Za tie roky, čo mám svoj blog /2011/, som dostal už stovky fotiek najrôznejších mačičiek. K nim samozrejme aj krátky sprievodný email s otázkou,  o aké plemeno sa jedná. Moja odpoveď bola vždy len jedna, mačička bez preukazu pôvodu je vždy mačka domáca. Prečo? Pretože to je jednoducho pravda.
Nechcem nikoho sklamať a vlastne ani nerozumiem, prečo by to niekoho sklamať malo. Ak máte doma chlpáčika, ktorý vám robí radosť a vy si k nemu budujete citovú väzbu, tak je predsa úplne jedno či k nemu máte preukaz pôvodu alebo nie. To na vašom vzájomnom vzťahu nič nemení. Mení to len vnímanie iných ľudí, pretože mať mačičku s PP je asi pre niekoho lukratívnejšie ako vlastniť „len“ obyčajnú pouličku. Kasty vždy boli, sú a budú a to nielen medzi ľuďmi, ale aj u zvieratiek . Je to podobné, ako so značkovým oblečením. Kto po ňom túži a nemá na to, musí šetriť, alebo si kúpi niečo o kategóriu lacnejšie, poprípade napodobeninu či absolútnu kópiu, ale falošnú. Koľko je ľudí, toľko je chutí a každý sa inak správa a má iné prežívanie. Rozmanitosť robí život krásnym.
Na začiatku svojej chovateľskej vášne som tiež u prvých dvoch mačiek pátral akými plemenami mohli byť krížené, ktoré znaky majú spoločné s ktorými rasami. Potom ma to prešlo. Domáca mačička nie je menejcenná, ani to nie je sprostý výraz pre niečo neplnohodnotné či škaredé. Rovnako ako mačička s PP nemusí byť prívetivej povahy alebo práve tá najkrajšia na svete. Dôležité ale je, vnímanie rozdielu medzi chovateľom a množiteľom.
Množiteľ nie je chovateľ
Bohužiaľ, Slovensko a Česká republika sú nechvalne známe  produkciou psov a mačiek bez preukazu pôvodu a ich vývozom za účelom predaja do celej Európy. Ako mačací milovník a blogger považujem za nesmierne dôležité ľuďom neustále opakovať, aký je rozdiel medzi množiteľom a chovateľom. Edukovanie je jediný nástroj , ktorý mám v rukách a s ktorým môžem pracovať. Zákon trhu nás predsa nepustí, tam, kde nie je dopyt, nemôže byť ani ponuka. Pokiaľ ľudia budú mať stále záujem o kúpu mačiatka cez internet na najrôznejších inzertných portáloch a prevzatie toho tvorčeka niekde na parkovisku u nákupného centra alebo benzínovej pumpy od podozrivého človeka, nič sa nezmení. Z toho, čo viem, som pochopil, že väčšina rieši len to, koľko tá mačička stojí a ak je cena o tretinu či polovicu nižšia, tak im to príde ako výhodný nákup. Neriešia už pozadie a to je veľká škoda.
Druhým motívom býva ľútosť, pretože to mačiatko je krásne, tak ho kúpim a zachránim. Vďaka tomuto nákupu má množiteľ ďalšieho zákazníka a motiváciu pokračovať vo svojej vykorisťovateľskej a nehumánnej práci. To, čo nazývajú oni svojou obživou je týranie a trápenie zvierat. Tie slúžia ako nástroj na produkciu mačiat s čo najnižšími nákladmi. Nedostatočná výživa, príšerné životné podmienky, hrozná hygienická situácia a absencia akejkoľvek veterinárnej starostlivosti. To ale z očiek mačiatka nevyčítate a ani z rozhovoru niekde na odľahlej benzínke.

Bella
Chovateľ sa správa inak. Nemá problém ukázať svoju pýchu. Tou je registrovaná chovateľská stanica, ktorá musí dodržiavať pravidlá pre chov daného plemena. U neho môžete nazrieť i do zákulisia. Vidieť rodičov a súrodencov vášho budúceho domáceho tigra, podmienky v akých vyrastajú, ako sa správajú, reagujú.  Dostanete prednášku o plemene, jeho charakteristikách i rizikách a malý tvorček dostane do vienka i celý balíček vecí. Okrem  preukazu pôvodu dostanete základné inštrukcie pre chov, názov krmiva a podstielky, na ktorú je mača zvyknuté, info o jeho povahe a návykoch. Mača odchádza do domova nie skôr ako v 12. týždni života po vakcinácii a samozrejme odčervené. Pas s čipom bývajú tiež obvyklé. Nový majiteľ tak odchádza poučený, s dobrým pocitom že vie, čo od nového tvorčeka môže očakávať. Mačiatko zase bude môcť ľahšie bojovať so stresom z tejto zmeny, pretože nový majiteľ vie, ako sa správa, čo má rado, ako mu pripraviť bývanie, stravu a hygienu. Chovateľ obvykle ostáva s novými majiteľmi v kontakte.

Lolinka a Robin spolu
Výzor nie je povaha
Väčšina ľudí pátra po znakoch čistokrvných mačacích plemien. Málokto si ale uvedomuje, že okrem výzoru, ktorý určuje schválený štandard plemena, je dôležitá aj povaha. To, ako mačička reaguje, správa  sa, je tiež známkou určitého plemena. Ak sa rozhodnete, že chcete mačičku istého plemena, tak tak činíte nielen preto, že sa vám páči jej výzor, ale aj preto, že ste si prečítali ako sa mačička prejavuje. Ak je kompatibilná s vašimi predstavami a životným štýlom je vyhrané. U množiteľa dostanete len ten výzor, ktorý určite ale nebude podľa schváleného štandardu, bude to len „podoba“ nie to čistokrvné plemeno. Rovnako sa nedozviete históriu jeho rodiny, ani zdravotný stav. Ale áno, za mačiatko zaplatíte o niečo menej, no následne sa vám náklady aj tak budú zvyšovať, pretože mačence z množiarní sú ako dobre utajená bomba. Nikdy neviete kedy vybuchne. Môžu mať mnohé ochorenie, infekčné, chronické i genetické vady z najrôznejšieho príbuzenského kríženia a nevhodných hygienických a veterinárnych podmienok. Rovnako tieto mačiatka nebývajú testované na prenosné ochorenia a ak máte doma viac mačiek, môžete si tam zaniesť nejakú nákazu.
Bohužiaľ, nie je obvyklé, že noví majitelia na všetky tieto veci myslia. Počítajú hlavne s tým, že hneď na začiatku ušetria. To je práve chyba. Mať doma zvieratko vyžaduje investíciu a to pravidelnú. Najväčšia je ale obvykle na začiatku. Okrem platby za samotné mača potrebujete nakúpiť celú výbavu a to nie je práve najlacnejšie. Človek , ktorý sa rozhodne zdieľať svoj život s mačkou musí počítať s tým, že to bude stáť nejaké peniaze. Ak mačička bude zdravá je to únosné, ale ak ochorie , náklady idú hore v závislosti od diagnózy a terapie.

papierová krabica na topánky - hračka pre mačky

Domáca mačka nie je menejcenná
Prívlastok „obyčajná“ alebo „domáca“ mačka niekedy vyznieva dehonestujúco. Ide len o mačičky, ktoré nemajú preukaz pôvodu, sú to kríženci. Tie môžete nájsť na uliciach, v útulkoch, depozitoch a samozrejme v domácnostiach milovníkov mačiek, ako som aj ja, mám také doma 3. Domáce mačičky sú skvelými spoločníkmi. V tejto kategórii je asi najdôležitejšie spomenúť potrebu ich kastrácie a teda zamedzovanie ich množeniu. Mačičiek je bohužiaľ všade až príliš a ich nekontrolovateľné množenie je problém. Preto spolky, združenie a útulky hľadajú zdroje na to, aby tvorili kastračné programy, ktorými by ich populácie obmedzovali.
Každý z nás si musí premyslieť, čo vlastne chce a čo je ochotný obetovať. Mojím cieľom na začiatku bolo mať mačiatko a zdieľať s ním život. Neskôr však som už vedel, že chcem darovať domov LEN takým mačičkám, ktoré by ho inak nemali. Takže som si vyberal zámerne mačičky v núdzi, nechcené, týrané, opustené. Darovať domov zvieratku z útulku či depozitu považujem za jednu z najkrajších vecí.  Svoje rozhodnutie neľutujem, skôr naopak.

Pokračovanie článku: Mačka bez preukazu pôvodu je vždy „len“ mačka domáca II

 Článok bol v upravenej podobe uverejnený v odbornom mesačníku Pes a mačka: ISSN: 1335-7778, číslo 2/2018, XVIII. Ročník.

 

Podobné príspevky:

Mačka bez preukazu pôvodu je vždy „len“ mačka domáca II

Perzské mačiatko od množiteľky – alebo ako to naozaj nerobiť

SLOBODA ZVIERAT: Odhalený špinavý množiteľský biznis!

sme.sk: Kšeft so zvieratami zo Slovenska prekvitá, sme svetová jednotka

Viac ako 400 zvierat bolo zachránených z jednej jedinej domácnosti

2 Comments

  1. Nemám rád, pokud se používají klišé a pohled na svět je černobílý.

    Nákup koťat bez PP neprobíhá vždy u pumpy, to se jenom tak říká – opakuje se to tolikrát, že tomu člověk pak i věří, že to tak chodí, ne? 🙂

    A ne všichni, co prodávají koťata bez PP, je mají v hrozných podmínkách a týrají je.

    A ne všichni chovatelé dodržují pravidla daná řádem chovatelské organizace – jen se podívejte, kolik se v praxi u chovatelů uděluje výjimek z pravidel 🙂

    A také musím říct, že kotě z útulku může vyjít také pěkně draho za léčení – ne každý na to bude mít.

    Tak, není to tak jednoduché, jak píšete. A černobílá osvěta myslím ničemu moc neprospěje…

    Filip

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..