Vždy som nadšený ak sa dozviem niečo nové o mačkách. Milujem ich a tak sa niet čomu diviť. Keď som u kamarátky na FB konte uvidel článok opisujúci mačičku, ktorá slúžila ako slepecký vodiaci psík, bol som nadšený. Mačky sú proste vskutku dokonalé stvorenia s množstvom nevídaných schopností.

Baby bol perzský kocúrik svetlej farby (asi biely), ktorý žil pokojným životom so svojou paničkou v 40. a 50. rokoch minulého storočia v Los Angeles. Pani Carolyn Swanson však nebola obyčajnou mačkomilkou, ale bola slepá. Prečo teda nemala vodiaceho psa, ktorý by uľahčil jej každodenné trápenie sa? Netrebalo, pani Swanson mala predsa vodiaceho kocúrika. S ním jej život bol presne taký, akoby mala plnohodnotné a zdravé oči. Jej oči boli predsa oči Baby a ako vieme, mačky majú skvelý zrak i čuch 🙂

Baby na vôdzke pomáhal svojej milovanej majiteľke na každom kroku, každý deň jej bežného života. Bola to známa dvojica v celej štvrti. Baby sa ukázal ako naozaj milujúci, chápavý a spoľahlivý spoločník. Kto by si takého neprijal? 🙂

Mačky sa bežne využívajú na felinoterapiu, ale prečo ich necvičia ako vodiacich psíkov, to netuším, zjavne by aj toto mohlo fungovať. 🙂

Info čerpané z čánku: http://www.viralnova.com/seeing-eye-cat/

7 Comments

 1. ako povedali na konci clanku, neodporucaju to 😀 a teda aj mne sa to akosi nezda nakolko macky su egoisticke a nehladia na inych, iba dokym to im vyhovuje, nie su to psy…. povely? hahaha. poslusnost? disciplinovanost? sustredenie? 😀 😀 lol. mam macky rada, ale absolutne nulova dovera k nim v takychto veciach. nikdy nevies co si macka zmysli.
  pekny pribeh ale toto je tak jedna z miliona ak nie z miliardy. A stale rozmyslam nad tym, co z toho ta macka vlastne mala ze to robila. a zda sa ze aj celkom dobrovolne… 🙂

  amber adams
 2. Mám 4 mačky, celkovo za 9 rokov som choval 5 a nesúhlasím s vami. Ale 100 ľudí, 100 chutí a názorov. Mačky rozhodne nevnímam ako egoistické čo nehľadia na iných alebo iba dovtedy kým im to vyhovuje.
  Mačky sú iné, osobité, asertívne a vlastne celkovo nechápem prečo sú porovnávané so psami.
  Súhlasím ale s tým, že trénovať ich ako vodiacich psov by veľký úspech nemalo, hoc je to možné.

 3. mám jedného kocúra ale životom a rukami mi prešlo veľa mačiek a preto nesúhlasím s názorom, že sú egoistické. Sú svojské, neuveriteľne citlivé a na človeka sa vedia naviazať minimálne ako pes.
  Trénovať sa dajú, chce to trpezlivosť, sú to inteligentné stvorenia.
  Môj Niko ovláda niekoľko povelov, sadni, ľahni, otoč ( to sa v polohe ľahu otočí ) daj pac a popros. Ide mu to úplne perfektne, bez omylu akýkoľvek z povelov predvedie:-)
  Videla som raz na Animal planet reláciu, kde pani, ktorá mala veľa zachránených mačičiek, učila ich tiež rôzne povely, ľudia si ich potom skôr adoptovali.

  darina
 4. Tiez nesuhlasim s tym, ze su egoisticke. Maju svoju vlastnu osobnost, no nijake zviera z principu nemoze byt egoisticke tak ako clovek. Jedine clovek dokaze umyselne konat zlo.
  Nas kocurik je velmi citlivy, naviazany na nas a uz sa mi viackrat stalo, ze ku mne prisiel, ked som mala zlu naladu a bola smutna, tak pribehol a sadol mi na kolena a zacal priast.

  Veve

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..