Bohuslav Reynek bol pre mňa absolútne neznáme meno. Pred pár týždňami som ale videl reklamný bilboard pri dome, kde bývam, odkazujúci na jeho výstavu s celoživotným dielom. Zaujalo ma to a tak som sa tam minulú sobotu vybral. Bola to pre mňa veľká neznáma.

Už pri vstupe do priestoru galérie som zistil, že som na správnom mieste. Úvodná fotografia zachytávala skromne vyzerajúce staršieho pána s malým mačiatkom v náručí. A je to tu – zase prepojenie na mačičky. 🙂 A to bol len začiatok.

 photo Reynek2_zps5c59f547.jpg

Pri prehliadke jeho tvorby som zistil, že tento človek mačky miloval. Okrem prírody a biblických motívov to boli práve naše milované domáce mačky, ktoré sa stali jeho inšpiráciou. Boli nazaj častým motívom jeho diel.

 photo Reynek01_zpsbd0ac526.jpg

Bohužiaľ sa v galérii nemohlo fotiť a tak sa mi nepodarilo urobiť viac snímkov.

Z rozprávania jeho synov – v hodinovom dokumente, ktorý sa tam premietal, som pochopil, že mačky boli súčasťou ich rodiny. Behali im všade a neboli nijako obmedzované. Umelec i jeho rodina boli s nimi zžití. I počas natáčania dokumentu v rodnom dome behali v zábera mačence i dospelé mačky. Podľa synov, ich rodine vládli dva režimy – ovčí a mačací 🙂

Okrem výtvarnej tvorby sa Reynek venoval aj literárnej tvorbe a to poézii, kde rovnako vystupujú i mačky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..