PeTA – organizácia ľudí za etické zaobchádzanie so zvieratami vyzýva svojich priaznivcov a milovníkov zvierat na celom svete, aby bojkotovali produkty spoločností AVON, MARY KAY a ESTÉE LAUDER. Spomínané kozmetické značky patrili do skupiny spoločností „cruelty free“ čo znamená, že sa zaviazali nepraktizovať testy na zvieratách. Bohužiaľ , organizácii PeTA sa podarilo zistiť , že v niektorých ázijských krajinách si spoločnosti v rámci platnej legislatívy zaplatili doplnkové testy bezpečnosti a niektoré z nich sa robia i na zvieratách.

Po dvoch dekádach promo akcií spojených s tým, že spoločnosti netestujú svoje kozmetické produkty na zvieratách, sa zistilo, že spoločnosti bez informovania verejnosti a zákazníkov zaplatili za dodatočné testovanie , i na zvieratách.
PeTA tvrdí, že má potvrdené, že každá z firiem objednala chemické testy. Pri nich budú zajacom do očí kvapkané chemikálie a na kožu vtierané látky a to všetko pre požiadavky vyplývajúce z miestnej legislatívy Čínskej vlády. Inak by sa tieto produkty nedostali na trh.

Vyjadrenia spoločností k objednanému testovaniu.

Hovorca AVONU uviedol:
„Niektoré vybrané produkty v pár krajinách musia podliehať podľa zákona dodatočným testom bezpečnosti, ktoré môžu potenciálne obsahovať i testovanie na zvieratách, nariadené miestnou vládou a jej zdravotníckymi orgánmi. Ako prvé sa pokúsime prehovoriť autority na akceptáciu iných foriem testovania, ako na zvieratách. Ak naša snaha nebude úspešná, AVON bude musieť strpieť lokálne právo a vybrané produkty budú podrobené ďalším testom podľa zákona.
V roku 2011 sa toto nariadenie týkalo len 0,3% produktov spoločnosti AVON. Organizácie za práva zvierat priniesli mnohé nepresné a nesprávne informácie. AVON si žiadne dodatočné testovanie nenariadil, ani nepožadoval.“

Inými slovami sa spoločnosť háji tým, že hoci verejne vystupuje ako „cruelty free“ občas musí urobiť ústupky miestnym vládam, inak by na ich trh nemohla dostať vybrané produkty. Následne povedia, že sa jedná len o malé percento produktov a to 0, 3%. Ak je to pre ne tak malé a bezvýznamné percento, nemusia ho na trh dovážať vôbec, stále môžu pokračovať v politike netestovania na zvieratách. Bohužiaľ zisk je pre nich prednejší ako práva zvierat!!!!!! 🙁

Hovorca ESTÉE LAUDER uviedol:
„Pred viac ako 20 rokmi, sme boli jedna z prvých spoločností, ktorá ukončila testovanie bezpečnosti produktov na zvieratách a nahradila ho. Radi by sme potvrdili, že naše predsavzatie netestovať na zvieratách sa nezmenilo. Naše produkty nie sú testované na zvieratách, okrem prípadov, keď je to nariadené zákonom. Sme zaviazaní univerzálne akceptovať iné metódy ako zvieracie testovanie s cieľom eliminovať testy na zvieratách. Naďalej budeme investovať prostriedky do vedeckého výskumu a propagovať akceptovanie iných metód testovania po celom svete.“

Krátky pohľad do minulosti na testovanie zvierat v týchto spoločnostiach

Avon zakázal testy na zvieratách v roku 1989 po verejnej akcii organizácie PeTA s názvom „Avon zabíja“
Mary Kay eliminovala testy na zvieratách v tom istom roku, po tom, ako spoločnosť zosmiešnil karikatúrami Berkeley Breathed v jeho Bloom County strip v sérii nazvanej „Noc kománd Mary Kay“.
Estée Lauder eliminovala zvieracie testy nadchádzajúci rok.

Tieto spoločnosti zakázali používanie zvierat pre testovanie produktov a započali tak novú éru na trhu s kozmetickými výrobkami a tiež novú marketingovú stratégiu. Mnohé i menšie spoločnosti ich príklad nasledovali. Tak vznikla a rozrastala sa sieť „cruelty-free“ spoločností.

PETA finančne podporuje ponuku Inštitútu pre In Vitro (IIVS.org), aby spropagovala i pre Čínsku vládu akceptovanie iných metód testovania, ktoré sa používajú v USA či Európe.

Nasledujúce video zachytáva testovanie zvierat, NIE JE VHODNÉ pre slabšie povahy!

Zoznam spoločnosti, ktoré sa zaviazali netestovať na zvieratách – čiže spadajú do skupiny „cruelty- free“ nájdete v databáze Peta. Spomínané spoločnosti (Avon, Estée Lauder a Mary Kay) boli z listu vyškrtnuté!

Zdroje jednotlivých informácií sú vo forme priamych odkazov texte!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..