Pôvodne divoká, nezávislá šelma je dnes príjemnou a vyhľadávanou spoločníčkou ľudí, bez ohľadu na ich vek, pohlavie či životný štýl. Mačky s nami žijú v bytoch , domoch, chatách, záhradkách, ba dokonca i voľne, nadivoko. Pomaly sa nám viac a viac prispôsobujú, preberajú naše zvyklosti a privykajú si na náš životný štýl. Nie je žiadna rarita, že nám micenky robia spoločníčky  i na lodiach, motorkách či cestujú ako závozníci v kamiónoch a autách. Aj napriek rôznym poverám, nepresným faktom či mýtom, mnohé mačky si s nami i rady zaplávajú, niektoré i surfujú, iné zvládajú turistické výpravy, hru na hudobné nástroje, či akrobatické čísla v cirkuse.

Jeden z veľmi rozšírených mýtov o mačkách je práve ich neznášanlivosť voči vode. Domácu mačku proste na kúpanie nenavnadíte a aj keby, rozhodne by ste ju kúpať nemali. Alebo naopak mali? Je kúpanie mačky potrebné či naopak škodlivé?

HISTÓRIA

Za prapredka mačky domácej je považovaná mačka plavá (Felis silvestris libyca). Ide o voľne žijúcu šelmu v Afrike. Práve Afrika je teda pokladaná za miesto zrodu mačky domácej. Zaujímavosťou je, že Afrika je aj miestom, kde sa vyvíjal človek. Už v roku 1871, v diele Pôvod človeka a pohlavný výber, Darwin označil Afriku za kolísku ľudstva.

Felis silvestris libyca je známa tiež ako africká divoká mačka či púštna mačka. Z hľadiska zaradenie je poddruhom mačky divokej (Felis silvestris). Podľa štúdií mitochondriálnej DNA (mtDNA – v nej je ukryté tajomstvo materskej línie) divokých mačiek z Európy, Ázie a Afriky sa Felis silvestris lybica odštiepila od európskej divokej mačky pred 173,000 rokmi a od ázijských poddruhov Felis silvestris ornata a Felis silvestris cafra pred 131,000 rokmi. Takže jej predkami boli teda divoké mačky Európy a Ázie.
Štúdia ďalej na základe genetických faktov zistila, že dnešná moderná domáca mačka je potomkom piatich “mitochondriálnych pramatiek nazývaných aj Eva”.

Pôvodne teda púštne zviera s nami dnes obýva naše domácnosti. Čo z toho vieme? Ako tvor privyknutý na nedostatok vody, bola mačka prirodzene prispôsobená na tento život. Naučila sa šetrne hospodáriť so zásobami pitnej vody a neplytvala ňou, aby prežila. veľa zásob získavala priamo zo svojej obživy a to z mäsa. je teda pravdepodobné, že tieto predchodkyne dnešnej mačky netrávili svoj voľný čas na pláži a neorganizovali žiadne plavecké závody.

mačka na strome

Od tých čias sa ale veľa zmenila a príroda rozniesla genofond do rozličných končín sveta. Vznikla tak pestrá paleta mačkovitých šeliem, ktoré sa prispôsobili životu vo svojom prostredí. Mnohé naopak vodu vyhľadávajú, obľubujú  a nerobí im problém ani plávania. Z historického hľadiska sa teda mačky vypracovala z púštneho zvieraťa na veľmi prispôsobivého jedinca, schopného žiť v rozličných /i mokrých 🙂 / podmienkach.

MAČKA DOMÁCA

Okrem prírodných a ulicami vyšľachtených plemien, máme ale u nás doma i plemenné mačky, do ktorých genofondu zasiahol človek a trošku sa s ním pohral. Vznikla /a stále sa rozširuje/ pestrá paleta mačiek, z ktorých je radosť si vyberať. teda je jasné, že každá individualita potrebuje aj špeciálne zaobchádzanie. Za tie roky, čo sa mačičkám venujem, som naozaj nenatrafil na žiadny  zdroj, kde by bolo vyslovene napísané, aby sa mačičky nekúpali. Zároveň ale viem, že to nie je bežná praktika.

Mačka je ako v mnohom aj v tomto smere veľmi samostatná. Denná starostlivosť o kožúšok jej zaberie niekoľko hodín. Niekedy aj za pomoci ostatných mačacích členov domácnosti, ktorí jej s úpravou kožúška radi pomáhajú. Hovorí sa, že až tretinu život strávi mačičky čistením svojho kožúška. snaží sa udržať v čistote a bez zápachu, aby mohla spokojne loviť. Teda takto ju príroda naprogramovala. To je asi najväčší dôvod, prečo ľudia nemajú potrebu mačičku kúpať, vidia, že to zvláda aj sama.

papierová krabica na topánky - hračka pre mačky

 

 

PLEMENNÁ MAČKY

Nie je mačka ako mačka, to je jasné. Každá je osobnosť a má svoje nároky a požiadavky. My sme na to, aby sme jej ich vyplnili. Okrem klasických, milovaných pouličných mačičiek, rôznych mixov, ale chováme aj mačičky s PP a to chovné, v rámci vylepšenia a udržania istého plemenného štandardu.  Tieto micinky sa často dostávajú na výstavy, kde prezentujú svoje telesné kvality a súťažia medzi sebou. Krása a snaha o dokonalosť výzoru je tu primárna a preto je kúpanie neoddeliteľnou súčasťou prípravného rituálu. Čo som počul /sám nevystavujem/ tak počiatok úprav zovňajšku mačičky sa začína  už niekoľko dní pred samotnou show. Ide však o kozmetickú potrebu, ktorá nie je podmienená zdravím mačičky, ale požiadavkami na jej vzhľad zo strany človeka.

Domáca a ani plemenná mačička teda nie sú zo zdravotného hľadiska či z pohľadu správneho chovateľa nútené podstupovať kúpanie v pravidelných cykloch. Ak, tak sa tak koná kvôli náhlemu znečisteniu, či ochoreniu s tým súvisiacim, ale pre potreby “súťaží krásy”.

BLRA A ICH VODNÁ OČISTA

Kúpanie mačiek rozhodne nevnímam ako nutnosť. Je to len skrášľujúci prostriedok, ktorý mi pomáha vylepšiť ich vzhľad, prečistiť srsť a zlepšiť jej kvalitu. Každá z mojich mačiek bola okúpaná vždy prvý deň, ako ku mne prišla. Použil som klasický šampón a vodu, vlhčené detské utierky alebo suchý šampón / ktorý sa nemusí zmývať/.

Následne som mačičky kúpal už len výnimočne, hlavne pri nejakom znečistení, ale každú minimálne  raz do roka.

 

 

Vždy v nedeľu sa ale doma hráme na kozmetický salón a všetky mačičky prejdú očistou: manikúra/pedikúra, čistenie zúbkov, vyčesanie srsti, čistenie uší a očiek a v neposlednej rade riešim individuálne problémy. Raz za tri mesiace ich umývam suchým šampónom /je tekutý, ale nezmýva sa/a vlhčenými utierkami vyrobenými pre malé deti.

Minulý rok ma napadlo zaviesť pravidelnú očistu na Veľkú noc. Kedy by sa to viac hodilo?! Je jar, sviatky, otepľuje sa, mačičkám sa mení zimná srsť…skvelé načasovanie. Takže som si všetko pripravil a mačičku jednu po druhej okúpal.

Tento rok som sa trošku oneskoril a kúpanie prebehlo pár týždňov po sviatkoch.

 

Hoc kúpanie mačiek nemá podľa mňa žiadne opodstatnenie, musím povedať, že to robím rád a budem v tom pokračovať. Pravda je taká, že milujem ten výzor a hebkosť ich kožúškov. Je naozaj vidieť a aj pohmatom cítiť ten rozdiel. Efekt vydrží niekoľko  dní, srsť sa prečistí, mačičky krásne vonia. Ak to budete robiť pravidelne, určite si cicíky zvyknú  a prestane aj sprievodný cirkus, alebo sa aspoň zmenší.

Moji susedia majú počas kúpacieho dňa určite o zvukovú kulisu na tú  hodinu postarané, ale ja som rozhodnutý v tom pokračovať. Okrem jarného kúpania na Veľkú noc chcem zaviesť aj jesenné kúpanie. Tak sa mačičky komplet prečistia 2x do roka a to mi myslím stačí.

Aby som teda odpovedal na otázku z nadpisu tohto článku, tak kúpanie rozhodne nie je nutnosť, ale raz ročne by to mala zvládnuť asi každá micinky. Neublíži jej to a vy sa budete môcť tešiť z toho krásneho a hebkého kožúška.

 

Článok bol v upravenej podobe uverejnený v odbornom mesačníku Pes a mačka: ISSN: 1335-7778, číslo 5/2015, XV. Ročník.

 

 

Podobné príspevky:

Veľkonočné kúpenie prebehlo bez problémov

 

Hodvábny kožúšok takmer ihneď!

Mačka v kozmetickom salóne – starostlivosť o jej kožúšok

Ako prebieha moja starostlivosť o mačky II

Pomôcky na úpravu srsti mačiek

 

4 Comments

  1. Súhlasím, že mačku nie je nutné kúpať… Ja svoju mačku okúpem len v prípade, ak sa zašpiní (napr. sa jej pri potrebe nalepí niečo na dlhú srsť, jedna značka podstieľky do wc jej sfarbila biele tlapky na oranžovo, alebo keď sme boli vonku a mala zašpinené packy od zeme). Najdôležitejšie je podľa mňa pravidelné česanie kožúška (a to nielen dlhosrsté plemená) najlepšie furminátorom, ktorý veľmi efektívne odstráni chlpy (najmä v období pĺznutia je ich neúrekom). Takže ja osobne mačku kúpem len, ak sa zašpiní… Ešte môžem dodať (pre tých, ktorý ešte mačku nemajú), že mačka nesmrdí ani keď ju nekúpete (na rozdiel od psa, ktorý má takú špecifickú „arómu“ aj po kúpaní). 🙂

    xya
  2. Mačky sú samočistiace zvieratká, to je pravda. Ale tiež raz či dva razy do roka kúpeme. Najprv som s tým začala iba z dôvodu, aby si ešte v mačiatkovskom veku zvykli na vodu a túto pre mačky nepríjemnú procedúru. Teraz sa to stalo zvykom hlavne v lete, keď sú tropické horúčavy, tak spojíme príjemné( nepríjemné) s užitočným. Srsť je po kúpaní krásne nadýchaná a voňavá:-)
    Inak bežne pri samočistení majú obidvaja moji kocúri perfektný zlepšovák, vystriehnu, keď je vo vani ešte trochu mokro,vlezú tam, omočia si packy a potom si ich jazýčkom dočistia:-) výsledkom sú snehobiele packy, obaja sú bieloponožkoví.

    Darina

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..