Prípravok Feliway, ktorý tvoria umelo vytvorené mačacie feromóny, netreba skúseným chovateľom mačiek zvlášť predstavovať. Produkt má stabilné postavenie na trhu (od roku 1996 no u nás podstatne neskôr), bez konkurencie a jeho marketingovej prezentácii v časopisoch, na internete či veterinárnych ambulanciách sa nedá takmer uniknúť.Okrem formy pre mačky (Feliway) existuje aj mutácia pre psíkov D.A.P. (Dog Appeasing Pheromone čiže psov ukľudňujúci feromón).

Musím sa priznať, že keď som sa prvýkrát stretol s týmto prípravkom, bol som skeptický. Jednak mi vôbec nebolo jasné jeho praktické využitie a už vôbec som nerozumel na akom princípe to má fungovať. Samozrejme ma odradzovala tým pádom aj jeho cena.
Predpokladám, že nebudem jediný s týmto počiatočným odmietavým postojom. Preto je dôležité, aby si človek najskôr zistil, čo sú to vlastne tie feromóny, ako v prírode pracujú, a na čo mačke vlastne sú. Na základe týchto prvotných informácií je možné lepšie pochopiť, prečo sa niekto rozhodol produkovať umelé feromóny a napomáhať tak k úprave problémového správania mačiek.

Hoc k tomuto prípravku často chovatelia pristupujú s nedôverou (najmä na základe nedostatku informácií) o účinkoch magických byliniek catnipu – kocúrnika obyčajného, valeriány a iných mnohí nielen že nepochybujú, ale sú prístupnejší k ich vyskúšaniu. No a práve i v týchto bylinkách sú využité „atraktanty – priťahovače“ mačiek, na ktorých princípe čiastočne funguje aj spomínaný Feliway. V catnipe je to napríklad látka nepetalaktón.

ČO JE FELIWAY?

Feliway je produkt, ktorý imituje vlastnosti prirodzeného mačacieho tvárového feromónu. Obtieranie tváre o predmety, nábytok či ľudí je bežný spôsob akým mačka prejavuje svoju náklonnosť, či akým si značkuje prostredie doma, v byte, i na záhrade. Určite mnohí poznajú aj škriabanie podlahy (nie pazúrikmi ale len packami). Na dotknutých miestach zanechávajú mačky svoje pachové stopy – feromóny. Tie majú upokojujúci charakter a dávajú mačke pocit istoty. To znamená, že ak mačka ide okolo takého miesta, je jej už známe a má pre ňu „pozitívnu vôňu“ – vzbudzuje u nej pocit pokoja, istoty, domova.
Feromóny sú však vysoko prchavé a tak sa obtieranie neustále opakuje.
feliway
Feliway obsahuje syntetickú verziu F3 frakcie tvárového feromónu, ktorá dokonale imituje účinok prirodzených feromónov zodpovedných za emocionálnu stabilitu, priestorovú orientáciu. Týmto účinkom zabraňuje značkovaniu močom.

Účinná látka prípravku Feliway je striktne druhovo špecifická, takže nemá žiadny vplyv na iné druhy zvierat či človeka a môže byť použitá bez obáv v miestnostiach, kde sa vyskytujú iné zvieratá či človek.

Feliway sa dá zakúpiť v dvoch prevedenia – ako difuzér a sprej.

Niekoľko príkladov
Vždy keď pustím Bellu do hosťovskej izby, kam bežne nechodí. Obehá si ju celú dookola a obtiera si tváričku o nábytok gauč, kvetináče. Pováľa sa po posteli, poškriabe (bez pazúrikov) podlahu a potom sa tvári spokojne. Robí to zakaždým.

Robin je naše jediné mača v domácnosti a tak je kŕmený osobitne – stravou pre mačiatka. Vždy keď dostane misku a napapá sa, začne okolo nej škrabkať a tým si miesto označuje ako „svoje“.

Nedávno sme oslavovali Vianoce a k nim neodmysliteľne patrí i vianočná dekorácia a stromček. Všetky naše mačky si ho hneď tváričkou označili ako „svoj“.

No a samozrejme všetky predmety, hračky, pelechy či škrabadlá, ktorá postriekam či posypem catnipom sa stanú okamžite miesto pre obtieranie, váľanie sa a škriabanie.
feliway

POUŽITIE FELIWAY

Podľa výrobcu je vhodné použiť prípravok v týchto prípadoch:

1. Nežiaduce značkovanie v interiéroch spôsobené stresom či úzkosťou

Najčastejšou poruchou správania mačiek je práve močenie mimo záchod a značkovanie močom. Prvotnou otázkou však musí byť – aká je jeho príčina.

Značkovanie
Je typické najmä pre samce, ale značkujú i samice a tiež kastrované mačky. Je to spôsob, akým mačka dáva najavo svoju sexuálnu zrelosť a pripravenosť sa páriť a akým si značkuje svoje teritórium. Tiež takto dáva najavo svoju nervozitu, strach či nespokojnosť.
Pri značkovaní si mačka vyberie zvislý povrch, mierne otvorenými ústami očuchá daný nábytok, predmet či stenu, zaprie sa do podlahy, otočí sa zadkom a so zdvihnutým chvostom vystrekne silný prúd moču. Značkovanie je vo výške približne 10 -20 cm a nikdy nie na zemi. Objem takého moču je menší ako pri bežnom močení.

Močenie mimo záchod
Mačky majú silné hygienické návyky a preto býva močenie mimo záchod známkou problému a to buď fyzického/zdravotného či psychického. Práve tu je dôležité, aby majiteľ k problému pristupoval racionálne a mačku nikdy netrestal. Jeho úlohou je odhaliť príčinu takého správania a problém následne vyriešiť.
feliway

Či už ide o problém fyzický – zdravotný ako močové kamene či zápal močo-pohlavného ústrojenstva, alebo psychický – stres, zastrašovanie zo strany inej mačky, prestavba, sťahovanie, zmeny nábytku a podobne, dá sa Feliway využiť ako súčasť terapie.

Podľa výrobcu počas doby používania difuzéru Feliway v domácnosti, kde mačky značkovali, došlo k signifikantnému poklesu výskytu značkovania. Niektoré mačky prestali značkovať úplne, niektoré značkovali omnoho menej.
Na základe týchto štúdií bola účinnosť stanovená na 74 – 97% pri značkovaní močom, čo znamená, že majitelia spozorovali značný pokles vo frekvencii značkovania.

Príklad
Vždy keď sa k nám dostane nová mačka, je problém s dodržiavaním mačacej hygieny a používaním záchodíku. Vychádza to zo stresu z nového prostredia, ktorý je znásobený i tým, že tam sú 2-3 cudzie mačky. Nová mica si preto musí zvyknúť na nesmierne množstvo nových podnetov, pachov a tiež na nové záchodíky a podstielku. Okrem iného Bella je špecialistka na pasívnu agresiu a novej mice vždy bráni v ceste k záchodíkom.
Okrem iných vecí (viac záchodov, podstielka na ktorú bola mica zvyknutá, …) vtedy vždy používam aj Feliway, ako doplnok k riešeniu tohto problému.

2. Vertikálne škriabanie

Škriabanie plôch mačkou má významnú úlohu pre brúsenie jej pazúrikov no i zanechávanie značiek. Je to teda dôležitý prvok jej komunikácie.
Problémové škrabanie nastáva vtedy, ak mačka pravidelne ničí viacero miest, plôch a predmetov. Špeciálne sa jedná o miesta pri oknách a dverách. Mačka tým dáva najavo, že ju niečo znepokojuje a príčina môže práve vychádzať z vonkajšieho prostredia. Napríklad sa cíti zastrašená cudzou mačkou a podobne. Takýmto škrabaním na všemožné plochy dáva najavo svoje obavy. Opäť trestanie nie je riešením! Treba odhaliť príčinu a vyriešiť ju. Ako doplnok na zmiernenie stresu sa opäť odporúča aplikácia Feliway difuzéru.

Príklad
Osobnú skúsenosť s vertikálnym škrabaním na základe stresu nemám. Dôležité ale je odhaliť príčinu stresu a nepokoja a následne ju riešiť. Rovnako je dôležité, aby mačka mala doma podnetné prostredie, dostatok škrabadiel a správnu motiváciu k hre. Nie je nič horšie v domácnosti ako pár znudených labiek. 🙂

3. Rekonvalescencia po ochorení a pobyt vo veterinárnej nemocnici či ošetrovni

Feliway je účinný aj pre veterinárne požitie a to na oddelenie mačiek – kde sú hospitalizované a ošetrované. Spríjemní im to pobyt v klietkach a má pozitívny vplyv na rekonvalescenciu.
U mačiek, ktoré boli v prostredí , kde pôsobil Feliway, sa obdobie trvanie rekonvalescencie výrazne skrátilo v porovnaní s mačkami, ktoré boli v prostredí bez účinku Feliway. Prejavovalo sa to najmä rýchlym nástupom olizovania mačiek, návratom chuti k jedlu a príjmom potravy a taktiež tieto mačky prejavovali záujem o hru, sociálnu interakciu s ľuďmi či inými zvieratami.

4. Cestovanie a výstavy

Cestovanie v dopravnom prostriedku so sebou nesie pre väčšinu mačiek obrovský stres. Mnohé mačky zostávajú paralyzované, iné vystrájajú neuveriteľné bojové scény a sú aj také, ktorá majú problém s udržaním moču a exkrementov.

Príklad
Vždy pred cestou po novú mačku využívam Feliway sprej, ktorým prepravku a auto vystriekam približne 15 minút pred jazdou domov s novou mačkou. Vždy sa ale snažím následne mačky naučiť cestovať autom a privyknúť ich i na prepravky, aby takýto stres neprežívali. S chlapcami sa mi to podarilo výborne a u dievčat je to trošku horšie. Bohužiaľ, pri Bellinke ani Feliway nezaberá a každá cesta z domu je pre ňu doslova utrpenie. 🙁

5. Domácnosť s viacerými mačkami

Mačka je od prírody skôr samotár. Výnimkou je obdobie párenia a následná starostlivosť matky o jej potomstvo. Vytváranie svoriek je typické len pre jedinú mačkovitú šelmu a to levy.
Neznamená to však, že mačka nie je schopná spolužitia s inými. Je veľmi prispôsobivá a schopná existovať i v mnohopočetnej skupine. Vždy je lepšie ak máte doma mačky dve, aby si čas , keď nie ste doma či nemali čas krátili spoločnými hrami.
Spoločenstvá viacerých mačiek so sebou prinášajú veľa radosti, ale môžu priniesť i značné problémy. Najčastejším je nedodržiavanie hygieny – močenie či značkovanie, bitky a škrabanie. Mačky sú majstrami i v pasívnej agresii a zastrašovaní 🙂 Na uvoľnenie napätej atmosféry je preto Feliway veľmi vhodný. Samozrejme opäť ako doplnok k riešeniu problému.
Používanie Feliway malo za následok značný pokles výskytu značkovania močom a zabránenie nežiaduceho značkovania v domácnosti s viacerými mačkami.

Príklad:
U nás máme momentálne 4 mačky a ako som už vyššie spomínal, ako prevenciu problémového správania a močenia vždy používam niekoľko mesiacov po príchode nového člena Feliway difuzér. Ukľudní to atmosféru a zmenšuje negatívne a agresívne výboje voči nováčikovi.
feliway

6. Adaptácia na nové prostredie či podmienky

Výborné výsledky boli dosiahnuté pri kontrole značkovania a pri adaptácii na nových členov rodiny.
V hoteli pre mačky sa tiež odporúča použitie difuzéru Feliway.
Taktiež pri párení, keď je mačka po krátku dobu presťahovaná ku kryciemu kocúrovi.

Príklad
Jednoznačne a najviac sa mi Feliway osvedčil pri sťahovaní. Naša Bellinka sa pri prvom premiestňovaní rozhodla žiť 2 týždne len na záchodíku. Vychádzala sa len najesť a prežívala obrovský stres. Pri druhom sťahovaní som už vyskúšal Feliway difuzér, ktorý som do domu aplikoval pár dní pred príchodom mačiek. Ešte prvý večer Bella behala po celom dome a zvykla si takmer ihneď.

Týmto článkom ale rozhodne nechcem tvrdiť, že Feliway vyrieši každé problémové správanie. Ako som viackrát spomínal, aj ja ho používam len ako doplnkovú terapiu. Najdôležitejšie je vždy odhalenie príčiny a tú treba následne riešiť. Poznám aj prípady, keď chovatelia účinky Feliway prípravkov nezaznamenali vôbec alebo minimálne. Všetko je teda prísne individuálne.
Prípravok Feliway vo svojich článkoch, knihách a praxi v etologickej ambulancii odporúča mimo iné aj Hana Žertová či Vicky Halls.

Aké máte vy skúsenosti s prípravkom Feliway?

Zdrojové informácie pochádzajú z oficiálnej stránky Feliway.

 

Podobné príspevky:

Mačacie feromóny

15 Comments

 1. Pozdravujem autorov.Problém našej štvorročnej mačičky je veľmi čudný.Všetko bolo v poriadku,ale asi pred tromi mesiacmi začala močiť mimo WC,úplne bez nejakého systému.Kika má svoju spálňu v zádverí,kde jej pripravím nocľah.Má tam WC,brloh v ktorom spí,vodu a trochu granúl,lebo ak ich nemala,dožadovala sa často okolo 3-tej alebo 4-tej hod. ráno škrabaním a lomcovaním kľučky,kam sa dostane po botníku. Jedného rána som našiel moč vedľa WC,druhé ráno v kúte a potom zasa tri dni nič a na štvrtý deň znova.Vyzeralo to tak,akoby nechcela močiť do WC,keď tam už kakala.Potom odrazu sa to stalo aj cez deň,teda nie je v tom žiadny systém,ktorý by ma navigoval.Odobral som vzorku moču a veterinár lakmusovým papierikom zistil,že je vysoké Ph,ale nič iné,žiadny zápal.Doporučil podávať C vitamín.Mačička má celý dom len pre seba,občas jej obmedzíme prístup do spálne.Manželka tvrdí,že som ju rozmaznal a robí si čo chce.Je to peržská mačička,má 4 roky a bola sterilizovaná.Používame silikátovú podstielku a keď jej dám novú,týždeň je pokoj a potom začne celý kolotoč znova.Stane sa,že,že sa vymočí na zem vedľa úplne čistého wcka,ktoré osobne vymyjem horúcou vodou bez saponátov a chémie po každom kakaní.Vyskúšal som už aj striedanie dvoch podstielok,aby jedna odpočívala a vyvetrala sa,ale aj to pomôže na dva dni.Ak je všetko OK,chválime ju,pohladíme,ak nie,len sa tvárime a prísne napomenieme slovami fuj a zlá Kika.Nikdy ju nebijeme ani ináč netrestáme.
  Zatiaľ sme neskäúšali žiadny prípravok,preto prosím poraďte,čo robiť.Vopred ďakujem,Milan Ricsin

  Ricsin Milan
 2. Dobry den. Mam doma ragdoll stvorrocnu slecnu. Pred dvoma mesiacmi sa mi vykakala mimo zachod. Na koberec v izbe, v ktorej sa hrame. Asi po mesiaci sa to zopakovalo a teraz v kratkom. Casovom slede dvakrat za sebou. Nic som na jej strave, zachode, v priestore v byte nemenila. Je odcervovana a zaockovana pravidelne. Koberec vzdy vycistim dezinfekc.obruskami. Pytam sa…moze mi feliwei pomoct? A preco to moja slecna robi? Dakujem za reakciu a odpoved.

  zuzana
  1. Zdravím Vás,

   špinenie mimo toaletu a zvlášť opakované nie je dobrým znakom. Mačička má nejaký problém a ten môže mať psychický či fyzický základ. Koberec nie je podľa opisu dôkladne očistený a preto sa tam micenka vracia. Treba ho vyprať a to niekoľkokrát a ideálne v octovom roztoku (ten pôsobí ako ustálovač farieb inak 🙂 ) Na miesto kam chodí na záchod treba dať ďalší.
   Možno toaleta nebola dostatočne čistá a tak mica šla inam a následne sa tam „cítila“ a tak tam chodila. Ak si na to zvykne, bude to ťažšie odnaučiť. Mačky špinia močom väčšinou z trucu či choroby, ale ak ide o stolicu, tak to býva skôr psychické, ako fyzické.
   Skúste očistu octom a dajte dve toalety a uvidíte.
   Ak nezaberie, treba skúsiť odobrať stolicu 3 dni po sebe a spraviť koprologické vyšetrenie, či sa tam nenachádza nejaký parazit – preistotu. Zároveň micu prezrie lekár. Feliway je podporná liečba, ten by som zatiaľ neriešil.
   Dajte vedieť, ako sa to vyvíja.

 3. Mám doma dve mačičky. Zatiaľ žili spolu veľmi dobre. Perfektné so sebou vychádzali, hrali sa a podobne. Všetko bolo ok až do včerajška, keď sme jednu z nich zobrali k veterinárovi. Po návrate mačička ktorá ostala doma nevie prijať tu druhú. Syčí na ňu, vrčí a veľmi hlasne na ňu takpovediac reve. Je to horšie ako keď sa po prvý krát videli. Takže idem kúpiť ten Feliway a chcel by som sa opýtať ako to používať? Mať to neustále v zásuvke? A asi na koľko dní to použiť?

  Toti
 4. Zdravím Vás,

  viete kde je problém? Že u veterinára bola len jedna a priniesla iné pachy. Mačka sa riadi viac čuchom ako očami – takže jej kamoška jej „smrdí“ ako niečo cudzie, nepoznané alebo práve naopak, známy smrad bolesti, strachu, ktorú tam v minulosti zažila /na veterine/.
  Feliway je fayn, ale ja by som mačky okúpal, ak je to možné. To môžete urobiť hneď a je to lacnejšie a rýchlejšie.
  Čo jej robili za zákrok či vyšetrenie?

  Feliway nepoužívam pravidelne, len pri sťahovaní a príchode novej mačky. Iné dôvody zatiaľ neboli.

 5. Bola na injekciu pretože má zápal močových ciest. Feliway som už kúpil, ale pre istotu ju aj okúpeme. A po okúpaní by sme ju mohli natrieť aj trošku catnipom? Alebo s tým radšej nie?

  Toti
   1. Ďakujeme pekne za tipy a info 🙂
    Snažíme sa…už sme skúšali všetko, okúpali sme mačičku, ktorá bola u veterinára, skúšali sme catnip, kúpili sme aj feliway, máme to v zásuvke už od obeda, ale zatiaľ nič….vrčí, syčí a útočí…hladkáme ich neustále striedavo, aj jednu aj druhú. Je to ešte horšie ako keď sa zoznamovali…

    Toti
     1. Tak po niekoľkých dňoch sa to ustálilo. Teraz sú už zase kamarátky. Chcelo to len veľa času, trpezlivosti, stresu (z mojej strany, ako aj z ich strany) a neustále dozoru nad nimi. Púšťali sme ich síce k sebe, ale nechceli sme to nikdy nechať až kým nepotečie krv. Čiže keď začali vrčať, tak sme ich šli hneď ukľudňovať, rozprávať sa s nimi, že je všetko o.k., hladkali sme ich a podobne.

      Toti
 6. Dobry den chcela som sa spytat ci by Feliway pomohol kocurikovi ktory strasne skriabe a hryzie a napada moju mamu s ktorou byva v byte. Poobede a na vecer je to najhorsie, je velmi agresivny a mamina to uz nezvlada. Tak som chcela vediet ze ci by to mohlo pomoct.kocurik ma 9 mesiacov a je vykastrovany.
  Dakujem za akekolvek usmernenie ze co by sme mohli spravit.
  Maria

  Maria Simova
 7. Dobrý deň,

  aby bolo jasné, feliway nie je liek na problémy, len môže dopomôcť pri reálnom riešení, ako podporný prostriedok.
  Ak kocúrik hryzie a napáda niekoho, tak má nejaký problém a ten musíte odhaliť a vyriešiť. Feliway situáciu ukľudní, zlepší, ale problém neodstráni.
  Takže hľadajme príčinu agresivity toho mačiatka. Predpokladám, že ide o mača a hryzie v rámci hry, ktorú on prežíva ako lov. Preto sa neodporúča s mačencami hrať s holou rukou, ale napríklad s mávatkom, udičkou, paličkou. Ďalej je nutné mačiatko iniciovať k hre – takže vy musíte byť ten, čo hru začne. Nepodnecovať v ňom lovecké inštinkty vlastným telom – nohou, rukou, … mačka má pudy a loviť chce a bude, ale vy musíte zabezpečiť, aby lovila hračky a nie končatiny.
  Toto býva častý problém, ktorý sa graduje dospievaním a väčšou silou, ktorú mačka potom získava.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..