Caboodle ranč v Madisone na Floride je zanieteným milovníkom mačiek istotne známy. Písalo sa o ňom v mnohých periodikách (i miestnych) rovnako o ňom boli natočené i viaceré reportáže (jedna v programe (Musime milovat kočky na Animal planet). Ranč jedného muža plný stoviek mačiek získal prezývku mačací raj. Organizácie za etické zaobchádzanie so zvieratami Peta však priniesla šokujúcu reportáž, ktorá ukazuje toto zariadenie pre opustené mačky v úplne opačnom svetle. Je Caboodle ranč mačacím rajom i peklom zároveň?

Mačka Pepper prelomila ľady

Craig Grant nikdy nebol milovník mačiek. Žil v prenajatom domčeku s dvomi spálňami so svojím synom. Mal však svoje pohodlie a komfort, pekný nábytok a všetko čo k životu potreboval. Keď sa jeho syn odsťahoval, ostala mu na krku jeho mačka Pepper, ktorú si nemohol vziať so sebou. Craig mačky neznášal, ale súhlasil, že s a o ňu postará.

Nebol zvyknutý žiť sám a rovnako tak Pepper a tak sa pomaly začali obaja osamelí obyvatelia jedného domu zbližovať. O niekoľko mesiacov neskôr sa mica okotila a porodila 5 mačiatok. Grant sa ich chcel zbaviť, pretože nechcel mať zničený svoj krásny dom, ale syn mu povedal, že najbližších 8 týždňov musia mačence ostať so svojou matkou.

Ako čas plynul , Grant si na mačiatka zvykol a objavil krásu ich unikátnej mačacej povahy. Niečo sa v ňom zmenilo a už sa mačiat nechcel vzdať. Dokonca mu prestalo vadiť, že často visia na závesoch. 🙂

So 6 mačkami to ale v prenajatom domčeku nebolo jednoduché. Majiteľ i susedia sa sťažovali a tak musel nájsť nový domov pre nich všetkých. Rovnako ani okolie nebolo pre mačky najvhodnejšie. U jednej z jeho mačiek našiel v tele broky , ďalšia bola dohryzená pitbulom.

Nový začiatok – počiatok mačacieho raja

Grant si nebol istý, čo robiť a tak si postavil kôlňu na synovej záhrade , kde dočasne prebýval. Chvíľu na to našiel inzerát v novinách , kde sa ponúkali 5 akrové parcely (1aker = 4000 m2) stromovej farmy. Pozemok, jeho financovanie a mesačné platby sa mu zdali veľmi výhodné. Jedinou nevýhodou bola vzdialenosť 100 míľ od Jacksonvillu.

Craig sa tam zašiel pozrieť a miesto si ihneď zamiloval. Nasledujúce mesiace zakúpil ďalších 5 akrových parcel a dnes vlastný 25 akrov. Vyčistil malý priestor a zakúpil obytný príves ako prístrešok pre svoje mačky. Do prívesu namontoval mačacie dvierka a čalunené poličky.
S mačkami na nasťahoval deň po Vďakyvzdaní, v novembri 2003. V tom čase mal už 11 mačiek. K svojím pôvodným šiestim zozbieral i mačky opustené, ktoré žili v jeho okolí. Na jar 2004 ich bolo 22.

Kôlňu zo záhrady preniesol na ranč. Pôvodne mala slúžiť ako jeho obydlie, ale mnohé mačky chceli spať v jeho blízkosti a tak sa vrátil späť do obytného prívesu, kde bolo viac miesta.

Svoj starý život, komfort , nábytok nechal v minulosti. Materiálne veci ho narozdiel od mačiek nerobili šťastným. Tie sa stali jeho najlepšími priateľmi , akých kedy mal.

Caboodle ranč – útočisko mačiek

Caboodle ranč je dnes útočiskom pre mačky, ktoré ostali bez domova, opustené. Každá z nich má za sebou nejaký ten smutný príbeh. Mnohé mačky boli vyhladované na smrť, iné zranené od týrania a zlého zaobchádzania. Craig videl mnoho mačiek zavretých v klietkach v útulkoch a tak si ich tiež adoptoval.

Na ranči majú mačky neobmedzený, voľný pohyb. Obytný príves je umiestnený približne v jeho strede. Mačky s ním chodia na prechádzky po divočiny, škriabu sa po stromoch , prechádzajú po konštrukciách ktoré pre ne zmontoval a schovávajú sa v brlohoch v zemi, ktoré pre ne vytvoril.

Všetky mačky sú kastrované/sterilizované, zaočkované a pravidelne ich chodí prezerať veterinár. Kým Craig pracoval, cestoval dlhé míle denno denne, aby mačkám zabezpečil pekný život. Každý cent venoval na ich starostlivosť. Po tom, ako odišiel do dôchodku, predal svoje podnikanie synovi, aby sa mohol konečne celých 7 dní v týždni / 12 hodín denne venovať práci na ranči a svojím milovaným mačkám.

Financovanie
Caboodle ranč je nezisková organizácia , záchranné stredisko pre mačky bez domova. Ranč je finančne odkázaný na dotácie od sponzorov, prispievateľov a milovníkov mačiek. V súčasnosti sa stará o niekoľko stoviek mačiek bez domova, podľa odhadov je ich 500 až 600.

Mačacie peklo

Bohužiaľ, ako sa zdá, nie je všetko také ideálne, ako to opisuje prevádzkovateľ na svojich webvých stránkach. Predstavitelia organizácie za etické zaobchádzanie so zvieratami Peta vyslali na ranč svojich vyšetrovateľov, ktorí nakrútili šokujúcu reportáž o odvrátenej strane „Mačacieho raja“ na Caboodle ranči.
Podľa nej sa na ranči nachádzajú desiatky ťažko chorých mačiek bez pomoci, ktoré sú vo vážnom a život ohrozujúcom stave bez adekvátnej veterinárnej starostlivosti. Video jasne ukazuje ako tam mnohé mačky strádajú v bolestiach, choré, slabé, bez pomoci. Mnohé trpia respiračnými ochoreniami, majú silné výtoky, prenosné ochorenia a vďaka voľnému pohybu ich šíria ďalej. 🙁

Nasledujúce video NIE JE VHODNÉ pre slabé a ani slabšie povahy, sám som to nevydržal dopozerať, takže sa vopred ospravedlňujem ak niektoré zistenia Pety nebudú v článku spomenuté.

Internet sa začína zapĺňať informáciami, fotkami a videami z „mačacieho pekla“.
Peta jednala so štátnym žalobcom, aby bol prevádzkovateľ zadržaný a bolo umožnené pracovníkom ASPCA (Americká asociáciou pre prevenciu krutosti na zvieratách), aby mohli vstúpiť na pozemok a mačky odniesť.

ASPCA sa ujala stoviek mačiek a mačiatok. Išlo o najväčšiu záchrannú akciu v jej histórii. Podľa organizácie mnohé mačky trpeli respiračnými a očnými infekciami a ďalšími zdravotnými problémami. Caboodle ranč nemal žiadny adopčný ani kastračný program, ktoré by korigovali rozrastajúcu sa populáciu.

Zdá sa, že starému pánovi sa jeho pôvodný zámer pomáhať mačkám trošku vymkol z rúk a precenil svoje schopnosti a možnosti.
Odpoveď na otázku v titulku článku „Caboodle ranč – mačací raj i peklo zároveň?“ je teraz jasná. To, čo vzniklo ako mačací raj sa pre mnohé mačky zmenilo v peklo, ktoré spôsobilo jeho zánik.

Stránka odporcov ranču na Facebooku.
Oficiálna stránka zariadenia Caboodle ranch.

3 Comments

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..