Práve včera poobede mi prišla prvá kladná odpoveď na predvolebnú kampaň Slobody zvierat Volím, volíš, volíme… aj za zvieratá!. V rámci nej je stále možné zaslať predstaviteľom politických strán otvorený list s požiadavkou na vyjadrenie k presadzovaniu práv zvierat a návrhu Zákona na ochranu zvierat.

Odpoveď na zaslanú výzvu zatiaľ otvorene odmietla strana 99%. Vyjadrenie kancelárie pani ministerky si môžete prečítať nižšie.

Dobrý deň,

dovoľujem si Vám poďakovať za dôveru, s ktorou ste sa obrátili na ministerku spravodlivosti s Vaším záujmom o zmenu v oblasti ochrany zvierat.

Vládou SR bol schválený Legislatívny zámer Občianskeho zákonníka , ktorý uvádza, že pokiaľ ide o zvieratá, Občiansky zákonník ustanoví, že živé zviera nie je vec a ustanovenia o veciach sa na zviera použijú len v rozsahu, v ktorom to neodporuje povahe živého tvora ani ustanoveniam osobitných zákonov na ochranu zvierat.

Z uvedeného vyplýva, že v novej právnej úprave OZ sa predpokladá odklon od úpravy zvieraťa ako veci a zosúladenie právnej úpravy povahe zvieraťa ako cítiaceho živého tvora. Legislatívny zámer vychádza z predpokladu osobitných zákonov upravujúcich ochranu zvierat.

Ďalej do trestného zákona zákonom č. 262/2011, ktorý je účinný od 1.9.2011 bol (aj s podporou ministerky spravodlivosti) bol vložený § 378a, na základe ktorého „Kto z nedbanlivosti spôsobí smrť alebo trvalé následky na zdraví viacerých zvierať, ktoré vlastní alebo o ktoré je povinný sa starať tým, že zanedbá potrebnú starostlivosť o tieto zvieraná, potrestá sa odňatím slobody až na dva roky“.

Aj z tejto najnovšej zmeny vyplýva ďalší posun v právnej úprave a to smerom k ochrane zvieraťa a aj k sankcionovaniu následkov spôsobených zanedbaním starostlivosti o zvieratá.

Ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská je naďalej pripravená na otvorenú diskusiu aj v oblasti ochrany zvierat.

S pozdravom

JUDr. Mária Hucíková
Ministerstvo spravodlivosti SR
Župné nám. 13
813 11 Bratislava

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..