Ak sme sa rozhodli spojiť náš život s mačacím miláčikom, máme takmer vyhrané. To najdôležitejšie rozhodnutie sme už teda učinili. Premysleli sme si časové nároky, materiálne, finančné náklady a vieme, že mačka je presne to, čo doplní našu domácnosť a je kompatibilné s našimi predstavami o maznáčikovi. To, čo nás teraz čaká je rozhodnúť sa pre nejaké konkrétne plemeno alebo domácu micinku.

Čistokrvná mačka

Prvá otázka, ktorú si musíme zodpovedať je, či máme záujem o mačku čistokrvnú s rodokmeňom alebo si chceme adoptovať micku domácu, alias čistokrvný „street style“.
Výhodou čistokrvnej mačičky je, že presne budeme vedieť, čo od nej čakať. V odbornej literatúre si môžeme pozrieť jej presný opis. Budeme vedieť ako asi bude vyzerať, koľko vážiť, aké bude mať telesné proporcie, sfarbenie, dĺžku srsti a podobne. Rovnako sa dozvieme aj o jej osobnostných charakteristikách, vlastnostiach, predpokladoch pre spolužitie s nami či inými zvieratkami v našej domácnosti. Podobne si naštudujeme aj aké sú jej zdravotné charakteristiky a riziká, ktoré ochorenia sa u nej vyskytujú, či ide o tzv. zdravé plemeno alebo má náchylnosť k niektorým ochoreniam (al. dedičným). Od týchto informácií si ľahko môžeme odvodiť, či mačička spĺňa naše predstavy, pripravený rozpočet a taktiež či budeme mať dostatok času na starostlivosť o ňu.

Rovnako by sme si mali premyslieť či máme záujem o mačičku s papiermi, výstavný kus a plánujeme ju zasvätiť do sveta výstav, naštartovať jej kariéru a poprípade si následne založiť chovateľskú stanicu. Je to zásadná vec, lebo vystavovanie a chov nám zaberie veľa času a tiež nemálo peňazí. Pokračovať v chovateľstve a šľachtení sa možno mnohým zdá ako hračka, ale iba tí skutočne zodpovední odborníci vedia, aké náročné na vedomosti a informácie to je.
Problém je aj v tom, že špeciálne na Slovensku si každý, kto má doma dve, tri , štyri „čistokrvné“ mačky a množí ich ako sa mu zapáči si myslí, že je veľký chovateľ. No práve títo množitelia robia zlé meno chovateľskej obci. Svojim neodborným množením a príbuzenským krížením vnášajú do plemien znaky iných, prenášajú dedičné ochorenia a celkovo znehodnocujú chov, poškodzujú samotné plemeno. Samozrejme, takéto jedince nemožno vystavovať a títo „chovatelia“ nebývajú registrovaní. No málo znalý začiatočník im môže ľahko naletieť. Zvlášť, keď má záujem o čistokrvnú mačičku, ale nechce za ňu zaplatiť bežnú trhovú cenu, aká sa ponúka. To je častá chyba!!!

Už som videl viacero prípadov, kde sa majiteľ pyšnil, že má doma ruskú modrú mačku a pritom šlo o prekríženú britku, ktorú kúpil niekde za pár šupov od „chovateľa“. Ľudia vždy hľadajú cestu ako za čo najvyššiu kvalitu zaplatiť čo najmenej a pritom sami okrádajú seba. Domov si tak často prinesú prekrížené zviera s oslabenou imunitou, ktoré nielen že nie je tým, za čo zaplatili, ale navyše je dodatočné riešenie možných zdravotných rizík nákladnejšie, ako by bola samotná mačka s papiermi od registrovaného chovateľa.
Robin
Samozrejme, ľudia sú rôzni a aj registrovaný chovateľ s oficiálnou chovateľskou stanicou nemusí byť práve zodpovedný. Stať sa môže dnes skutočne čokoľvek. Záruky nie sú nikde. I takto môžete kúpiť choré zviera, s nejakou fyzickou vadou, ktorú si ako neskúsený začiatočník nemusíte všimnúť. Rozhodne je to ale menej pravdepodobné ako u množiteľa. Otázka reklamácie je už následne postavená na základe dohodnutých obchodných podmienok či uzavretej zmluvy, čo by som odporúčal.

Nevýhody čistokrvnej mačičky vidím najmä v počiatočnej investícii, ktorá môže bežného človeka odradiť. Druhá vec je, že ak sa nejedná o prírodné plemeno, ale šľachtené, prináša si takáto micka so sebou i zdravotné problémy a obmedzenia, s ktorými treba počítať. Samozrejme záleží na konkrétnom plemene! Ďalšia vec, ktorá ma napadá je, že prečo umelo tvoriť a šľachtiť nové rasy a plemená mačiek, keď je na svete plno tých, čo nemajú domov? Ja som jednoznačne zástanca hesla: Nekupuj, ale adoptuj!

Okrem toho dodnes nechápem, čo človeka vedie k tomu, aby vytváral nové plemená mačiek (ale i iných zvierat) takmer bez uší, s krátkymi nožičkami, bez chvosta, s mini ňufákom, malinkými či naopak obrovskými očami a podobnými deformáciami. Zvlášť tomu nerozumiem preto, keď takéto mačky týmito deformitami zväčša len trpia a pribúdajú im zdravotné problémy, zvyšuje sa náročnosť na ich každodennú starostlivosť a i náklady.

Rovnako mi príde podivné, ako sa všetci bojíme geneticky modifikovaných plodín, klonovania ľudí či genetických zásahov do ľudského genómu a ovplyvňovania tak jeho charakteristík, no so zvieratami nakladáme ako s vecami a čoraz viac si ich prispôsobujeme našim požiadavkám. Nezabíjame tým ich prirodzenú krásu, charakteristiku a vlastnosti?

Tým ale chovateľstvo čistokrvných mačiek nechcem dehonestovať ani ho neodsudzujem. Tiež boli časy keď som túžil po siamskej mačičke. Rád a pravidelne chodím dokonca na výstavy, pokochať sa krásnymi mačičkami.
V súkromí ale dávam prednosť prírodným plemenám a krížencom domácich mačiek, hoc sa ku mne dostala čistokrvná mainská mývalia mačička Aimme.

Bella
Bella

Moja rada teda znie, ak už sa rozhodnete pre šľachtenú mačičku, skúste si pozrieť najskôr plemená prírodné (ako napríklad nórska lesná, sibírska mačka, mainská mývalia a iné), teda tie, ktoré nevytvoril človek. Následne ak už máte svojho favorita, nájdite si dobrého chovateľa. Prezrite si ponuku na internete, navštívte chovateľskú stanicu, zistite si zázemie v akom mačičky žijú, ako často majú mačiatka, aké výstavné úspechy dosiahli. V dnešnej virtuálnej dobe internetu nie je žiadny problém získať referencie, nakontaktovať sa na bývalých zákazníkov a podobne. Kvalitní chovatelia často zostávajú v kontakte s rodinami, do ktorých poskytli svoje mačiatka. Ak vám ide o skutočne zdravého a plnohodnotného zástupcu plemena, nie je vhodné riešiť len otázku ceny! Za kvalitu sa skutočne platí a má svoju trhovú cenu.

Mačka domáca – „street style“ mačka

Druhou možnosťou, o ktorej môžeme uvažovať, je adoptovať si mačku domácu, kríženca, tzv „street style“. Jedná sa teda o mačičku bez zjavného plemena, nečistokrvnú, ktorá vznikla krížením bežných domácich mačiek a niekedy i tých plemenných. 🙂

Výhody domácej mačky – kríženca
Takéto mačky sa vyznačujú vysokou odolnosťou voči chorobám, či už tým získaným alebo dedičným. Rovnako je u nich zjavná aj väčšia variabilita sfarbenia kožúška, jej hustoty, vzhľadu, dĺžky chĺpkov. Každá mačička je de facto originál, ktorý už nemusíte viac nikde vidieť. Rôznorodosť a originalita sú synonymá domácich mačiek a krížencov. 🙂

Domáce mačičky môžete získať veľmi lacno. Za malý, skutočne symbolický, poplatok cez najrôznejšie útulky, občianske združenia a depozity či dokonca úplne zadarmo. Inzertné portály sú plné najrôznejších krížencov. Zvlásť na jar a počas leta je dostatok mačiat na výber. Stále totiž mnohí nepochopili, že najlepší spôsob ako zabrániť množeniu a produkcii nechcených mačiat je kastrácia a sterilizácia.

Rovnako sa teda aj stáva, že občianske združenia, útulky a depozity, starajúce sa o bezprízorné mačky, týrané, choré a hendikepované, sú tiež zmáhané návalom desiatok nechcených mačiat. Ak by majitelia viac dbali na korekciu reprodukcie svojich mačiek, všetky združenia na pomoc zvieratkám by tak mohli efektívnejšie pomáhať mačičkám, ktoré to naozaj potrebujú.

Výber domácej mačky / kríženca

Pri výbere domácej mačičky by sme mali byť ale tiež veľmi dôslední, ako pri výbere mačky čistokrvnej. Pri domácej mačke máme dve možnosti. Pri prvej z nich ide o mačku od chovateľa, ktorý pozná jej zázemie a predkov a vie nám teda presne povedať, čo od mačky môžeme čakať. Jednak od jej fyzického výzoru, ale i od povahových vlastností. Rovnako si môžeme pozrieť v akých podmienkach vyrastajú mačiatka, akí sú ich rodičia či príbuzní.

Druhá možnosť je adoptovať si mačičku z útulku alebo depozitu či od súkromnej osoby. Tu je už informácií ku ktorým sa dostaneme menej. Zachránené mačičky z týchto zariadení častokrát majú neznámu anamnézu – či už zdravotnú tak i rodinnú. Nevieme teda odkiaľ prišli, akí boli ich predkovia, či akých ochorení sa u nich môžeme v dospelosti dočkať. To je jasná nevýhoda. Tú však vyvažuje skutočne hrejivý pocit, že darujeme domov a lásku tvorovi, ktorý bol nechcený či týraný a jeho osud nebol jasný. Čo je viac? 🙂

Lola
Lola

Okrem iného mnohé organizácie na pomoc mačičkám zabezpečujú riadnu veterinárnu starostlivosť pred adopciou. Tá sa líši samozrejme prípad od prípadu. Všeobecne je ale mačičkám poskytované kompletné prvotné vyšetrenie, koprológia (vyšetrenie trusu) a následné odčervenie, zaočkovanie a niektoré poskytujú aj testy na prenosné zákerné ochorenia – vírusovú mačaciu leukémiu FeLV či vírusové ochorenie imunitnej nedostatočnosti FIV. Okrem toho ak je mača v primeranom veku, vykonajú aj sterilizáciu či kastráciu. U dospelých je to automatické. Tým pádom máte možnosť získať kompletne zaočkovanú, odčervenú mačičku, u ktorej je zabránené v ďalšej nechcenej reprodukcii. Hotový „full servis“ čo poviete? 🙂
Samozrejme takýto komplexný veterinárny servis poskytujú i zodpovední registrovaní chovatelia, ale rozhodne nie množitelia!

Každé združenie, organizácia, depozit , útulok či súkromná osoba má rozličnú spôsob ako zabezpečuje adopcie. Preto aj poskytované služby novým majiteľom sa líšia. Niektorí zabezpečujú len prechod z ulice do domova, iní aj plnohodnotnú veterinárnu starostlivosť a doliečenie a sú aj takí, ktorí pokryjú len niektoré základné nevyhnutné úkony. Vždy je to otázka najmä finančných zdrojov, ktoré majú k dispozícii. Každopádne sa ale jedná najmä o ľudí so snahou mačičkám pomôcť a zabezpečiť im vhodné životné podmienky.

Od záchrancov takýchto mačičiek sa dozviete aj potrebné informácie o vlastnostiach ich zverencov. Z akých podmienok prišli, do akých by mali ísť, či sú vhodné k inej mačičke, deťom, psíkom, skôr na dvor, či len do bytu. Či je potrebná zvýšená starostlivosť alebo nie, na čo sú náchylné, čo majú a nemajú rady.
Veľa záchrancov zostáva v kontakte so svojimi zverencami a ich rodinami aj po adopcii a poskytujú komplexný poradenský servis. Mačičky u nich často trávia dlhé týždne i mesiace a preto ich dôkladne poznajú, majú k nim vytvorený i citový vzťah a vedia objektívne zhodnotiť ich situáciu.
Kollby, Bella, Lola a Robin spolu papajú
Výber mačičky je zložitá vec. Každý nadchádzajúci majiteľ / chovateľ má nejaké predstavy, ktoré by mu mačička mala splniť. Pri konkrétnom výbere ich však človek často mení, lebo nevie odolať tým rozkošným mickám, ktoré vidí.
Ja mám 3 mačky adoptované z depozitov združenia mačky SOS a jednu zo zrušenej chovateľskej stanice. Keby som sa mal rozhodovať znovu, urobím to rovnako. 🙂
Každopádne nech už ste si vybrali čistokrvné plemeno, výstavnú micku, kríženca, či najdúcha snažte sa k nemu pristupovať s láskou a opaterou, ktorú si zaslúži. Jeden z najkrajších darov, aký môže dostať je láskyplný domov! Každopádne nech už sa rozhodnete pre čistokrvné plemeno, výstavnú micku, kríženca, či najdúcha snažte sa k nemu pristupovať s láskou a opaterou, ktorú si zaslúži. Jeden z najkrajších darov, aký môže dostať je láskyplný domov!

Aké mačičky máte doma vy a aké uprednostňujete?

Článok uverejnený v odbornom mesačníku Pes a mačka: ISSN: 1335-7778, číslo 03/2012, XII. Ročník.

Podobné články:
SLOBODA ZVIERAT: Odhalený špinavý množiteľský biznis!
Perzské mačiatko od množiteľky – alebo ako to naozaj nerobiť

6 Comments

  1. Zdravím Vás Kajo,
    úplne súhlasím s myšlienkou nekupuj ale adoptuj, ja som napriek tomu kúpila:-)
    Mačkomilkou som od detstva a môj sen mať doma cicu som si splnila len predminulý rok. Ale nakoľko našu domácnosť už tvorili iné druhy zvierat, a to papagáj a hlodavci osmak degu, potrebovala som istotu čo sa týka povahových vlastností mačky. A tak som si vybrala pokojnú,kľudnú a hlavne priateľskú rasu, birmu posvätnú. Čistokrvnú s rodokmeňom. Môžem po dvoch rokoch spokojne povedať, že to bola dobrá voľba, papagáj môže voľne poletovať, osmačik sa s kocúrikom aj ponaháňajú, zvieracia idylka:-) KOcúrik Niko je priateľský aj k ostatným mačkám a tak keď treba, poskytneme nejekému chúďatku dočasný domov a je to bez problémov. Doposiaľ sa zniesol úplne s každou mačkou, ktorá sa u nás vyskytla, navyše je aj nápomocný, pohrá sa s nimi, mám pocit,že ich naučí aj chodiť na toaletu a dôverovať ľuďom. Je síce smutný, keď mačiatko odíde do novej rodiny, ale určite vie, že sa opäť nejaké u nás objaví:-)
    Zásadne som proti kupovaniu čistokrvných mačiek bez pp, to už je praobyčajné množenie a aj tá čistokrvnosť je otázna.

    darina
  2. Splnil som si svôj detský sen skoro v 70 – tke, máme mačku aj kocúra, kamarád veterinár mi odporučil obidvoch vykastrovať, zdalo sa mi to proti prírode ale postupom času môžem povedať, že to bola rada výborná. Mačka neopúšťa dvor, kocúrik mi ráno mňaučí na rímse z ulice a chce ísť domov, tešíme sa aj s manželkou, ktorá pred rokom povedala, že mačka len cez jej mrtvolu…….

    ryan

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..