Hlavou a vlastne jedinou osobou pôsobiacou v rámci adopčného centra opustených mačiek známeho ako Borgia je pani Eva Váňová z Bratislavy. Tá zasvätila svoj život opusteným mačičkám a mickám v núdzi a sama sa snaží hľadať im nové domovy. Tejto činnosti sa venuje intenzívne už 12 rokov a za ten čas jej rukami prešlo mnoho labiek. Okrem toho venuje svoj čas i vlastnej mačacej domácnosti, ktorú k dnešnému dňu tvorí 5 mačičiek, niekoľkým pouličkám a depoziťáčkam pripraveným k adopcii.

Najdúšikov mi nosí sám život

Ako sama hovorí: „život mi jednoducho prinesie mačičky, vo väčšine prípadov vyslovene k vchodovým dverám, a ja sa potom snažím týmto „chlpáčom“ pomôcť a nájsť im vhodný nový domov.
Mnohé mačičky vyhodia ľudia, iné sa pritrafia samé. Niektoré sú v dobre kondícii, iné majú ochorenia, zranenie, známky týrania či nevhodného zaobchádzania. Každý prípad je špecifický a jedinečný.

Pani Eva sa snaží každú mačičku vyliečiť a to nielen z jej fyzických problémov, ale často i tých psychických. Zvlášť týrané mačičky, ktoré prežili svoje peklo s človekom, majú problém opätovne nejakému dvojnožcovi dôverovať. To sťažuje ich šance na adopciu a preto je následná socializácia veľmi dôležitá, hoc časovo nesmierne náročná.

Proces adopcie sa začína až po úplnej rekonvalescencii

Nový domov sa každej mačičke hľadá až keď je po fyzickej i psychickej stránke pripravená, to znamená po celkovej rekonvalescencii. Vzhľadom na osobitú povahu každej mačičky, jej vlastnosti, preferencie sa hľadá vhodná adoptívna rodina. To je najťažšia časť práce pani Evy.
Počas mojej práce za veľa rokov sa mi podarilo umiestniť už veľa zvieratiek do výborných rodín, ktoré by si život bez svojho „vrniaceho“ miláčika už nevedeli predstaviť.“ dodáva radostne pani Eva.

Rekonvalescenčný dom pre mačky

Evin dom mačiek je nielen prezývka pre jej činnosť, ale je to zároveň aj odraz skutkového stavu. Svoj domov premenila na rekonvalescenčný dom pre mačky, kde má každý jej chránenec svoje miesto. To získa na základe zdravotného či psychického stavu v akom sa nachádza. Niektoré mačičky vyžadujú karanténu, iné zdravotné ošetrenie a niektoré sú už fit a čakajú na domov.

Borgia

Pomoc p. Váňovej zvieratkám v núdzi zahŕňa najmä tieto činnosti:

* lekárske ošetrenie – operácie, kastrácie, sterilizácie,
* poskytnutie teplého, kľudného a tichého priestoru s najrozličnejšími hračkami, vankúšikmi, dekami a mačacími stĺpikmi,
* strava podľa potreby a fyzického stavu zvieratka,
* pravidelný dohľad – čo v preklade znamená, že viackrát denne je menená pitná voda, čistený mačací záchod a veľa, veľmi veľa láskyplných slov a pohladení,
* podľa možnosti česanie srsti za účelom uvoľnenia starej srsti,
* zabezpečovanie podstielky, množstvo kvalitnej stravy,
* niektoré zvieratká nie sú adaptabilné na pobyt v byte alebo v dome a preto sú po sterilizácii, kastrácii alebo inom operatívnom zákroku a nasledovnom zotavení, vrátené do svojho pôvodného teritória.

Každá takáto bohumilá činnosť je ale nesmierne nákladná na financie. Tak to je aj v prípade pani Evy, ktorá náklady znáša sama zo svojich súkromných zdrojov. I práve preto zdôrazňuje na svojej stránke informácie, že nefunguje ako útulok, kam ľudia môžu svoje zvieratko priniesť. Rada pomôže a poradí komukoľvek, ale do svojej starostlivosti nové zvieratká od ľudí neprijíma.
Do starostlivosti preberám principiálne len mačičky a kocúrikov, ktorí sa mi priamo pritrafili “do cesty”. Nemá to vyvolať dojem, že selektujem, a chcem pomôcť len tým vlastným a osobne nájdeným, ale jednak som dosť obmedzená čo sa týka priestoru pre starostlivosť a takisto ma dlhoročné skúsenosti naučili, že ľudia sa veľmi radi a rýchlo zbavia osobnej zodpovednosti za nájdené zvieratko, pokiaľ sa im naskytne čo len najmenšia možnosť zviera niekde umiestniť, kde oň bude postarané.“ dodáva smutnú pravdu o situácii.

Je skvelé vidieť, že i jednotlivec sám, ak má možnosti, chuť a vie sa zaprieť, dokáže pomáhať opusteným mačičkám v núdzi!

Dôkazy o jej činnosti a úspech s adopciami si môžete pozrieť priamo na webovej stránke Borgia.sk
Úspešné adopcie

Ak máte záujem o adopciu mačičku tak určite neprehliadnite aktuálnu ponuku
Hľadajú domov

Ak máte záujem o adopciu, alebo chcete nejako inak pomôcť Evinmu domu mačiek tak neváhajte a kontaktujte ju.

Váňová Eva
Telefónne číslo: 0903 954 143
E-mail: info@borgia.sk
Web: www.borgia.sk

www.Borgia.sk

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..