K hre, zábave a interakcii podnecujúce prostredie by malo byť neodmysliteľnou súčasťou domácnosti každej mačky. Dôraz by sa mal klásť najmä tam, kde žijú čisto bytové mačky. Tie majú pre rozvoj svojich schopností, napr. loveckých alebo precvičovanie zmyslov, oveľa menší priestor a menej podnetov. Bytová mačka je preto v tomto smere viac odkázaná na pomoc z okolitého prostredia a to buď z našej strany, od inej mačky alebo fyzického prostredia, ktoré jej doma pripravíme. Nie je nič horšie v domácnosti ako pár znudených labiek. Vtedy sa totiž začínajú všetky neplechy a nevhodné návyky, ktoré nám inak pokojné spolužitie s mačkou narúšajú.

Čas na hru
Každá mačička je veľká individualita a osobnosť, no vo všeobecnosti môžeme povedať, že všetky sú hravé a majú záujem o interakciu. Rozdiel je len v ich preferenciách. Rovnako sa treba venovať mačiatku ako i dospelej mačičke, kastrovanej či staršej. Odborníci hovoria, že človek by mal venovať každý deň 30 – 40 minút aktívnej hre s mačkou. Okrem toho, že je to zdravé, prirodzené a pomáha to odbúrať negatívne prejavy nežiadúceho sa správania, upevňuje sa tým i vzájomný vzťah. To, že naša mačička neprejavuje záujem o hračky a hry , ktoré sme si pre ňu pripravili a nakúpili, nie je jasným dôkazom toho, že nemá potrebu sa zabaviť, skôr sme len nenašli tie správne podnety či predmety.
visiaca hračka s pierkami pre mačky

Dve mačky sa zabavia aj bez nás
V prvom rade si musíme uvedomiť, že ak chceme mať len jednu mačičku v domácnosti, bude žiadať viac pozornosti od nás ľudí. Čiže ak pracujeme 12 a viac hodín denne, mali by sme sa zamyslieť, či je pre nás toto domáce zvieratko vhodné.
Dve mačky sa počas dňa vedia zabaviť aj bez nás, no keď prídeme domov, obe sa budú dožadovať rovnakého podielu pozornosti a lásky. Niekde som sa dočítal, že jedna mačka by mala pripadať na jednu izbu. Čiže ak máme 3 izbový byt nemali by sme tam mať viac ako 3 mačky. Aj ony totiž potrebujú určitý životný priestor. Samozrejme, všetko je prísne individuálne. Určite sú domácnosti, kde v jednej izbičke si nažíva aj 5 mačiek a spoločenstvo je zdravé, pokojné a bezproblémové. Preto ja často opakujem , že iba majiteľ sám dokonale pozná svoju micku a preto sa on musí vedieť adekvátne rozhodnúť, čo je pre ňu dobré a čo nie, bez ohľadu na to, aké veci a rady si prečíta.

hračky, zábava, hry
Robin Bella Lola

Interaktívne prostredie a podnety
Každá domácnosť by podľa môjho názoru mala byť viac či menej prispôsobená aj potrebám našej mačky. Ja zastávam názor, že ak si domov privedieme domáce zvieratko, stáva sa súčasťou rodiny a na jeho potreby sa prihliada rovnako ako i na potreby ostatných členov. Základným kameňom mačacej domácnosti je pripraviť jej zaujímavé prostredie, ktoré ju nebude nudiť a v ktorom sa bude cítiť príjemne a bude vyhovovať jej povahe a nárokom.

Mačky sú šelmy, lovci a veľkí pozorovatelia. Ak máme možnosť uvolniť im jedno okno aj s parapetom, zasieťovať ho, poprípade zabezpečiť mrežou na vetračke, vytvoríme tak mačke výbornú pozorovateľňu. Mačky vydržia desiatky minút pozorovať dianie na ulici, lúke, v lesíku, či krmítku vtákov na neďalekom strome. Rovnako rady vnímajú aj pachy prichádzajúce cez otvorené okno. Tu treba zdôrazniť potrebu okno zabezpečiť proti vypadnutiu.

Rovnako sa môžeme zamyslieť nad kúpou akvária či terária. To by malo byť síce zabezpečené, ale mačičkám prístupné, aby tvory žijúce dnu mohli pozorovať.
Lolinka odpočíva na teplom kryte akvária
Mačka je typická svojou potrebou škriabať, brúsiť si pazúriky, šplhať do výšin. Tu jej umožníme podporiť jej prirodzené správanie vertikálnym a horizontálnym škrabadlom. To by sme mali umiestniť do miestnosti, kde sa budeme zdržiavať aj my, v časti, ktorá je pokojnejšia, ideálne k oknu.
Kollby a bella sa pekne vyhrievajú na škrabadle
Škrabadlo by malo mačke poskytnúť možnosť pre hru, aktívny i pasívny oddych. Malo by byť dostatočne priestranné, aby sa tam zmestili všetky naše mačky a každá si našla svoje miesto, pelech či kukaňu.

Ak máme dostatok priestoru, môžeme rozmiestniť jedno veľké škrabadlo do centrálnej miestnosti (najčastejšie obývacia izba) a viac malých do iných miestností, kde sa mačka i my často zdržujeme. Takto zabezpečíme, že všade bude mať mačka po labke nejaké miesto, kde si môže brúsiť pazúriky či si vyskočiť a nebude preto trápiť náš nábytok.

Aimme na škrabadle
Aimme Maine Bear, CZ


Aktívny príjem potravy

Pod aktívnym príjmom potravy rozumieme atraktívne a nápadité spôsoby ako mačke podávať jej bežnú (najmä suchú granulovanú) stravu. V rámci enrichmentu jej prostredia je to skvelá možnosť ako ju zabaviť a zároveň nakŕmiť.

Namiesto klasickej misky na vodu by sme mohli zakúpiť fontánku. Tá simuluje tok tečúcej pramenistej vody, čo mnohé mačky láka. Nahrádza stojatú vodu v miske a mnohé mačky ju preto uprednostnia. Okrem toho môžeme napríklad nechať vodu v miske na parapete a niekoľko šálok v drese, aby si mačky v prípade potreby mohli ovlažiť packy či sa s vodou len tak zahrať.
Bella voda, fontána
Podávania granúl môžeme tiež veľmi ľahko zatraktívniť. Možnosť prvá je zakúpiť hračky s otvormi na granule a pamlsky v obchode pre zvieratká. Mačke sa tak obmedzí pasívny príjem krmiva a je nútená vyvinúť fyzickú i mentálnu aktivitu , aby získala to, po čom jej žalúdok túži. Mačička si rozvíja svoje schopnosti, zabaví sa a je aktívna.
Kollby a Bella sa kŕmia granulkami z labyrintu
Valček naplníme granulkami alebo pamlskami a necháte mačku, aby si svoju odmenu vydobila sama svojou aktivitou. Otvory na valčeku sú pomerne veľké a tak by som hračku odporúčal najmä tým, ktorí svojich cicúchov kŕmia väčšími granulkami. Také sú napríklad dentálne granulky ako Royal canin oral care, alebo dentálne diety od Royal canin či Hills a určite aj mnohé iné. Malé granule by totiž vypadávali veľmi ľahko a hra by stratila svoj základný význam.
hračka pre mačky
Ak nemáte možnosť pre zakúpenie takéhoto valčeka či kŕmite malými granulkami nezúfajte, existujú aj iné alternatívy. Vyrobiť podobný valček môžete aj sami doma z pet fľaše s objemom 0,5 litra. Poprípade zakúpiť labyrint na kŕmenie mačiek. Ten plne nahradí misky na suchú stravu.
Labyrint je vysoký, stabilný, s protišmykovou úpravou a ľahko sa čistí.Ďalšou možnosťou je poobzerať sa v pet shopoch po snack ball. Ide o guľu, ktorá funguje na tom istom princípe ako valček či labyrint. Plní teda ten istý účel, no otvor má len jeden a jeho veľkosť si môžete nastaviť sami, podľa druhu a veľkosti granúl. Mačičky rýchlo pochopia ako systém kŕmenia funguje a začnú ho vďačne využívať.

Ako vidíte na priložených videách , takáto investícia sa naozaj oplatí.
Nevýhoda je v tom, že máte viac omrviniek na zemi ako v porovnaní s bežným spôsobom kŕmenia do misiek. Okrem toho je hra s valčekom či guľou hlučnejšia, zvlášť ak máte v kuchyni dlažbu. Rovnako aj dolovanie granuliek z labyrintu býva hlučnejšie, ale žiadna katastrofa to zas nie je. 🙂

Každá minca má dve strany. Faktom však zostáva, že je to prirodzenejší a nápaditejší spôsob kŕmenia, ktorí istotne oceníte vy i vaše mačky!

Hračky
Hračky sú výborným prostriedkom ako zabaviť mačku, rozvíjať jej inštinkty a precvičovať zmysly. Klasikou, ktorá nesmie chýbať v žiadnej domácnosti, sú myšky rôznych veľkostí, tvarov a materiálov. Kožušinové, látkové, sisalové, flyšové, s pierkami, rolničkou, vyplnené catnipom a pod. Okrem toho majú enormný úspech mávatká a paličky rozličných typov, guľôčky, loptičky, klbká, ….
Hračky

Veľkému záujmu sa tešia aj interaktívne hračky ako napríklad robotický laser či laserové ukazovátko, mechanická myš a mávatko, guľová dráha, bazénik.

Druhov, variácií a sortimentu je dnes nespočetne veľa. Najlacnejšie a najjednoduchšie sú však papierové guličky, pierka a doma ušité myšky s troškou usušeného catnipu, ktorými snáď žiadna micka nepohŕdne.

Článok uverejnený v odbornom mesačníku Pes a mačka: ISSN: 1335-7778, číslo 10/2011, XI. Ročník.

 

Podobné príspevky:

RECENZIA: Hagen trávník Catit Design Senses

Luxusné postieľky, pohovky, pelechy a iné doplnky pre mačky

Zaujímavé tipy na (nielen) vianočné darčeky pre mačky

Doma vyrobené hračky pre mačky

Recenzia: Petsafe hračka pro mačky z kolekcie FroliCat

Nový produkt na trhu: Senses 2.0 Wellness Center

RECENZIA hračky – Funny Butterfly

Mačiatkovský hrad – rýchlo a lacno

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..