Áno, možno je to pre niekoho naozaj prehnané, ale dnes už skutočne žijeme v dobe, keď je možné naozaj všetko. Služby v oblasti starostlivosti o domácich miláčikov sú dnes na takej úrovni, že salóny krásy sú dnes bežnou súčasťou našich životov. Typické sú kadernícke a kozmetické služby pre psíkov, na ktoré sme si zvykli a akceptovali ich. No do popredia sa dostávajú aj prvé salóny orientované na mačky. V našich zemepisných šírkach je to zatiaľ hudba budúcnosti, ale aj tu jedného dňa bude absolútne normálne využívať kozmetické a kadernícke služby pre mačky. Do tej doby si však budeme musieť poradiť sami v domácich podmienkach.

Primárna hygienická starostlivosť
Primárnu hygienickú starostlivosť zahŕňa starostlivosť o srsť, oči, uši, labky a zuby. Základom je však samozrejme kvalitná pestrá kompletná strava s dostatočným obsahom potrebných živín, minerálov, vitamínov, …, zdravie totiž vychádza z vnútra. Živiny primárne dôležité pre kožu, srsť a pazúriky sú najmä: bielkoviny, nenasýtené esenciálne mastné kyseliny(omega-6 a omega-3), vitamíny A, E, H a skupiny B, zinok, taurín, …
Na zdravie vášho miláčika a jeho vzhľad do veľkej miery okrem výživy pôsobia aj mnohé ďalšie faktory. Ide najmä o vek (mačiatko, dospelá mačka, senior), typ srsti (krátkosrstá, dlhosrstá, hustá či jemná srsť), vnútorné prostredie (bytová mačka),vonkajšie prostredie( mačka s výbehom alebo čisto vonkajšia mačka), fyziologický stav mačky (obdobie gravidity, laktácie, akútne alebo chronické ochorenie, alergie, prítomnosť parazitov), stres (zo zmeny prostredia, sťahovania, príchodu novej mačky či iného zvieraťa) a podobne.
Kollby, Bella, Lola a Robinko sa kŕmia
Starostlivosť o kožu a srsť
Mnohí chovatelia sa domnievajú, že kozmetická a kadernícka starostlivosť sa týka najmä tzv. papierových mačiek. Opak je však pravdou. Každá mačka bez rozdielu plemena a dokladov o pôvode môže mať hebký, lesklý a zdravý kožúšok. Vzhľad a kvalita srsti je otázka výživy a starostlivosti akú jej zabezpečíme. Výsledok bude viditeľný takmer okamžite.
Mačka je ako v mnohom aj v tomto smere veľmi samostatná. Denná starostlivosť o kožúšok jej zaberie niekoľko hodín. Niekedy aj za pomoci ostatných mačacích členov domácnosti, ktorí jej s úpravou kožúška radi pomáhajú. Rovnako sú mnohé naše šelmy schopné zvládnuť aj manikúru a pedikúru a na nás nechávajú v podstate len dotiahnutie menších detailov a úpravu nezrovnalostí.
Lolíček si čistí labku
Dnes sú na trhu dostupné mnohé doplnky výživy zamerané na kvalitu srsti, kože, pazúrikov, dobrú stavbu kostí a podobne. Ja osobne nedám dopustiť na olej z lososa fish4cats, ktorý obsahuje esenciálne mastné kyseliny omega-3 26.74%, omega-6 9.46%, omega-9 6.23%. Jeho účinky vidno už o pár dní. Srsť všetkých mačiek je po ňom veľmi jemná a lesklá, príjemná na dotyk. Rovnako existujú aj kompletné krmivá zamerané práve na krásne vyzerajúcu a zdravú srsť.

Osobné skúsenosti mám s týmito krmivami pre zlepšenie kvality srsti a zdravie kože /používal som ich v minulosti, dnes už len výhradne krmivá bez obsahu obilnín/:
Hair & Skin od Royal canin, ktoré sa vyrába ako suché granule a aj kapsičky je kompletné krmivo pre dospelé mačky s formulou na zabezpečenie zdravej a lesklej srsti a kože. Granule obsahujú 33% bielkovín, 5,1% omega 6 mastných kyselín a 0,9 Omega 3 mastných kyselín. Pričom bežne je podiel mastných kyselín v krmivách superprémiovej kvality od 0,3 (omega 3) až po po 3 % (omega 6). Pri bio a holistických krmivách(Orijen, Applaws,…) býva podiel od 3 do 4% u omega 6 mastných kyselín a okolo 0,9% u omega 3 mastných kyselín.

Sensitive skin od Hill´s science plain feline je kompletné granulované krmivo pre dospelé mačky s citlivou kožou a pre lesk ich kožúška. Obsahuje 32,8 % bielkovín, 4,6 % omega 6 mastných kyselín a 0,5% omega 3 mastných kyselín.
Najčastejšie, avšak s prestávkami, používam práve spomínaný olej z lososa.

Jedna z mojich mačiek (Lolinka) mala značné problémy so srsťou už keď ju našli v záhradkárskej kolónii. V ťažkých časoch si sama vytrhala množstvo srsti a spôsobila si vznik lisín na celej spodnej časti tela. Počas krátkeho obdobia v depozite, za veterinárneho sledovania, s kvalitnou stravou a opaterou sa všetko dalo do poriadku. Dnes má krásnu, hustú, zdravú srsť a po lisinách ani stopy.
Lolinka sa čistí
Vyčesávanie srsti
Okrem kvalitnej stravy môžeme mačke v starostlivosti o kožúšok pomáhať pravidelným česaním a úpravou srsti. Hovorí sa, že krátkosrsté mačky je potrebné prečesať aspoň raz za týždeň a dlhosrsté každý deň. S mačkou sa nám vo všeobecnosti manipuluje ťažšie ako so psíkom. Preto je vhodné, aby sme našu mačku už od útleho veku privykali na manipuláciu s ňou. Pri starších mačkách to býva problém, pretože s vekom rastie aj neochota podrobovať sa rôznym úkonom dobrovoľne. Vtedy skúsime motivovať našu mačku nejakou dobrotou. Za najdôležitejšie obdobie v živote mačky sa považuje prvý pol rok veku mačky. Vtedy je žiaduce zoznámiť ju s kúpaním, vyčesávaním a umývaním chrupu, aby to v dospelosti nebolo pre ňu stresujúce a nepríjemné.

 


Veľkým problémom býva hlavne nájsť správne kefy a hrebene, ktoré nám pomôžu v starostlivosti o kožuch našej mačky. Bez odborných rád je pre neskúseného človeka skutočne ťažké vybrať si zo širokej ponuky to správne a vhodné. Ideálne je poradiť sa s inými chovateľmi, čo je pre ktoré plemeno a na aký účel vhodné. Je nemalý rozdiel či ide o úpravu srsti mačky domácej, alebo o výstavný kus, ktorý sa chystá na predvádzanie. Rovnako je rozdiel či chceme vyčesať srsť, upraviť, zastrihnúť, preriediť, …

 

 


U nás doma nemáme žiadne výstavné celebrity takže mojou jedinou snahou je zabezpečiť, aby všetky šelmy mali peknú, zdravú, lesklú srsť a zároveň, aby jej bolo čo najmenej na podlahách, posteli, gauči a podobne. Doma mám jednu vyčesávaciu kefu do dlane(umelé vlákna striedajú medené), jednu masážnu rukavicu a furminátor. Dve moje mačky sú krástkosrsté, jedna má dlhšiu srsť, ale vyčesávanie robím len raz týždenne u všetkých. S babami to ide hravo a jedna absolútne miluje, keď sa jej starám o kožúšok. S kocúrom to je naopak vždy menší boj. Najradšej používam nedávno objavený furminátor. Ten zabezpečí vyčesanie už vypadnutej srsti, uvoľnenej srsti a podsady. Pri česaní chlpy nelietajú kade – tade ako pri bežných kefách, ale zostávajú v hlavici furminátora, odkiaľ ich jedným stlačením je možné odstrániť. Vždy keď skončím s furminátorom mám pocit, že mi ostalo dosť materiálu na vytvorenie ďalšej mačky. Jeho účinnosť je zjavná aj v tom, že mám doma viditeľne menej chlpov. Odvtedy ako mám furminátor už zvyšné prostriedky na úpravu srsti príliš nepoužívam. Rukavica je ale vhodná nielen na vyčasávanie, ale zároveň aj masíruje svalstvo a stimuluje ho, čo je pre mnohé mačky skutočne veľkým relaxom a pôžitkom.
Bella a vyčesaná srsť z furminátora

 

 

 


Kúpanie už nie je nutnosť
Mnohí majitelia svoje mačky kúpu a to raz týždenne. Ja osobne si to v mojich podmienkach skutočne neviem predstaviť. Sú ale mačky, ktorým to nevadí a niektoré si to dokonca aj vychutnávajú.
Mačka si svoju srsť upravuje pravidelne a dôsledne. Pri väčšom znečistení je možné jej pomôcť kúpeľom v primerane teplej vode a s použitím kvalitného prípravku určeného na starostlivosť o srsť priamo pre mačky (šampón, kondicionér, rozčesávač a podobne). Ak ste na tom ale podobne ako ja a nevlastníte mačku „vodomilku“, dá sa jej pomôcť aj bez vody. Moje mačky boli kompletne okúpané len raz a to prvý deň príchodu do nového domova. Ani jedna v tomto záľubu nenašla a tak sme to už neopakovali. Až donedávna som zvykol používať vlhké utierky pre bábätká (aj keď dnes už sú aj pre psov a mačky), ktorými som raz za nejaký čas pretrel kožúšok a labky. Dnes sú na trhu okrem klasických šampónov aj šampóny suché a na báze rôznych púdrov či zásypov. Takže aleternatíva pre kúpanie bez vody tu skutočne je. Osobnú skúsenosť ale s prípravkami tohto typu nemám. Nedávno som ale objavil suchý šampón pre mačky a psy od výrobcu furminátorov – waterless deShedding shampoo & conditioner. Je to tekutý šampón s kondicionérom v mechanickom rozprašovači, ktorý nie je potrebné po aplikácii na srsť zmyť vodou. Necháva srsť čistú, lesklú, zdravo vyzerajúcu a s príjemnou a dlhotrvajúcou vôňou. A hlavne mačky sú okúpané aj bez vody a zbytočného stresu.

 

Článok bol v upravenej forme uverejnený v odbornom mesačníku Pes a mačka: ISSN: 1335-7778, číslo 6/2011, XI. Ročník.

 

Podobné príspevky:

Ešte raz o hodvábnom kožúšku, ale tento krát s baby pastou a syrovou pastou

Hodvábny kožúšok takmer ihneď!

OTÁZKY & ODPOVEDE: Čo je to furminátor a ako funguje?

Vyčesávam, vyčesávaš, vyčesávame

OTÁZKY & ODPOVEDE: Ako privyknúť staršiu a nezvyknutú mačičku na pravidelné vyčesávanie

PREDSTAVUJEME: Borotalco – najlepší púder pre mačky

Veľkonočné kúpanie BLRA – nová tradícia započala

Kúpať či nekúpať, to je otázka

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..