Predovšetkým dámy, ale aj pánov – milovníkov zvierat istotne poteší správa, že botox už nie je nutné testovať kruto na zvieratách ako tomu bolo doposiaľ. Schválená bola totiž alternatívna metóda jeho testovania, ktorá tak môže zmeniť postoj k aplikácii tejto „skrášľujúcej“ látky.
Konkrétne ide o bunkové testovanie in vitro bez použitia zvierat. Začiatkom roka túto metódu schválilo Švajčiarsko a následne aj väčšina krajín EU. Metóda môže byť používaná pre testovanie produktov spoločnosti Allergan s botulotoxínom : Botox® a Vistabel®. Švajčiarsko a EU týmto krokom nasledovali schválenie testu USA a Kanadou.

Tradičný test na zvieratách, požadovaný pre každú šaržu všetkých botulínových produktov používa myši a je koncipovaný ako test LD 50 (test polovičnej smrteľnej dávky). Cieľom tohto testu je stanovenie dávky, pri ktorej zomrie 50% testovaných myší a zahrňuje obrovské utrpenie zvierat. Myšiam je toxín injekčne vpravený do dutiny brušnej a potom sa tri dni sleduje, či na účinky toxínu zvieratá uhynuli, alebo vykazujú signály, že v krátkej dobe uhynú.

Spoločnosť Allergan nedávno prehlásila, že tento nový test jej umožní obmedziť testovanie výrobkov BOTOX®, BOTOX® Cosmetic a VISTABEL® na zvieratách až o 95% behom troch rokov.

Informácie prevzaté z newslettra Svobody zvířat II / 2012

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..