Na spravodajskom portáli www.zaujimavosti.net sa tento týždeň objavil vskutku zaujímavý príspevok týkajúci sa našich milovaných mačiek. V americkom meste Scottsdale, na klinike Mayo, sa vedcom podarilo niečo, čo doslova berie dych. Odborníci genetického inžinierstva skombinovali gény celkom troch rôznych organizmov – mačky, opice a medúzy. Aby to bolo zaujímavejšie, využili špeciálny druh medúzy, ktorá je pri určitom svetle schopná vyžarovať svetlo a túto schopnosť v rámci jej genómu preniesli na mačku. Opica tiež nebola práve obyčajná. Išlo o makaka, ktorý je odolný voči vírusu HIV a gén s touto informáciou bol tiež pridaný do mačky. Celý výskum je len na začiatku, no je potrebné dodať, že mačiatko, ktoré sa narodilo, naozaj v tme svieti a čo je ešte zaujímavejšou novinkou, je odolné voči HIV a teda uňho neprepukne ochorenie AIDS.

Niekedy sa neskutočne čudujem, čo všetko sú dnešní vedci schopní urobiť so živými stvoreniami. Hoc mám vyštudovaný medicínsky odbor, nie som úplne presvedčený o správnosti a nevyhnutnosti testovania na zvieratách či takýchto pokusov. Spomínam si, ako sme v rámci praxe na vysokej škole navštívili experimentálne pracovisko, kde sa robili testy vplyvu chemických látok na potkanoch a ako jediný som odmietol sledovať tento proces, hoc som bol ubezpečený, že necítia žiadnu bolesť.

Záver si musí urobiť každý z nás sám, ale pri predstave, že by niekto skúšal niečo podobné na mojich mačkách mi vrie krv.
Na druhú stranu, prínos takýchto pokusov môže byť veľký a v tomto konkrétnom prípade vedci doslova „vyrobili“ nový druh mačky, čiže prevzali úlohy matky prírody. Ostáva nám len čakať, či to bude mať aj nejaké pozitívne výsledky, ktoré prinesú ľudstvu niečo dôležité.

Zdroj: www.zaujímavosti.net
Pôvodný článok nájdete tu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..