V dávné minulosti žil kdesi v poušti kmen, který považoval leopardy za vtělení bohů a obětoval jim ženy. Z jejich spojení vzešla rasa kočičích lidí. Lidí poznamenaných krutou kletbou. Ačkoli vypadají jako lidé, prozradit by je mohly snad jen oči nebo pružná kočičí chůze, a mají stejné touhy, musejí je skrývat, protože v okamžiku nekontrolované vášně se mění v divoké černé leopardy a zabíjí. Jsou mezi námi, i když dnes už je jich málo. Například Irena Gallier nikdy nepotkala nikoho svého druhu s výjimkou bratra Paula. Je to vysoká dívka se zelenýma očima a pružnými pohyby, plná strachu ze sexu a alkoholu, které by v ní mohly probudit zvíře.

Právě pocit nebezpečí, který z ní vyzařuje, upoutá pozornost Olivera Yatese z neworleánské ZOO. Současně si také uvědomí, že právě to je žena, na kterou celý život čekal. Pak se ovšem objeví Paul, který složitou situaci ještě více zkomplikuje. Irena odmítá milostný vztah s bratrem, protože se bojí incestu a odmítá také Olivera, přestože ho miluje. Tragický příběh se odehrává ve dvou souběžných rovinách. Tou hlavní je prohlubování vztahu mezi Irenou, Paulem a Oliverem. Vedle ní je tu fantaskní pohled do dávné minulosti leopardího kultu. To vše je nataženo na kostru příběhu, tvořenou pátráním policie po pachateli krvavých vražd, kterým je právě Paul.

Americký horor z roku 1982 je remakem klasického filmu, který v roce 1942 natočil Jacques Tourneur se Simone Simonovou. Nové verze se ujal Paul Schrader, známý nejen jako režisér kontroverzního životopisného filmu Mishima, ale především jako scenárista takových filmů jako Taxikář nebo Poslední pokušení Krista. Ačkoli odvedl dobrou práci a podařilo se mu vytvořit působivé, i když místy poněkud zdlouhavé vyprávění, to hlavní, co drží film pohromadě, jsou výborné herecké výkony trojice představitelů hlavních rolích. Ať už je to Nastassja Kinská (Tess, Paříž-Texas, Bolest lásky), která jako Irena Gallierová ani v těch nejbizarnějších scénách není směšná a nepůsobí nepřirozeným dojmem, Malcolm McDowell (Měsíc 44, Caligula, Mechanický pomeranč) jako Paul, který je zcela ovládaný svou leopardí podstatou nebo John Heard (Sám doma, Případ Pelikán), který jako Oliver Yates nikdy nepůsobí dojmem, že podléhal svým sexuálním touhám a přitom věrohodně podává obraz muže ochotného obětovat své posedlosti život.

Príjemné sledovanie!

Text prevzatý z sms.cz

One Comment

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..