Známa kreslená postavička pochmúrneho dievčatka v čiernom, Emily the Strange, je reklamným logom Roba Rogera a jeho spoločnosti Cosmic Debris Etc. Inc. Emily the Strange vznikla na začiatku 90. rokov a rýchlo sa stala obľúbenou ikonou po celom svete. Na počiatku bola Emily stelesnením cudzinca, vydedenca spoločnosti, filozofa a postavička z tričiek a nálepiek. Neskôr sa, ako jej prítomnosť rástla, stala kultovou postavičkou komiksov, darčekových predmetov, poviedok a inej tvorby pre mladých(najmä dievčat). Emily sa stala grafickou ikonou nielen sveta literatúry a umenia ulice ale prenikla i do módy.

Vznik Emily a jej svetový úspech

Dnes je Emily hlasom individualizmu, sebapoznania a oslovuje najmä množstvo alternatívne zmýšľajúcich mladých žien a dievčat, ktoré sa s ňou stotožňujú. Jej prítomnosť vo svetovom umení, popovej kultúre, literatúre a móde oslavuje nekonformnosť a upozorňuje na jedinečnosť, ktoré nás robí unikátnymi.
Photobucket

Emily je: umelkyňa, „snílek“, vedkyňa, inovátorka, skajterka, rokerka a individualistka.

Prvýkrát sa objavila na nálepke distribuovanej na koncertoch , obchodoch s hudbou a skate predajniach. Propagovala spoločnosť Cosmic Debris a jej odevnú kolekciu pod vedením umelca a skejtera Roba Regera, závodného jazdca Matta Reeda a Nathana Carrica, ktorí Emily stvorili v roku 1991 pre Santa Cruz Skateboards v Santa Cruz v Kalifornii.

Emily nie je obyčajné 13 ročné dievča. „Emily nevyzerá unavene alebo šťastne. Vyzerá presne tak ako vždy. Podivne.“ Tak znie oficiálne charakteristika od jej autorov.
Ružová je jej najhoršia nočná mora, oblieka si len čierne šaty a to každý deň. Miluje matematiku a vedu. Jej najlepšími priateľmi sú jej štyri čierne mačky. Miluje starý rock a punk, ale tiež nové kapely ako My Chemical Romance. Emily je tak anitikúl, až je kúl. Je subkúltúrou svojej osoby a nasledovníkom seba samej.

Cosmic Debris otvorili už štyri vlajkové obchody a to v Taiwane, Taipei, Hong Kongu a v Grécku. Najbližšie plánujú vytvoriť sieť obchodov po celom území USA a to v horizonte 2 rokov.

Emily the Strange franšíža zahŕňa šatstvo, nálepky, plagáty a módne doplnky – náramky, okuliare, opasky, potítka, náušnice, piercing ,…
Image and video hosting by TinyPic

Emily a mačky
Typickým znakom Emily, okrem jej podivného výzoru a stylingu sú aj jej štyri čierne mačky, ktorými je neustále obklopená.

Sabbath
Sabbath je najnovší prírastok do mačacej skupiny obklopujúcej Emily. Sabbath je rebelka a divoška a preto je často zobrazovaná so zraneniami na tele, najčastejšie na ušiach.
Image and video hosting by TinyPic

Mystery
Mystery je vodca štvorčlennej mačacej skupiny. Je považovaná za najkrajšiu micu a zobrazuje sa s obojkom s hviezdičkou.
Image and video hosting by TinyPic


Nee Chee

Nee Chee je intelektuálka, mačka vedkyňa, ktorá má starú dušu, no je vykresľovaná inovatívne. Charakteristickým znakom je pruhovaný bielo-čirny koniec chvosta a 3 fúziky.
Image and video hosting by TinyPic


Miles

Miles je kreatívec celej skupiny. Má dušu i srdce pravého umelca. Je to rýchla mačka, ktorá rada zdieľa svoje umelecké myšlienky. Charakteristické je pre ňu X na pravom oku.
Image and video hosting by TinyPic

Emily a móda
Emily The Strange je dnes známou značkou mladých a dospievajúcich dievčat, ktoré sa úspešne vyhýbajú klasickému strednému prúdu a to už nielen myslením, ale aj svojím vzhľadom a obliekaním. Vznikol tak módny prúd , ktorý prenikol i do sveta predvádzacích mól a do myšlienok a návrhov svetových módnych domov.

Tmavým temne vyzerajúcim dievčatkom, ktoré zobrazuje odlišnosť a individualitu sa behom rokov od jej vzniku inšpirovali takí módni návrhári a dizajnéri ako napríklad : Jean-Paul Gaultier, Valentino či Marc Jacobs.
Image and video hosting by TinyPic
Najnovšie sa dievčatkom inšpirovala i kolekcia bývalej popovej hviezdy Victorie Beckham. Tá vytvorila módne impérium a dnes oblieka mnohé známe ženy. Jej posledné diela sú kompletne inšpirované postavičkou Emily, jej mačkami a stylingom.
Jarnú kolekciu 2012 vymýšľala už počas tehotenstva, keď čakala svoju prvú dcérku Harper Seven. Možno práve dievčatko v lone bolo prvým momentom, ktorý návrhárku podnietil k jednoduchej a na šaty zameranej kolekcii, s odkazmi na 60. roky.
Celkový styling kolekcie, jeho myšlienku a odkaz kreatívne dotvorili aj figuríny a výlohy inšpirované mačkami.
Image and video hosting by TinyPic

Emily ale úspech vo svete módy alebo biznisu naozaj nezaujíma. Emily chce, aby ste boli samé sebou, mysleli na seba a robili veci ako samé chcete!
Podobne ako mačky! 🙂

Zdroj tu, tu a tu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..