Po smrti Kollbyho som sa rozhodol, že je na čase sa v stravovaní mojich mačiek posunúť zase niekam ďalej. Myslím, že z hľadiska výživy som za 7 rokov dospel na vrchol toho, čo komerčné možnosti pre stravovanie domácich mačiek ponúkajú.

Strava mojich mačiek bola kedysi tvorená 80% granúl (Orijen + Applaws / vet. dentálna diéta RC) a zvyšok boli konzervy + mäso. Asi pred rokom som konzervy prestal nakupovať úplne a nahradil ich surovým premrazeným kuracím mäskom. Pred pár týždňami som však začal uvažovať o prirodzenom spôsobe výživy mačiek – tzv. raw feed či barf. Dostal som niekoľko základných rád od chovateľov, za čo im ďakujem.

Teraz som vo fáze skúšania rôznych druhov mäsa a vnútorností a rovnako zvyšujem podiel mäsa v mačacej strave. Momentálne dostávajú teda ráno granule a večer mäso/granule. Mäso a vnútornosti podávam 5-6krát do týždňa. Najväčší a bezkonkurečný úspech má však len kuracie mäso – prsia či stehná. To jediné mi zožerú všetky mačky. Bella odmieta mäso iného druhu a vnútornosti. Ostatné mačky zjedia viac či menej i ostatného. Najbližšie je potom ešte losos, ale do toho nie sú tak rozbesnené, no dajú si všetky.

Dnes dostali prvýkrát kuracie žalúdky.

 photo P2240051copy_zpsf90ddc4d.jpg

Bellinka samozrejme oňuchala misky a smutne odkráčala. Ostatné mačky sa výdatne trápili s ťažkým pokmom.

 photo P2240052copy_zpsbf205f43.jpg

Dalo im to teda zabrať.
Naťahovali mäsko a vyberali z misiek.

 photo P2240055copy_zpsc06eec17.jpg
 photo P2240057copy_zps3727fa57.jpg

Mal som radosť, že im to ide ťažko a musia sa trošku potrápiť.
Dostávajú čoraz väčšie kúsky mäska, aby sa potrápili a precvičovali riadne svoje zúbky. Hovädzie im ide výborne a žalúdky zvládli dobre tiež.

 photo P2240059copy_zpsda275fb4.jpg

Uvidíme , kam až to dotiahneme. Ja by som úplne na surovú stravu prejsť nechcel, ale rád by som sa jej priblížil aspoň tak 50% na 50%. Bellinka to svojím odporom k inému, ako kuraciemu mäsku ale zatiaľ blokuje 🙂 A ako vieme, doma sú pánmi mačky 🙂

 photo P2240061copy_zps8b62c6b2.jpg
 photo P2240066copy_zps42bf2bb4.jpg

6 Comments

 1. Toto je urcite vyborny krok! Pravdu povediac som sa aj cudovala, ze si pisal o granuliach a konzervach, ked si taky znalec maciek 🙂 Takze konecne prechod na prirodzenu stravu, super 🙂
  My nasmu murinkovi uz par mesiacov davame kuracie krky, srdcia, zaludky, pecienku a ked sa kraja maso pre nas na obed tak vzdy sa ujde aj jemu 🙂
  A je nadherny leskly a ma strasnu kopu energie a uplne biele zubky 🙂

  Veve
 2. Zdravím,
  ja sa ale nechystám prejsť na kŕmenie mačiek iba mäsom a suplementami. Len zvyšujem podiel surového mäsa a vnútorností v ich strave. Nevidím nič zlé na tom, ak sú mačky kŕmené granulami a konzervami – záleží len na ich kvalite.

 3. No ved je to na tebe 🙂 Ja osobne nie som zastanca nijakych extremov, takze jasne, ze aj Murovi sa obcas ujdu granule, ked nema maso. Kazdy extrem je zly a treba sa riadit zdravym rozumom.
  myslim si,ze pomer 50:50 ako chces zaviest ty je urcite super vec 🙂

  Veve
 4. ahoj:)
  ja stále nemám jasno v otázke surového kuracieho mäska. Hovädzie premrazené je podľa mňa úplne v poriadku ale kuracie ako som sa zväčša dočítala by sa malo tepelne upraviť, inak riskujeme salmonelu. Som v podstate začiatočníčka, kedže mám kocúra rok, ale snažím sa čo najviac dozvedieť. Dostáva síce aj to kuracie surové ale vždy mám obavy. Hovädzie surové miluje, ale občas z neho zvracia.
  BARF je podľa mňa úplne najlepší spôsob stravovania ale otvoriť konzervičku je menej náročné-)

  darina
  1. Zdravím,

   premrazenie mäsa nie je prevencia salmonelózy, ale prevencia parazitov. Prevencia salmonelózy je len tepelne upravené mäso, čo ale zase nie je prirodzená strava v rámci BARF/raw feed. Treba nakupovať kvalitné mäso, zo zdravého chovu a nič by sa nemalo stať.
   Ja mačkám mäso premrazujem na 48 hodín, pravidelne každé 3 mesiace ich odčervujem a nemajú žiadne problémy s parazitmi ani salmonelóza sa u nás nevyskytla. 🙂 Používam kuracie, hovädzie, morčacie a rybie mäso a vnútornosti – kuracie žalúdky a srdiečka s pečienkou.
   Moje mačky sú ale kŕmené granulami a 5krát v týždni majú na večeru surové mäsko, ktoré ale nezje každá, takže sme sa na tomto bode zasekli a ďalej sa už asi neposunieme. 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..