Presne toto som si pomyslel keď do platnosti vstúpil novela určujúcapovinnú registráciu mačiek, psov a fretiek na území Slovenskej republiky. Od 1.novembra 2011 totiž musí vlastník zvieraťa na svoje náklady zabezpečiť identifikáciu a registráciu každého psa, mačky alebo fretky. To znamená, že každý pes, mačka, fretka musí byť nezameniteľne označený transpondérom – mikročipom spĺňajúcim normu ISO11784 alebo čitateľným tetovaním. Tetovanie je platné iba v tom prípade, že je dokázateľné, že bolo vykonané pred 3. júlom 2011 a je riadne čitateľné. Psi, ktorí sú tetovaní po 3. júli 2011 musia byť dodatočne označení transpondérom – mikročipom.

Európska únia nám zabezpečila voľný pohyb. Legislatíva týkajúca sa pohybu zvierat však nie je jednotná. Otvorili sa tak dvere pre obchodovanie so zvieratami. Jednak sa na tomto nejasnom právnom stave priživujú množitelia a okrem toho tým trpia i samotné zvieratá. S tými sa obchoduje často len za účelom zisku a vôbec sa neberie ohľad na kvalitu ich plemena.

Predstavitelia v parlamente EU si myslia, že povinná registrácia zvierat a ich očipovanie by priekupníkom minimálne sťažila prácu, ak by ich činnosť priamo nelikvidovala. Zjednodušil by sa tak pohyb zvierat v rámci EU a tiež legálne obchodovanie.

Treba však podotknúť, že mnohé členské štáty už povinnú registráciu zvierat majú a to dlhé roky. Slovensko sa pridalo až teraz. Susedná Ćeská republika zatiaľ nie.

Predkladateľom návrhu o povinnej registrácii zvierat je John Dalli – eurokomisár pre zdravie a spotrebiteľskú politiku.

2 Comments

 1. Kajo, keď ono to tak celkom nie je. Prvú chybu (odvažujem sa povedať, že zámernú), urobila Štátna veterinárna správa, keď informáciu publikovala na svojej stránke tak, ako teraz podobne Vy. Málokto si všimol drobný modrý odkaz na podrobnejšie informácie. Táto správa sa dostala takto do médií a poznám veterinárov, ktorí v dobrej viere budú prisahať na svoju mať, že je to takto. Pritom malý zlomok zainteresovaných sa obťažoval prečítať si celý novelizovaný zákon.

  Podľa § 19, bod 3 „Spoločenské zvieratá musia byť identifikované a ich identifikačné údaje sa vedú v centrálnom registri spoločenských zvierat. Počítačovú databázu pre centrálny register spoločenských zvierat prevádzkuje Komora veterinárnych lekárov Slovenskej republiky.“ Ale bod 4 pokračuje: Systém identifikácie a registrácie spoločenských zvierat obsahuje
  a) individuálnu identifikáciu spoločenského zvieraťa,
  b) počítačovú databázu pre centrálny register spoločenských zvierat, pre ktoré sú vystavené pasy spoločenských zvierat.

  Z toho vyplýva, že povinnosť označovať psa, mačku a fretku sa týka len zvierat, ktoré vlastnia pasy – buď za účelom cestovania alebo za účelom predaja.

  Paragraf 48 – Priestupky, je v tomto ešte konkrétnejší: „(1) Orgán veterinárnej správy uloží fyzickej osobe pokutu do 300 eur, ak
  a) nezabezpečí na svoje náklady identifikáciu zvierat…“ atď, až po bod: „j) pri identifikácii a registrácii spoločenských zvierat nezabezpečí na svoje náklady identifikáciu a registráciu spoločenských zvierat, pre ktoré bol vydaný pas spoločenského zvieraťa.“

  Takže panika, ktorú pocítili mnohí ľudia, prečo by mali dať čipovať svojho psa či mačku, ktorú majú na dvore či v dome a ani len susedia nevedia, ako sa volá, je neopodstatnená. Novela zákona mala podľa mňa aj okresať množiteľské stanice – množiteľ, ktorému ide iba o zisk, do čipu neinvestuje, a bez čipu zviera predať nesmie, ale zároveň urobila medvediu službu a verím tomu, že množstvo psov a mačiek sa ocitne na ulici len preto, že ich jednoduchčí majitelia nebudú ochotní platiť čip, lebo jednoducho na také panské huncútstva neveria a ani nemajú, a budú sa báť pokuty.

 2. Zaujímavé, musím priznať že som dopletený riadne. Ja som si prešiel tie novely a celý ich web vrátane FAQ kde píšu toto:
  Otázky a odpovede:
  1. Musím mať zviera (psa, mačku, fretku) označené keď s ním nikam necestujem?
  Áno, od 1.11.2011 platí novelizovaný zákon č. 39/2007 Z. z. o veterinárnej starostlivosti v znení neskorších predpisov a podľa § 19 ods. 9 musia byť nezameniteľne označené psy, mačky, fretky.
  Po 1.11.2011 musia byť označené všetky zvieratá transpondérom (mikročipom) resp. platným tetovaním (čitateľné tetovanie vykonané pred 3.7.2011).
  Zvieratá musia byť označené do 8 týždňov ich veku, pred predajom alebo uvedením na trh.
  Na zvieratá, ktoré sa narodili pred 1.11.2011 sa vzťahuje prechodné obdobie a teda tieto zvieratá musia byť označené do 30. septembra 2013.
  Príklad: Máte psíka, ktorý sa narodil 15. mája 2008 na jeho označenie máte čas až do 30. septembra 2013, ale len v tom prípade, ak ho nepredávate. Akonáhle mení zviera vlastníka musí byť označené.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..