Podobne asi ako v každej oblasti tak aj v chovateľstve sa názory všemožne líšia. Koľko odborníkov, toľko rôznych pohľadov a stanovísk. Občas je veľmi ťažké si informácie utriediť a zosumarizovať – zvlášť ak sú protichodné. Jednou z oblastí, kde je asi najväčší „súlad“, je práve problematika vhodných a nevhodných rastlín pre naše mačky. Internet, médiá i literatúra je plná veľmi podobných až totožných informácií a tak nie je ťažké sa v tom zorientovať. Je už len na nás, či sme ochotní sa týmto problémom zaoberať a prispôsobiť tomu aj našu domácnosť, balkón, terasu či záhradku.

velikonoce

Mačky sú od prírody veľmi zvedavé stvorenia. Veď nie nadarmo sa s dávkou morbidity traduje, „že zvedavosť zabila mačku“. Všetko zelené, či už doma alebo vonku, ich priťahuje a s obľubou rady preskúmajú ako to chutí. Nie je pritom rozdiel či ide o hlávkový šalát, ktorý máme k večeri alebo našu obľúbenú izbovú kvetinu. Ak máme obavy o to , či je naše domáce i záhradné rastlinstvo pre zdravie bezpečné, je lepšie si prezrieť zoznam vhodných a nevhodných rastlín.

Izbové rastliny a kvety

Ak ste milovník domácich kvetín, určite nezabudnite, že mnohé môžu byť pre vašu mačku jedovaté a treba si dobre rozmyslieť ich pestovanie a následne umiestnenie. Mačky sú šikovné a tak ich radšej nepodceňujte, dostanú sa všade. 🙂

bylinky

Ak nechcete , aby váš chlpatý miláčik okusoval či inak ničil vaše milované kvietky a rastliny bude najlepšie ich umiestniť mimo jeho dosah a ako náhradu mu dať trávu alebo šáchor. Ten miluje azda každá mačka. odporúčam viac kvetináčov vo viacerých miestnostiach. Ak sa raz doňho mačky pustia, skŕmia ho celý 🙂

 

Vhodné rastliny:
muškát, petúnia, surfínia, netýkavka, sedmokráska, sirôtka, slnečnica, králik, fuksia, ruža, lobelka, krpčiarka, železník, tarice, šáchor (cyperus), čínska ruža, …

Nevhodné/nebezpečné izbové rastliny:
asparágus, azalka, anthurium, begónia hľúznatá, cyklamén, fialka, fikus, filodendron, krotónovec, kaktusy, monstera, orchidea, vianočná hviezda (prýštec najkrajší), svokrine jazyky(sansevieria), slezinník, difenbachia,..

Nevhodné/nebezpečné záhradné rastliny:

cesnak, pažítka /hoc ju mačky obľubujú, radšej by som nedával na dosah/, brečtan, durman, horec, hyacint, chryzantéma, iskerník, kala, karafiát, konvalinka, kosatec, krókus, ľalie, narcis a väčšina hľuznatých kvetov, papraď, zelené časti paradajky, prvosienka, púpava, snežienka, tulipán, zvonček, cezmína, forzítia, pajazmín, plamienok, rozmarín, tis, tuja, bolehlav, boľševník, čemerica, gypsomilka, hrachor, cheirant, jesienka, korunka, lucerna, ľuľkovec zlomocný, ľuľok sladkohorký, machovka (židovská čerešňa), mätonoh, mliečnik, náprstník, nocovka, paznechtík, pečeňovník, plesnivec, ricín, ruta, srdcovka nádherná, vlčí bôb,…

 

Nevhodné/nebezpečné stromy a kríky:

buxus vždyzelený, borievka, bršlen európsky, cezmína, cyprus, čerešňa, dub, forzítia, gaštan, hloh, hlohyňa šarlatová, hortenzia, ihličnany, imelo, jarabina, kalina, kručinka, lykovec, magnólia, oleander, pajazmín, plamienok, rhododendron, rozmarín, svíb, škumpa, tabak, tis, tuja, vavrín, vistéria, vŕba, vtáčí zob, zanoväť, …

 

Viac informácií o zelenej strave pre mačky nájdete v tomto príspevku:
Mačka botanička alebo prevencia trichobezoárov

Zdrojový materiál zoznamu vhodných a nevhodných rastlín tu alebo tu alebo tu.
Skrátka a dobre všade je to isté 🙂

V dobrom kvetinárstve by vám tiež mali byť schopní poradiť – ja mám neďaleko domu jedno maličké (nakupujem tam „mačaciu trávu“), kde robí slečna, ktorá tiež chová mačky a je schopná poradiť.

Rovnako každá lepšia kniha o chove mačiek obsahuje totožný či veľmi podobný zoznam vhodných či nevhodných rastlín.

 

Podobné príspevky:

Mačka botanička alebo prevencia trichobezoárov

Kocúrnik obyčajný / Nepeta cataria – mačacia bylinka číslo jeden

Životný cyklus mačacej drogy – kocúrnika obyčajného

Špenátové mačacie hry

21 Comments

 1. mam na parapete 2 orchideje a jednu mini fialku 😐 (ja si proste viem vybrat 😀 :D) akoze je to v izbe do ktorej mica nema pristup pokial nie je pod dozorom, takze by to malo byt v pohode? ide o to aby si z tych rastliniek neodkusli?

  slavky
   1. praveze on tam ma pristup, ale len so mnou, teda nanho davam pozor. Staci to? Neviem akym sposobom su tie rastliny nebezpecne pre macky… asi ak bude hryzt do ich listov?

    slavky
 2. mäsožravé rastliny môže mačka okusovať alebo nie?
  Pestujem darlingtoniu kalifornskú a mucholapku červenú Redline hoci ich mám pre istotu na bezpečnom mieste, ale keď ju mám na rukách pri rastlinkách, snaží sa okusovať práve darlingtoniu kalifornskú.

  Tristy
  1. Dobrý deň,
   to skutočne neviem, nemám ich v zozname a ten som robil naozaj dlho a pracne. Ja by som to neriskoval.
   Traduje sa síce, že mačka prirodzene vie, čo môže a nemôže, ale moje mačky okusujú aj pažítku a tá je podľa viacerých zdrojov jedovatá.
   Takže ak sú rastlinky mimo dosah, tam by som ich nechal. 🙂

 3. Dobrý deň

  mám doma okrasne pálky úzkolisté je to vhodna okrasna kvetina pre mačky? Keďže som už o jednu mačku prišla tak sa bojím čokoľvek doniesť domov

  imrisatko
 4. Tak ja som o tomto nevedela a to máme orchidey a fialky, kedysi aj rozmarín. No mačiakovia boli veľmi rozumní a nikdy nerobili nič zlé našťastie 🙂 A to dlho nemali ani mačaciu trávu.

  TRIS
  1. Ja som o mnohých nástrahách v domácnosti taktiež nevedel a zoznam neustále doplňujem. Je toľko jedov okolo nás. Ja si ale myslím, že mačky vedia, čo je pre ne dobré a čo nie. Ale ako všade aj tu platí, že každá mica je iná a je lepšia prevencia ako potom banovať.

 5. My sme našli mačiatko na ulici v noci 6.12. a malo asi 7 týždňov. Asi sme ho zachránili. No teraz v apríli týždeň dozadu vážne ochorela a dnes berie infúznu liečbu. Podľa laboratórnych výsledkov má napadnuté obličky a to asi z nejakého kvetu / vysoký kreatínin. Strašné musela trpieť. Preto fakt treba dávať pozor na toto. Údajne sa tato otrava prejaví neskôr a postupne a príčiny ťažko zistiť.

  Elza
 6. Dobrý deň chcem sa opýtať sťahujeme sa do podnájmu a ostáva tam zamiokulkas inak zvaná aj zamia… nikde som sa nedočítala či je nebezpečná ale skúsim sa opýtať aj tu…

  Baša

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..