Televízia je vrah voľného času a kreativity a ľudia by mali viac čítať. Ja osobne mám televíziu ale veľmi rád a nehanbím sa za to. 🙂 Vôbec toto médium neodsudzujem. Všetko je len o prístupe. Každopádne okrem môjho obľúbeného komerčného odpadu sú tam i zaujímavé, invenčné ba aj poučné relácie. Čo sa týka mačiek, sme odkázaní na dokumentárne programy a relácie, ktoré v našich podmienkach tvoria absolútne minimum televíznej produkcie (ak sa vôbec nájdu).

Zvieracie programy zrejme nie sú zaujímavé z hľadiska predaja reklamy a tým pádom produkcie zisku, o ktorý ide vždy až na prvom mieste. 🙂 Druhá strana mince je divácky ohlas, od ktorého sa odvíja sledovanosť a tá významne až kľúčovo nadväzuje na predaj reklamného priestoru.

V tomto článku sa pokúsim spraviť prehľad programov a televíznych staníc, kde je (bolo) možné vidieť zaujímavosti zo sveta mačiek a mačkovitých šeliem.
Vzhľadom na situáciu v chovateľstve na Slovensku sa nemôžeme čudovať, že programy o domácich zvieratách nie sú pre programových riaditeľov komerčných televízií zaujímavé. Tradícia chovateľstva tu nie je tak silná ako napríklad v susedných krajinách a hlad po programoch tohto typu je takmer nulový.

Miláčci na TV Prima
Pokiaľ si dobre spomínam, tak v susednej Českej republike bežala pred rokmi relácia s názvom Miláčci. Program bol vysielaný v rokoch 1999 – 2002 a mal formu talk show pod taktovkou moderátora Honzu Musila a hostí. Neskôr ho nahradila myslím Veronika Žílková. Do relácie boli pravidelne pozývaní najrôznejší hostia s exotickými i bežnými zvieratami a formou rozhovoru boli jednotlivé zvieratá predstavované divákom. Občas sa tam mihla i nejaká tá micinka. Bohužiaľ program zapadol prachom a nie je ani v archíve televízie.

Polepšovna mazlíčků na TV Nova
Ďalším programom, ktorý bol pod odborným vedením erudovanej odborníčky na poruchy správania zvierat MVDr. Hany Žertovej je Polepšovna mazlíčků na TV Nova. Program je označovaný za reality show a vysielal sa v roku 2009.

Popis distribútora znel takto:
„Přerostl vám problémový pes nebo kočka přes hlavu? Znepříjemňuje život vám i okolí a nevíte, jakou špatnost provede příště? Pošlete vašeho mazlíčka do polepšovny!“

Polepšovna mazlíčků bola svojho času novým programom o problémoch zvierat a ich majiteľov s prvkami reality show. Jej cieľom bolo riešenie konkrétnych porúch správania krok za krokom. Vychádzala tiež z poznania, že každý problém vždy pramení zo vzťahu zvieraťa a jeho pána.

Motív programu:
Chcete zmeniť správanie svojho zvieracieho kamaráta? Najprv musíte zmeniť svoj prístup k nemu!

Jedna časť seriálu zachytáva 3 týždne života, behom ktorých MVDr. Hana Žertová pomôže chovateľovi disharmonický vzťah s jeho mazlíčkom napraviť.
V Polepšovně mazlíčků sa teda v prvom rade „polepšujú“ páničkovia. 🙂
V archíve televízie nájdete aj kompletný zoznam jednotlivých epizód relácie. Odporúčam i keď je venovaná psom! 🙂

Zvieracia klinika na TV Joj
Zvieracia klinika bola jediná relácia svojho druhu na Slovensku. Išlo o výnimočný dokumentárny program s prvkami reality show (docu-soap), ktorý zobrazoval každodennú prácu na veterinárnej klinike v Trnave. Napínavé príbehy zvieracích pacientov a konkrétne osudy – to bola náplň skvelého cyklu. Relácia sa vysielala v priebehu jesene 2008 a nadchádzajúci rok na jar mala reprízu počas nedeľného doobedia. Žiaľ jej sledovanosť bola pod priemerom stanice a tak bola po viacerých presunoch vysielacieho času a pauzy medzi natáčaním úplne zrušená.
Bohužiaľ, ani túto reláciu sa mi už neporadilo nájsť v archíve stanice TV Joj.
Upútavka

Krátka ukážka práce MVDr. Fagu z kliniky s tigríkmi

Inak podobnú reláciu Zvieracej klinike vysielali týždenne aj na ČT v rokoch 2001 a 2002 pod názvom Ze života zvířat. Moderátor Jan Kraus v ňom navštevoval vybrané veterinárne kliniky a sledoval osudy liečených zvierat. Úplne matne si na tento program spomínam. Oba formáty pravdepodobne vychádzajú z nemeckého, ktorý mal veľkú úspešnosť a vysielal sa napríklad na stanici VOX.

Chcete mě? a Chcete je? na ČT
Neodmysliteľnou stálicou na televíznom nebi je program Chcete mě s charizmatickou Martou Kubišovou a Zděnkem Srstkou. Program je z formátu rodinných a krátkometrážnych a vysiela sa od roku 1992 dodnes. Je určený milovníkom zvierat. Najmä tým, ktorí by svoju domácnosť obohatili o nový prírastok. Pravidelne sa tu objavujú psy a mačky z útulkov a depozitov, ktorí hľadajú nový domov.
Je úžasné, že sa i takouto formou na verejnoprávnej televízii propagujú občianske združenia, útulky , depozity i jednotlivci a zároveň sa inzerujú opustené zvieratká.
Program mal a má rovnaké poslanie – pomáhať zvieratám v núdzi, upozorňovať verejnosť sa najkrikľavejšie momenty zlého zaobchádzania a v prípade hospodárskych zvierat i krutého zneužívania a informovať o ľuďoch, ktorí svoju energiu, čas a prostriedky venujú práve pomoci a príkladnému súžitiu so zvieratami. Je dobré, že za tie roky existencie relácie vznikli desiatky súkromných i mestských azylov pre opustených psov a mačky (dnes ich je v ČR viac ako 100), bolo založených pár útulkov pre kone a pôsobí tu aj rada ochranárskych organizácií, o ktorých aktivitách informujú v reportážach.

Okrem ponuky zvierat k adopcii nájdete na webovej stránke aj zaujímavé a pestré informácie o chove mačky v rubrike Žijeme s kočkou a prehľad základných informácií o jednotlivých plemenách v rubrike Kočičí plemena.
Relácia sa vysiela priebežne počas celého týždňa v krátkych spotoch a program si môžete pozrieť tu.

V súčasnosti je toto jediná relácia o domácich zvieratách v SR a ČR, ktorá neustále beží a o ktorej viem.
Ak som náhodou niečo vynechal budem rád ak ma uvediete do obrazu.
O tom, že tento program je vskutku zaujímavý, hovorí aj nasledujúce video, kde je mačička, ktorá nerušene sleduje program Chcete mě v televízii 🙂

U nás takúto výnimočnú prezentáciu opustených zvieratiek nemáme. Čo si ešte spomínam z detstva tak na STV v rámci relácie Crn crn bola krátka možnosť prezentácie 2-3 opustených zvierat. V súčasnosti televízia Markíza poskytuje z času na čas takúto možnosť vo svojej rannej relácia Teleráno.

Záverom môžem povedať len to, že opäť je jasne vidieť priepastné rozdiely medzi úrovňou chovateľstva v ČR a u nás. Rozhodne je čo doháňať a na čom pracovať.
Druhá vec je fakt, že komerčné súkromné televízie sa riadia len prísnym zákonom trhového mechanizmu a tam, kde jednoducho nie je dopyt (alebo dostatočný dopyt), nebude ani ponuka, pretože sa neprodukuje zisk.
Verejnoprávne televízie, na ktorých financovaní sa podieľame priamo i my, by mali produkovať i formáty pre menšiny v populácii, ale čo všetko by sa malo a nedeje sa tak, že áno? Okrem toho i tu funguje základné pravidlo, že ak nie je zjavný divácky záujem nebude nik produkovať takýto formát programu.

Riešenie?
Iba my môžeme zmeniť túto skutočnosť a to aktívnym záujmom o zvieracie témy, rozširovaním povedomia o chovateľstve, edukáciou ľudí a zvyšovaním záujmu o problémy (nielen) domácich zvierat.
Takže ak chceme niečo zmeniť, musíme začať sami od seba – čiže viac sa zaujímajme a buďme aktívnejší a uvidíme, čo nám budúcnosť prinesie!

Programová ponuka dokumentárneho kanálu Animal planet si vzhľadom na svoju bohatú štruktúru mačacích relácii zaslúži vlastný článok (v blízkej budúcnosti).
Zdrojové informácie o jednotlivých programoch a reláciách sú čerpané priamo z ich oficiálnych webových stránok, na ktoré sú odkazy priamo v texte.

Ktoré relácie máte radi / mali ste radi ?

One Comment

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..