Depresia je civilizačné ochorenie, ktoré sa vyskytuje ako huby po daždi. Možno je to dobou v akej žijeme, ale slovo depresia počujem neustále. Depka sem a depka tam. Je síce pravda, že klinická depresia je o niečo zložitejší a hlavne chorobný stav, než to, čo sa bežne medzi ľuďmi depresiou nazýva, ale predsa je toho výskytu nejako veľa.

Depresia je dlhodobý stav, ktorý má rôzne vonkajšie a vnútorné príčiny. Rozpisovať sa tu o jej klinických príznakoch  a jej pôvode tu nechcem. Nie je tu na to priestor a nie je to zámer. Skôr ma zaujíma, ako domáci maznáčik – mačka, môže takémuto človeku pomôcť.

Podstatné je, že mačka /alebo iné domáce zvieratko/prispieva k riešeniu depresie v bežnom živote. Denná starostlivosť je istá rutina a pravidelnosť jej opakovania prináša pre človeka príjemnú zmenu. Rovnako je cítiť odkázanosť živého tvora na svojho človeka. Mačka zase ponúka priateľskú spoločnosť, lásku, interakciu. Vie vycítiť, kedy prísť, kam si ľahnúť, kedy priasť. Je ideálnym partnerom a prostriedkom felinoterapie.

Toto je jedna oblasť, v ktorej mačka môže depresívnemu človeku zlepšiť jeho chorobný duševný stav, inšpirovať ho k aktivite a dodávať mu lásku. Je ale aj kreatívnejšia cesta, ktorú vyskúšal istý fotograf. Ten trpí chronickými depresívnymi stavmi. V jeho situácii mu ale pomohla jeho micinka Princess Cheeto. Tá ho svojím zjavom a aktivitou inšpiruje k foteniu a postprodukčnej úprave fotiek. Táto jeho práca sa stala jeho osobnou terapiou. Jeho diela sú verejne dostupné na instagramovom účte. /meno: Hugo Martinez/

Hugo Martinez našiel teda svoj „liek“ či pomocnú barličku v boji s nepríjemnou chorobou. Vďačí za to svojej vernej mačke, ktorá je roky jeho osobnou spolupracovníčkou a kreatívnou múzou.

 

Instagram: Hugo Martinez

 

Zdroj informácie: .boredpanda.com/funny-cat-photography-escaping-reality-hugo-martinez/

Podobné príspevky:

Domáci miláčikovia pomáhajú riešiť našu depresiu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..