Predpokladám, že každý rozumný človek už vie, že mačka je mäsožravá šelma. Základ jej jedálnička tvorí prirodzene mäsitá strava. Je mäso ale všetko čo k životu potrebuje? Rozhodne nie! Mimo iného je súčasťou jej jedálnička aj tzv. „zelená potrava“. Tá nie je o nič menej podstatná ako mäsitá strava.

Trichobezoáre

Mačky sú známe svojou ohromnou starostlivosťou o svoj kožúšok. Či už je krátky alebo dlhý, mačka jeho úpravou trávi niekoľko hodín denne. Vzhľad kožucha je odrazom jej spokojného a plnohodnotného života. Teda neodzrkadľuje len jej fyzické zdravie, ale aj duševnú pohodu. Pri strese, strachu alebo iných negatívnych psychických vplyvoch, je častým vonkajším prejavom práve zmena vzhľadu srsti nášho miláčika. Nie je vôbec zriedkavé, že mačka svoju starostlivosť o kožúšok preháňa, a to až do tej miery, že si spôsobí vznik lisín. Naopak je tiež možné, že sa o svoj kožúšok prestane zaujímať úplne a ten ostane zanedbaný, mastný a špinavý. To sú prvotné znaky, že sa s našou mačkou niečo deje a to buď na fyzickej alebo psychickej úrovni. Vtedy je potrebná odborná pomoc, veterinár alebo odborník na správanie mačiek.
Jednou zo základných potrieb mačky je ostať v čistote, bez zbytočných pachov, ktorými na seba môže upozorniť potenciálnych rivalov.

Starostlivosťou o kožuch trávi mačka až 30% času. Zbavuje sa prebytočnej srsti, vypadnutej či uvoľnenej podsady. Rovnako pravidelným lízaním a úpravou srsti uvoľňuje napätie a stres. Počas letných dní sa vlastnými slinami ochladzuje. Táto každodenná starostlivosť so sebou prináša aj riziko vzniku trichobezoárov – chumáčov/zhlukov srsti v tráviacom trakte mačky. S ich vylúčením z organizmu môžu mať mačky nemalé problémy. V krajnom prípade spôsobujú upchatie čriev, čo sa prejavuje celkovou apatiou mačky, nechutenstvom – odmietaním stravy, slabosťou, zvracaním, bolesťami pri dotykoch v oblasti bruška, hnačkou alebo aj zápchou. Tu je potrebný rýchly zásah veterinárneho lekára. Za normálnych okolností, pri pestrej strave, je mačka schopná vylúčiť chlpy z tela prirodzenou cestou.

Kollby sa kŕmi trávičkou

„Zelená strava“

„Zelená strava“ by mala byť dennou súčasťou jedálnička každej mačky. Obsahuje rôzne látky pre jej život nesmierne dôležité a prospešné(vitamíny, minerály). V prípade klasickej trávy, ktorá by mala byť mačke na blízku každý deň ide najmä o kyselinu šťavelovú, ktoré spôsobuje nutkanie na zvracanie a mačka je tak schopná chumáče chlpov vydávať a to bez dodatočnej ujmy na zdraví. Zvracanie v tomto prípade je pre mačku absolútne neškodné a zdravie neohrozuje. Iné je ak zvracia aj nestrávené kúsky potravy. Mačací organizmus nie je schopný rôzne druhy tráv plne stráviť a tak pomáhajú prečistiť črevá aj mechanicky. Tento proces zároveň pozitívne pôsobí aj na peristaltiku čriev – ich pohyblivosť a priechodnosť. Takýmto čistením, za ktoré vďačí organizmus vláknine, sa zabezpečí vylúčenie nepotrebných látok z tela a zväčší sa absorpčná plocha čreva. Okrem vlákniny „zelená strava“ obsahuje aj mnohé enzýmy a vitamíny, ktoré obohacujú organizmus mačky.

Bellinka sa olizuje potom, ako zjedla trávičku

Najbežnejšou „zelenou stravou“ v domácnosti je pre mačku tráva. Či už máme trávu v záhradke alebo si sami pestujeme v kvetináčoch rôzne druhy tráv je v podstate jedno. Dnes je trh pre zvieratká na tak vysokej úrovni, že sa nám ponúkajú mnohé možnosti komerčne dostupných trávových semien vyrábané špeciálne pre mačky. Je to výhoda najmä pre tých z nás, ktorí vlastníme čisto domáce mačky bez možnosti vychádzok von. Od klasických semien sú dostupné aj v pripravených substrátoch, ktoré stačí pravidelne zalievať a po 7 dňoch je tráva pre mačku pripravená ku konzumácii. Ja osobne dávam prednosť klasickým semenám a sadím ich do kvetináčov, pretože koreňový systém je tam ukotvený pevnejšie a nemám steblá trávy po celom dome.

velikonoce

Okrem klasickej trávy rôznych druhov je možné použiť aj semená obilnín ako napríklad pšenica, ovos, proso, jačmeň, raž. Rovnako ako vo všetkom aj tu radím, že je lepšie striedanie jednotlivých druhov. Sama mačka jasne dá najavo čo má najradšej. Vhodné je použiť aj niektoré ďalšie rastliny ako napríklad izbový bambus (Pogonatherum paniceum) alebo šachor (cyperus zumula), ktorý sa bežne predáva v záhradkárstvach pod názvom „mačacia tráva“.

Izbové rastliny a kvety

Ak ste milovník domácich kvetín, určite nezabudnite, že mnohé môžu byť pre vašu mačku jedovaté a treba si dobre rozmyslieť ich pestovanie a následne umiestnenie. Mačky sú šikovné a tak ich radšej nepodceňujte, dostanú sa všade. 🙂
Viac informácií nájdete v príspevku tu:
Vhodné a nevhodné rastliny pre našu mačku

bylinky

Ak nechcete , aby váš chlpatý miláčik okusoval či inak ničil vaše milované kvietky a rastliny bude najlepšie ich umiestniť mimo jeho dosah a ako náhradu mu dať trávu alebo šáchor (cyperus). Ten miluje azda každá mačka. odporúčam viac kvetináčov vo viacerých miestnostiach. Ak sa raz doňho mačky pustia, skŕmia ho celý 🙂

 

Starostlivosť o trávy rôznych druhov je pomerne jednoduchá. Dôležité je pamätať si, že nie je vhodné žiadne hnojenie či chemický postrek alebo iné zásahy. Rovnako treba sledovať či nám substrát nehnije alebo neplesnivie.

 

Pestovaním „zelenej stravy“ pre nášho miláčika eliminujeme aj ničenia našich obľúbených domácich izbových rastlín a kvetín, ktoré mačky radi okusujú. U nás je za týmto účelom vyhľadávaná čínska ruža. Tu treba vždy dávať pozor, aby v dostupnosti mačky neboli žiadne jedovaté rastliny či ich plody.

Kollby papá trávičku na záhradke

Anti hairball formula v kompletných krmivách

Okrem „zelenej stravy“, ktorá je vysoko nápomocná pri znižovaní tvorby a vylučovaní trichobezoárov je dnes na trhu aj množstvo krmív vyrábaných špeciálne pre tento účel. Každé z nich by podľa výrobcu malo obsahovať anti hairball system(tvorený rôznymi látkami od tukov cez oleje po vlákninu), ktorý zabezpečí nekomplikované a prirodzené vylúčenie zhlukov srsti z organizmu. Prirodzeným pomocníkom v boji proti trichobezoárom je vláknina a preto jej obsah v krmive by mal spotrebiteľa zaujímať rovnako, ako obsah proteínov. Zo suchých krmív superpémiovej kvality, ktoré sú komerčne bežne dostupné ide najmä o tieto značky a produkty:

Eukanuba adult hairball indoor kompletné krmivo pre dospelé mačky vo veku od 1-6 rokov, žijúce prevažne v byte či dome a s náchylnosťou na tvorbu zhlukov srsti. Obsah proteínov by mal byť 34,5% a vlákniny 6,5%.

Proplan house cat -kompletné krmivo pre mačky chované v byte, obmedzujúce tvorbu trichobezoárov a znižujúce zápach z mačacích toaliet. Obsah proteínov 36% a vlákniny 5,5%.

Proplan aftercare – je kompletné krmivo pre mladé a dospelé kastrované a sterilizované mačky, ktoré obsahuje 42% proteínov a 5,5% vlákniny.

Royal canin intense hairball – kompletné krmivo pre dospelé mačky určené na elimináciu tvorby trichobezoárov. Obsah proteínov v tomto krmive je 34% a vlákniny až 15%.

Royal canin indoor long hair 35 – je kompletné krmivo pre doma žijúce a dlhosrsté mačky. Obsahuje 35% proteínov a 11,1% vlákniny.

Hill´s science plan feline hairball control formula – adult alebo senior – kompletné krmivo pre dospelé alebo staršie mačky, ktoré majú problém s tvorbou žmolkov srsti v žalúdku. Adult forma pre dospelé mačky má 31,1% proteínov a 7,5 % vlákniny.

Osobnú skúsenosť s podávaním krmív špeciálne proti trichobezoárom nemám. Zo spomínaných krmív môžem odporučiť len proplan aftercare a proplan house cat, pretože mojím mačkám chutí a z bežne dostupných superprémiových krmív ho považujem za najlepšie.

Okrem suchých granúl existujú aj konzervy s obsahom anti hairball formuly napríklad shiny cat s mačacou trávou alebo shiny cat s maltózou od spoločnosti GIMPET, ktoré všetkým mojím mačiakom náramne chutia.

Anti hairball formula v doplnkových krmivách
Okrem kompletných špeciálnych krmív je na trhu aj množstvo doplnkových produktov, ktoré obsahujú rôzne zloženie na potlačenie tvorby alebo bezproblémové vylúčenie trichobezoárov. Sú vyrábané najmä na báze maltózy sladového cukru – disacharidu, ktorý v kombinácii s tukmi a olejmi obaľuje zhluky chlpov a zabezpečí ich vylúčenie z organizmu.

Z vlastnej skúsenosti poznám a môžem odporučiť tieto:
Beaphar Malt bits -doplnkové krmivo pre mačky vo forme chrumkavých kapsičiek, ktoré obsahujú malt pastu. Majú 31% tuku a 10% vlákniny.

Gimpet Malt fit – doplnkové krmivo pre mačky vo forme chrumkavých taštičiek s obsahom maltózy a špeciálnych tukov. Obsahujú 20% proteínov, 22,5% tukov a olejov a 2,5% vlákniny.

Gimpet Pasta MALT – SOFT – doplnkové krmivo pre mačky vo forme pasty s vysokým obsahom maltózy, až 43%. Obsahuje N-látky 30g/kg, tuk 390g/kg, vláknina 40g/kg. Niektoré mačky pastu zjedia samotnú, vyberavejším ju treba zmiešať s konzervou, kapsičkou alebo paštétou.

Gimpet pasta Malt – SOFT EXTRA – doplnkové krmivo pre mačky vo forme pasty s vysokým obsahom maltózy, až 43%. Obsahuje proteíny 30g/kg, tuk 390g/kg, vláknina 40g/kg.

Gimpet Malt Kiss- pusinky s maltózou – doplnkové krmivo pre mačky s obsahom maltózy a špeciálnych tukov vo forme tvrdých pusiniek. Obsahujú 24,5% proteínov, 13,8% tukov a olejov a 15,8% vlákniny.

Mačacia tráva v tabletách -doplnkové krmivo pre mačky s vysokým obsahom mačacej trávy. Obsahuje 24,9% bielkovín, 14% tukov a 14,8% vlákniny.

Okrem týchto, existujú aj mnohé ďalšie ako napríklad bezo pet, trixie mačacia tráva a im podobné. O ich kvalite, zložení a účinkoch nemám žiadne informácie a ani osobné skúsenosti s ich podávaním.

Článok bol v upravenej forme uverejnený v odbornom mesačníku Pes a mačka: ISSN: 1335-7778, číslo 5/2011, XI. Ročník.

 

Podobné príspevky:

Vhodné a nevhodné rastliny pre našu mačku

Ako vyberať suché granulované krmivo pre mačky II ?

Chutné maškrty, odmeny a doplnková strava pre mačky

Špenátové mačacie hry

RECENZIA: Hagen trávník Catit Design Senses

Vegánske krmivo pre mačky? Úplný nezmysel!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..