Všetko niekde začína a niekde sa aj končí. Život je ako filmový príbeh. Má svoj úvod, jadro a záver. V niektorých prípadoch je zápletka taká zložitá, že záver môžeme len ťažko odhadnúť. Rovnaké je to aj so životom. Čas neúprosne beží a nedá sa zastaviť. Hoc sa nám to zdalo ako včera, čo sme si domov priniesli malé chlpaté klbko, dnes už má úctyhodný vek.

Starnutie je biologický proces , ktorý v podstate začína narodením. Od prvého samostatného nádychu mačiatko enormnou rýchlosťou napreduje, vyvíja sa, rastie a starne. Zvyšuje svoju váhu, veľkosť, obratnosť. Cvičí svoje postrehy, zmysly a šikovnosť. Mení sa mu chrup, silnejú svaly, hustne kožúšok. Z mačiatka máme razom mladého mačiaka. Z aktívnej puberty rýchlo preklenie do obdobia dospeláka a naraz príde seniorský vek.
Kollby a Bella láska
Ak sa mu pošťastí vyhnúť sa zásadným chorobám, úrazom a nástrahám, ktoré život so sebou prináša, dožije sa plného veku a šťastne po našom boku zostarne. Štatistiky ukazujú, že vek doma žijúcich mačiek sa postupne predlžuje. Z priemerných 12 rokov sa hranica preklenula cez 14 a stále pomaly stúpa. V Európe sa považuje za priemerný vek mačky 15 rokov. Existujú aj rekordmani, ktorí sa dožili viac ako 30 rokov. Podľa Guinessovej knihy rekordov bola najstaršou mačkou Granpa, ktorá uhynula v roku 1998 vo veku neuveriteľných 34 rokov.

Domáce prostredie, v ktorom je riziko úrazu minimálne (o poznanie nižšie ako u mačiek žijúcich vonku či mačiek bez chráneného výbehu) je samozrejme priemerný vek vyšší. Plnohodnotná a pravidelná strava, koncentrované krmivá, dostupná veterinárna starostlivosť, teplo, pokoj, dostatok podnetov,.. To všetko vplýva na spokojný život našich mačiek a zvyšujúcu sa úroveň ich života.
Robino a Lola
Mačky žijúce voľne, či s výbehom von, majú situáciu sťaženú vonkajšími podmienkami. Nástrah na ne číha ďaleko viac. Či už iné mačky a teritoriálne výboje, cesty a autá, ľudia, ktorým mačky nedajú spávať, nevychovaní pubertiaci, zima, choroby a parazity. Rovnako vonkajšie mačky majú častejšie úrazy. Priemerný vek vonkajších mačiek sa pohybuje okolo 9 rokov. Samozrejme štatistiky majú svoje čaro v tom, že sa s nimi dá rôznymi spôsobmi operovať. Rozhodne to neznamená, že vonkajšia mica sa nemôže dožiť peknej staroby a opačne.
Posteľové kreácie
Ak našu mačku naozaj milujeme, zdieľame s ňou náš život, sme schopní pre ňu urobiť čokoľvek. Keď príde k najhoršiemu, sme ochotní jej pomôcť od utrpenia a dať jej posledné zbohom. Keď nastane jej čas prirodzenou cestou, dáme jej posledné zbohom.
Ako si ale nášho milovaného člena rodiny uctiť?

Asanačná služba
Mnohí z nás nie sú ochotní zanechať telo našej micky na veterinárnej klinike. Hoc vzhľadom na minulosť , keď neboli iné možnosti, to ľudia využívali takmer pravidelne. Výnimkou boli tí, ktorí vlastnili záhradu či rodinný dom. Za menší poplatok, odvodený od veľkosti / hmotnosti zvieraťa je možné telo zanechať na veterinárnej klinike, ktorá sa postará o jeho odvoz do kafilérie. Výška poplatku je individuálna, závisí od kraja a hmotnosti a pohybuje sa príbližne od 10 do 40 €

Pochovanie na záhrade
Ak máme k dispozícii rodinný dom, chatku s pozemkom či záhradku, máme možnosť si nášho štvornohého miláčika pochovať tam. Práve tento spôsob uloženia pozostatkov býva najčastejší. Jediným obmedzením je samozrejme to, aby miesto uloženia pozostatkov nemohlo kontaminovať zdroj pitnej vody a nestalo sa tak potenciálnym zdrojom nákazy. Preto by sme takto mali pochovávať len tie zvieratká, ktorá netrpeli prenosným ochorením. O tom nás informuje ošetrujúci veterinárny lekár. Ďalšou dôležitou vecou, okrem vhodného umiestnenia, je aj hĺbka hrobu. Tá by nemala byť menej ako 80-90 cm.
Hrobové miesto by sme následne mali vyznačiť. Nadchádzajúce desaťročia by nemalo byť využívané pre pre poľnohospodárske účely a pestovanie zeleniny či ovocia.

Ak máme v pláne pochovať pozostatky na pozemku niekoho iného, mali by sme majiteľa o tom upovedomiť a získať jeho súhlas, inak porušujeme zákon. Tak sa deje napríklad v hlavnom meste, kde v Petržalke v lesíku medzi Malým a Veľkým Draždiakom vzniká „čierny“ cintorín zvierat. Bratislavčania nemajú inú možnosť, kde by mohli svojich miláčikov pochovávať a tak tu pribúda jeden hrob za druhým. Pričom práve v tomto mieste je riziko kontaminácie spodnej vody naozaj vysoké.

Cintorín
Cintorín zvierat by mal byť bežnou súčasťou každého väčšie mesta. Žiaľ v našich podmienkach tomu tak nie je i keď tradícia pochovávania zvierat je známa už od pradávna. Na Slovensku máme v súčasnosti 2 funkčné cintoríny. Prvý cintorín Kamienok sa rozprestiera na približne štvorárovom pozemku v prekrásnom prostredí malebnej obce Šútovce – Dolné Šútovce v okrese Prievidza. Určený je pre pochovávanie všetkých druhov spoločenských zvierat. Bol prvým svojho druhu na Slovensku.
Ceny:
Zvieratká (okrem psov a mačiek) do 1kg 29,55 EUR
Ostatné zvieratká
do 5kg 122,82 EUR
do 10kg 149,38 EUR
do 20kg 174,27 EUR
nad 20kg 242,32 EUR

Druhý cintorín Plamienok sa nachádza v Rakovci nad Ondavou na Východnom Slovensku v okrese Michalovce. Cintorín poskytuje fullservisové služby vrátane obradu s rozlúčkou. Okrem toho je možnosť priplatiť si aj nadštandardné služby ako rezervácia hrobového miesta, starostlivosť o hrob (polievanie, vyplievanie, upratovanie) či denné zapaľovanie sviečok.

Cena za pochovanie a prenájom hrobového miesta na 5 rokov.
Veľkosť zvieratka Cena Eur
do 1 kg 50 EUR
od 1 do 5 kg 100 EUR
od 5 do 10 kg 150 EUR
od 10 do 20 kg 175 EUR
od 20 do 50 kg 210 EUR

S cintorínom zvierat by sa malo počítať aj v Bratislave a to v rámci nového územného plánu. Cintorín by mohol vzniknúť v mestskom lesíku nad zoologickou záhradou, v Dúbravke či v oblasti nad Partizánskou lúkou.

Kollby a Lola relaxujú na posteli

Kremácia
Ďalšou možnosťou poslednej rozlúčky s naším mačacím spoločníkom je kremácia. Aj tu sa na Slovensku konečne ľady pohli a vzniklo kremačné zariadenie pre zvieratká PETHEAVEN. Nachádza sa v pokojnom a malebnom prostredí obce Jablonové na Záhorí v Bratislavskom kraji. Okrem zabezpečenia urny a samotnej kremácie spoločnosť ponúka aj ďalšie doplnkové služby ako vyzdvihnutie tela vášho miláčika u vás doma a jeho následný prevoz, odvoz urny späť do vášho domova, možnosť rozptýlenia ostatkov na rozptylovej lúčke. V ponuke majú aj množstvo interiérových urničiek a urien.

Cenník kremácie
do 1 kg 60 EUR
do 10 kg 125 EUR
od 10-20 kg 150 EUR
od 20-40 kg 165 EUR
od 40-60 kg 185 EUR
nad 60 kg 205 EUR
Doprava 0.50 EUR / km 0.60 EUR / km
Doručenie urny 10.83 EUR 13 EUR

Som nesmierne rád, že aj na Slovensku máme konečne možnosti pre dôstojnú rozlúčku s našimi zvieracími priateľmi a spoločníkmi. Veď mnohí z nich nám suplujú životných partnerov či deti a sú rovnocennými členmi našich rodín. Mať možnosť ich s úctou pochovať a dať im posledné zbohom je jedna zo základných vecí, ktorú si zaslúžia za svoju lásku.
Posteľové kreácie
Zdroje informácií v článku sú vo forme odkazov priamo v texte.

 

Článok bol v upravenej forme uverejnený v odbornom mesačníku Pes a mačka ISSN: 1335-7778 číslo 8/2014, XIV. ročník

3 Comments

  1. Neviem, či by som v tejto spojitosti použila výraz „štastie“, ale je to pre mňa prijatelnejšie, ako mať doma urnu a cintorín pre zvieratá v okolí nemáme.

    Nina

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..