Maškrty, odmeny, pochúťky a doplnkové produkty pre mačky sú bežnou súčasťou ako doplniť či spestriť jedálniček našej šelmy. Samozrejme, pokiaľ nakupujeme komerčne dostupné koncentrované a plnohodnotné krmivá, ideálne najvyššej kvality, nie je potrebné stravu dopĺňať inými produktami. Mačičky dostanú vyváženú stravu, ktorá obsahuje všetky potrebné zložky pre pokrytie ich telesnej potreby a to v dostatočnom množstve i kvalite. Nemusíme sa teda báť, že je ešte niečo navyše čo by potrebovala a musíme jej to dodať.

Platí to samozrejme len v prípade ak je mačička zdravá, vitálna a krmivo, ktoré dostáva je naozaj kompletné a superprémiovej kvality. Mnohí z nás, čo mačky chováme však nevieme v pet shopoch odolať a nakupuje aj najrôznejšie maškrty a odmeny pre micinky. Je to v podstate ako to isté ako dať dieťaťu nejaký „snack“ či sladkosť. Niekedy to robíme ak ich chceme mačku odmeniť, ak od micky čakáme nejaký výkon, či vyžadujeme určité správanie, alebo im chceme nadeliť niečo pestrejšie do jedálnička, či doplniť nejakú zložku stravy.

Existujú však aj maškrty a doplnky , ktoré by nám mali pomôcť k redukcii nežiadúcich zdravotných komplikácií u mačiek, k doplneniu esenciálnych látok a stopových prvkov. Tie obsahujú zložky na potlačenie tvorby zubného kameňa, rovnako majú aj špeciálny tvar na čistenie zúbkov. Sú maškrty, ktoré obsahujú formulky na odstránenie a prevenciu trichobezoárov z tráviaceho traktu. Iné zase obsahujú komplex vitamínov, stopových prvkov. Valná väčšina je však len tak pre chuť.
Najčastejšie teda mačky jednoducho rozmaznávame a hýčkame. 🙂 Veď nie je to pekný pohľad vidieť ako im niečo náramne chutí ?

V tomto príspevku vám chcem predstaviť niekoľko odmien, snackov, maškŕt a doplnkov stravy pre mačky, ktoré využívam a spestrujem tým jedálniček našim cicíkom. Chcem len zdôrazniť, že ich nedostávajú všetky naraz, rozhodne nie každý deň a nikdy neprekračujem dennú dávku na 1 mačku. 🙂 Maškrty dostávajú tak 2-3 razy do týždňa a to rôznu zmes tých, čo práve doma mám otvorené. Ako pri všetkom, aj v tomto prípade pravidelne striedam.
Každá micka si nájde čo má rada a zje si to. Výhodou početnej mačacej rodiny je, že nikdy sa micka nepreje (nepredávkuje) jedným druhom, lebo nestihne, aj keby chcela. 🙂

Doplnky a maškrty majú slúžiť na doplnenie stravy a jej spestrenie a nie ako náhrada koncentrovaného krmiva. Vždy si treba dôsledne prečítať krmný návod a dennú dávku neprekračovať. Veľmi často sa stáva, že mačky trpia hypervitaminózou – čiže nadbytkom vitamínov, alebo nám začnú nekontrolovateľne priberať.
Poznám dokonca prípad, kde micka začala priberať na váhe, no majitelia tvrdili, že dennú dávku krmiva ani maškŕt neprekračujú a micka svoju aktivitu (čiže výdaj energie nezmenila). Nakoniec sa zistilo, že dávku síce dodržali, ale všetci členovia rodiny, čiže micka dostávala od každého a len poslušne papkala a papkala až sa zmenila na guľku. 🙂
Je preto lepšie ak si pravidlá stravovanie dohodne rodine spoločne , aby sa vyhla podobným nepríjemnostiam.
Rovnako sú micky veľmi šikovné a vynaliezavé a vlastnou chybou ich naučíme, ako od nás maškrty vydrankať. V tomto sú mačky veľmi trpezlivé a neoblomné, takže pozor!
Každopádne ja som zástanca názoru, že všetko s mierou sa smie a život nám musí aj chutiť. 🙂

V skrinke s mačacími maškrtami nikdy nechýbajú tie, ktoré obsahujú maltózu či iný komplex látok bojujúci proti trichobezoárom. Najčastejšie ide o maltózové taštičky BEAPHAR, no kupujem aj iné. Tie dostávajú pravidelne v spomínanej zmesy. Jednak preto, že dodržujem prevenciu uviaznutých zhlukov chlpov v čreve a jednak i preto, že to jedna z mála maškŕt, ktorá chutí našej Bellinke. Tá je neskutočný gurmán a málo čo jej ide pod ňufák.
Maltóza

Druhou stálicou v našej domácnosti je OLEJ Z LOSOSA. Ten nielenže obsahuje vitamíny a mastné kyseliny, ale upevňuje aj imunitu a kožúšok mačiek je krásne hebký, jemný a lesklý. Tu však treba dôsledne dodržiavať dávkovanie! Najčastejšia hypervitaminóza mačiek je práve vitamínom A, ktorý je obsiahnutý aj v rybom oleji.
Olej nalievam buď na plytký tanierik a micky ho zlížu, alebo im ho nadávkujem priamo do krmiva – nejakej rybacej konzervy.
olej

Treťou skupinou, ktorú mám neustále poruke sú pasty: baby pasta pre mačiatka, syrová pasta, multivitamínová pasta a maltózová. O všetkých som už písal v súvislosti s prevenciou trichobezoárov, hebkým a lesklým kožúškom a zlepšením imunity.
Syrovú pastu si medzičasom veľmi obľúbila Bellinka, čím ma milo prekvapila. Pasty zvyknem vytlačiť na tanierik a micky ich pekne zlížu či im ich vytláčam priamo do mokrej stravy – konzervy.
pasty

GIMPET STICKS sú u nás veľmi obľúbené, zakúpiť sa dajú napríklad jahňacie, morčacie a s kvasnicami. Mačičky ich nesmierne milujú.
sticks

LET´S BITE je rada prírodných sušených maškŕt z čistého mäsa (až 90%) od spoločnosti BRIT. Zakúpiť sa dajú tuniakové, kuracie a kurací sandwich.
bite
Pravidelne nakupujem rôzne druhy sušeného mäsa od viacerých výrobcov (BRIT, ONTARIO, TRIXIE). Vždy ide o prírodný produkt , ktorý obsahuje 90 a viac % mäsa.

PUDING pre mačky je skvelým doplnkom stravy. Je v podstate ako zákusok. 🙂 Micinám chutí a obsahuje mliečne produkty, ktoré sú prospešné pre črevnú mikroflóru. Rovnako ako puding je vhodné i mačacie mliečko GIMPET či WHISKAS alebo BEAPHAR. Okrem toho je dnes na trhu aj mliečko DEIN BESTES od spoločnosti DM, ktoré ma aj svojho mlieko

BEAUTY KISS je skvelý doplnok pre mačky v tvare pusinky. Je tvrdý a obsahuje ZINOK, dôležitý prvok pre krásnu a zdravú pokožku a srsť. Tento produkt som začal nakupovať kvôli Lolinke, ktorá mala značné problémy so srsťou a už sme pri tom zostali.
kiss

GRAS BITS sú výborným pomocníkom pri dopĺňaní zelenej stravy, ide vlastne o trávu v tablete. Rovnako pomáhajú prevencii spomínaných trichobezoárov.
grass

PEČEŇOVÉ ROLINOS sú plné vitamínov a lahodne chutia. Tu opäť pozor na predávkovanie vitamínov A a sledujete si teda dennú dávku a prípadnú kombináciu s rybím olejom.
pečeň

Mačičku gurmánku istotne prilákajú i syrové guličky KäSE ROLLIS s parmazánom. Smrdia rovnako ako syrová pasta, no mačkám prídu veľmi chutné.
syr

CAT MINTIPS sú aromatické mätou voňajúce guličky. Tie som začal kupovať kvôli Kollbymu, ktorý na mätu a mentol všeobecne veľmi trpí. Kradne žuvačky a miluje zubnú pastu.
mint

No a maškŕt na čistenie zúbkov u nás tiež zopár musí byť. Majú rôzny tvar a veľkosť a obsahujú aj vysoký podiel bielkovín. Sú nielen chutné, ale i veľmi praktické.
zuby

GIMPET JOKIES sú lentilkové snacky s prírodnými kvasnicami a vitamínom B. Predávajú sa aj s praktickou snack ball. Sú v tvare guličiek a naše mačky ak ich vylovia, tak sa s nimi pekne ponaháňajú a až následne ich skonzumujú.
jokies

Maškŕt a doplnkov je na trhu samozrejme omnoho viac. Skutočne dá prácu si vybrať tie správne a chutné pre naše micky. Nič však nenahradí kompletnú vyváženú stravu a premrazené surové mäsko. 🙂

A aké doplnky milujú tie vaše mačky?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..