je tak povestná. Človek si z nej urobil objekt svojich plánov a začal ju chovať, upravovať, šľachtiť. Z neohrozenej, voľne žijúcej a samostatnej šelmy, predátora, sa postupom vekov stala domáca gaučaňa, ktorej už pomaly ani 100% čisté bio mäsko nechutí. Samozrejme to som schválne prehnal, ale v podstate je to v mnohých prípadoch pravda. Prešľachtená mačička už dávno neloví hlodavce, ktoré napádali sýpky, nenosí vzácne šperky po chrámoch, nesprevádza učencov v kláštoroch, ani nie je uctievaným božstvom. Stala sa našou priateľkou, rodinou, dieťaťom, ktoré nám naplňuje našu predstavu o šťastí, domácej pohode a spokojnosti. Už od nej nežiadame / aspoň v našich bytoch v mestách/, aby lovila. Nie je to potrebné. Mačka teda už nemá svoju funkciu lovcu. Nechodí bežne von, nestopuje svoju korisť. Naopak je rada, ak sa dostane k otvorenému oknu, či na zabezpečený balkón, alebo výbeh.
Bytová mačička je proste úplne iný druh mačky, ako ta pôvodná, z ktorej pochádza. Jej výzor je pomerne rovnaký, inštinkty tiež, zmysly rovnako, ale jej život a využitie času sa zmenili a to zásadne. Krmivo dostáva do misky, rovnako vodu. Maškrty občas tiež padnú na zem. Loviť nič nemusí, teritórium brániť nemusí, chrániť potomstvo pred nepriazňou podmienok tiež nie. Čo jej ostalo? Plná miska kalórií a jej kožuch.
Život u nás doma je pre mačky veľmi pohodlný, možno až moc. Nenúti ju bežne k žiadnej aktivite, i keď pôvodne musela mačka vydávať veľa energie celý deň, aby uživila seba či svoje potomstvo a ochránila svoj rod. Mačka je ale stále to divoké stvorenie, ktoré sa k človeku rozhodlo pridať dobrovoľne a stále zostáva. Ako jej možno až príliš pohodlný život viac naplniť a spríjemniť a vrátiť doňho trochu tej divočiny?
1. Zabudnite na pasívne kŕmenie do misky. Mačku nenúti k ničomu len sa naučiť, ako prinútiť otvárača konzervy, aby vstal. Labyrinty a kŕmne dosky môžete ľahko vyrobiť k krabičiek z kartónu, pet fľašiek alebo si ich kúpiť. Mačička bude musieť pri kŕmení zapracovať a tie nielen hlavičkou, ale aj labkami. Zároveň tým stratí aj nejaký čas navyše a je to pekná simulácia času, ktorý by pôvodne trávila lovom a stopovaním.
2. Zapnite jej televíziu. Nie, nemyslím tu elektrickú, myslím tým zabezpečené okná či balkóny alebo terasy. Mačka potrebuje pozorovať svoje okolie a to ideálne z výšky. Život vonku je rušný, premenlivý a lákavý a domáca gaučaňa krásny, ale bezpečný výhľad ocení, zvlášť ak neďaleko je búdka pre vtáčikov či kŕmidlo. Doplnkom môže byť aj uzavreté akvárium či terárium.
3. Kastrácia je jediný humánny spôsob ako prežiť spokojný život s mačičkou. Bytová mačička nie je stavaná na to, aby znášala ruju a kolobehy zmien, ktoré sú s ňou spojené. Svoje pudy ovládať nevie, je naprogramovaná a bez uspokojenia týchto potrieb je to skôr trápenie. Produkcia mačiat je však nežiadúca, populácia nechcených mačiek enormná a tak jediným východiskom je kastrácia, ktorá z mačky urobí vhodného spoločníka pre človeka a zároveň ju to nijak nepoškodí ani neponíži.
4. Mačka sa potrebuje doma hrať. Hračiek a zábavy nie je pre bytovú mačičku nikdy dosť. Akýkoľvek podnet, ktorý ju prinúti k nejakej aktivite je vítaný. Predátor, ktorý žije teraz na gauči, potrebuje nielen klasické guličky a myšky, ale aj mechanické hračky, ktoré vydávajú zvuky, či sa samé pohybujú a môžu tak mačku sami vyzvať k hre. Doplnok o kocúrnik, tzv catnip je vždy len vítaný.
5. Ideálne sú mačičky dve alebo veľa času pre jednu. Áno, mačka začínala svoju púť ako samotár, ale tie roky sú už dávno odviate vetrom. Dnešná mačička je naopak na svojho človeka navyknutá a ak je dlho sama, stráda. Preto ak nie je možné s ňou tráviť dostatočné množstvo času, je nutné jej zabezpečiť mačacieho kamaráta. Ideálne je rovno si adoptovať mačičky dve, aby sa predišlo neskorším možným problém so zoznamovaním.
6. Podporujme jej prirodzené správanie. Mačka žujúca v byte potrebuje viacero vecí, ktoré mala v pôvodnom domove. Rada trávi čas vo výške, odkiaľ môže nerušene pozorovať chod domácnosti. Potrebuje teda priestor na vyvýšených miestach. V prípade potreby sa rada ukryje na tesné tmavé miesto, kde môže byť osamote a nerušene oddychovať alebo sa venovať svojej očiste. Driapanie, lezenie a otupovanie pazúrikov je jej bežná potreba a pri nedostatku škrabadiel v byte, si mačička rada nájde iné miesto, čo ale nemusí potešiť nás. Oddelený priestor na kŕmenie a hygienu by mali byť samozrejmosťou!
7. Veterinárna starostlivosť je nutnosť. Poskytovať našej šelme pravidelné očkovanie, odčervenie a veterinárnu preventívnu kontrolu je dnes už bežná vec. Raz ročne navštíviť kliniku za účel preváženia, zmeranie a klasickej kontroly je dnes už štandard každého chovateľa. Preventívna starostlivosť v podobe kvalitnej stravy a opatery je vždy lacnejšie, ako následná liečba neduhov, ktoré sme mačke neuvážene spôsobili.
Áno, mačka opustila púšte, savany a lesy, aby sa dala na cestu životom po boku človeka. Aj napriek tomu všetkému zlu, ktoré sme jej spáchali a stále páchame sa nám neobrátila chrbtom, neodišla. Ostáva našim partnerom, stále nám verí. Asi v nás vidí nádej a kúsok dobra. Nesklamme ju teda a snažme sa byť zodpovedným chovateľom, ktorý mačičku nielen miluje, ale jej aj rozumie a snaží sa ju pochopiť. Mačička nie je len ozdobou našej domácnosti, ale aj jej členom, ktorý má svoje potreby a tie by sme nemali prehliadať. Odvďačí sa nám svojou vernosťou a láskou.
Článok bol v upravenej podobe uverejnený v odbornom mesačníku Pes a mačka: ISSN: 1335-7778, číslo 4/2017, XVII. Ročník.
Podobné príspevky: