Minister životného prostredia v Británii dúfa, že od roku 2015 bude zákonom zakázané využívanie živých zvierat v cirkusoch, ako vystupujúcich účastníkov jednotlivých predstavení. Konkrétne by sa nariadenie malo dotýkať tigrov, zebier, hadov, tiav a iných divoko žijúcich zvierat. „V dnešnej spoločnosti nie je miesto pre divoké zvieratá využívané pre našu zábavu v putujúcich cirkusoch. Zaslúžia si náš rešpekt,“ tvrdí minister.

Rastúca podpora organizácií presadzujúcich ochranu a práva zvierat sa významne zaslúžila o prejednávanie tohto návrhu.
Spoločnosť vyburcovalo a zasiahlo najmä video odhaľujúce zákulisie cirkusu a kruté zaobchádzanie so zvieratami. Na spomínanom zázname je cirkusový slon surovo bitý zamestnancom.

Video nie je vhodné pre slabšie povahy 🙁

Animal Defenders International (ADI) (Celosvetoví zastánci zvierat) zverejnili šokujúce zábery zo zákulisia známeho cirkusu – the Great British Circus, ukazujúce násilie a väznenie cirkusových slonov. Vyšetrovanie ADI ukázalo, že zvieratá boli opakovane bité do tváre a zostávali priviazané reťazami bez možnosti pohybu po dobu viac ako 11 hodín denne.

Cirkus, ktorý prechádzal celou krajinou od februára 2009 mal dvoch ázijskych a jedného afrického slona. Napriek sľubu vlády z roku 2006, ktorý mal zakázať nedomáce zvieratá vystupujúce v cirkusoch, DEFRA (Oddelenie pre životné prostredie, potraviny a záležitosti vidieka) povolila zobrať slonov (Sonju, Vanu Mana a Delhiho) do cirkusu a cestovať s nimi po krajine.

Pretože zákon zakazujúci využívanie divo žijúcich zvierat v cirkusoch znamená pomerne veľkú zmenu legislatívy, vláda sa rozhodla vydať striktné nariadenie regulujúce cirkusy so živými zvieratami už v súčasnom období.
Divoké zvieratá nie sú domestikované, preto nepovažujeme za etické, aby vystupovali.“ uviedol hovorca DEFRA.

Ja len doplním, že cirkus by mal byť zakázaný pre zvieratá úplne, poprípade prísnym okom príslušných úradov a organizácií by malo byť sledované, ako sa tam zaobchádza s domestikovanými zvieratami.

Ja som bol v cirkuse len raz, ako veľmi malé dieťa a aj to som odpadol z nedostatku vzduchu. Vyrástol som, cirkus už nikdy nenavštívil a rozhodne to ani neplánujem. Pozerať sa na zotročené zvieratá vykonávajúce trápne, rádoby zábavné kúsky, je ponižujúce nielen pre ne, ale i pre mňa ako človeka, ktorý to sleduje a platí za to! 🙁

Zdroj nájdete tu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..