Mačky sú považované za veľmi čistotné zvieratá a preto ak dôjde na problémy s ich nečistotnosťou je namieste vyhľadať odbornú pomoc. Vždy je v prvom rade dôležité vylúčiť fyzický problém – ochorenie. To býva asi najčastejšou príčinou nečistotnosti mačky. Je to v podstate ich spôsob ako nám povedať že niečo nie je v poriadku. Preto je dôležité navštíviť odborníka – skúseného veterinárneho lekára a poradiť sa s ním o možnej príčine daného správania. Vylúčiť treba patologické príčiny nečistotnosti a to cielenou diagnostikou. Po vylúčení fyzickej príčiny – ochorenia najmä z oblasti močo-pohlavného ústrojenstva sa treba zamerať na diagnostiku prostredia v ktorom mačka žije. Sústrediť by sme sa mali jednak na fyzické prostredie a jednak na sociálne prostredie. Mačky sú v podstate veľmi konzervatívne stvorenia, ktoré milujú zaužívané rituály a svoje stereotypy a preto pri ich narušení môže dôjsť k neočakávaným reakciám.

Kollby na toalete

Odpovedať by sme si mali na nasledovné otázky:
Nezmenilo sa niečo u vás doma? – renovácia bytu, sťahovanie, výmena nábytku alebo jeho premiestnenie, nadmerný hluk, ….
Vyhovujú záchodíky? – premiestnili ste ich, kúpili nový, zmenili podstielku, čistiaci prostriedok, znížili počet záchodíkov, zmenila sa frekvencia čistenia záchodíkov, dezinfikujete ich rovnakým prípravkom v rovnakom cykle,…
Nastala zmena sociálneho prostredia u vás doma? – niekto nový sa nasťahoval či odsťahoval, niekto zomrel, deti odišli na internát, často sa hádate, kričíte na seba, ….
Nastali zmeny v správaní k mačke? – má dostatok pozornosti, hráte sa s ňou, prejavujete jej náklonnosť, máte na ňu stále dosť času, je často doma sama, nezanedbávate starostlivosť o ňu,…..
Iné zvieratá? – priniesli ste domov novú mačku, iné zviera, vzťahy medzi mačkami sa nenarušili, neblokuje jedna mačka druhej prístup k toalete, nebojujú medzi sebou mačky o pozornosť či dominanciu, sú kastrované, nemajú ruju,….

Riešenie nečistotnosti je skutočne komplexný problém a tu môže pomôcť najmä odborník alebo skúsený chovateľ. Existuje množstvo spôsobov ako zmierniť stres a napätie či navodiť doma príjemnú a pohodovú atmosféru. Využívajú sa na to najmä difuzéry či spreje s mačacími feromónmi, ktoré mám odskúšané a fungujú priam zázračne. Okrem toho sa používajú aj homeopatiká či bachove kvety.
Kollby na potrebe
Ak poznáme príčinu a vieme ju odstrániť máme takmer vyhrané. Dôležité ale je zbaviť sa všetkého, čo bolo našou mačkou znečistené – pretože to funguje ako čuchová stopa a aj po odstránení problému je možné, že mačka bude na to miesto špiniť naďalej. Ak dotyčnú vec nemôžeme či nechceme vyhodiť, je namieste jej dôkladná očista. Nedoporučujú sa chemické prípravky na báze chlóru a čpavku lebo ich vôňa je podobná moču. Ja mám odskúšaný ocot, ktorý dezinfikuje a pohlcuje pach. Na trhu sa dajú kúpiť aj rôzne chemické odpudzovače mačiek ale o ich efektivite nie som úplne presvedčený.
Problém nečistotnosti mačky je skutočne veľmi široký a často krát nie je jednoduché urobiť presnú diagnostiku a odhaliť príčinu. Zásadou ale je MAČKY NIKDY ZA TAKÉTO SPRÁVANIE NETRESTAŤ!!! Nečistotnosť je len dôsledok nejakého hlbšieho problému a treba sa preto sústrediť na odhalenie príčiny. Dnes okrem veterinárnych ambulancií existujú už aj špecializované poradne pre poruchy správania mačiek ( na Slovensku myslím zatiaľ nemáte,  ale v ČR je niekoľko). Okrem toho existuje aj špecializovaná literatúra k tejto téme.

Takže nezabudnite, že v prvom rade treba pátrať po fyzickej príčine daného problému a potom sa sústrediť na odhalenie možnej psychickej príčiny. Aj keď sa to vždy nezdá ale každý jav má svoju príčinu, len ju treba nájsť.

 

Podobné príspevky:

Všetko dôležité o mačacej toalete

Predložky pred mačaciu toaletu

Kvalitné podstielky za rozumné ceny

OTÁZKY & ODPOVEDE: Čo je značkovanie kocúra

Podstielka naša každodenná

Upratovanie v domácnosti plnej mačiek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..