Už aj v našich zemepisných šírkach sa stáva, že zariadenia sociálnych služieb, určených najmä pre našich seniorov, zavadzajú programy felinoterapie. Niektoré len mačky tolerujú na svojich pozemkoch ako spríjemnenie prostredia, oživenie programu klientov. V USA sa ale mačky dostali aj do väzenia, kde sa o ne starajú väzni a krátia si hrami voľné chvíle.

Jedným takým nápravným zariadením je napríklad väznica v Nebraske. Lincolnova väznica pomerne nedávno obohatila svoje prostredie o dvoch kocúrikov zo záchranného centra. Stalo sa tak po týždni dobrovoľníckej práce väzňov v tomto centre. Tým sa opustené miciny tak páčili, až im miestny šerif Jerome Kramer adopciu povolil.

Nemo a Sage sa teda stali novými obyvateľmi väzenia. Ich úlohou nie je len vyplniť väzňom čas, spríjemniť im dlhé chvíle hrou, ale vzájomnou interkaciou pôsobia aj na zníženie ich stresu či agresivity.

Šerif je presvedčený, že mačky rezidentom pomáhajú cítiť sa uvoľnenejšie a menej deštruktívne. Väzni však nemajú mačky len na hranie. V ich celách visia základné pravidlá starostlivosti o ne, ktoré musia dodržiavať. S mačkami teda prišla i nová úloha a zodpovednosť.
Viacerí sa domnievajú, že mačky v nich prebúdzajú citlivejšiu stránku, podobne ako to vedia deti.
Lincolnovo väzenie však nie je jediné , v ktorom sa začalo s programom adopcie mačiek. Takéto programy pre mačky a psy existujú vo viacerých štátoch USA.

Ďaším zariadením, v ktorom žijú mačky je ženské krídlo Wagonerskej väznice v Oklahome. Tam spolunážíva s rezidentkami 50-60 mačiatok a mačičiek. Tie pochádzajú zo záchranného centra WAGS a učia sa tam interakcii s ľuďmi pred adopciou. Na oplátku väzenkyne majú možnosť preukázať svoju zodpovednosť a starostlivosť. Vyplnia si tak zmysluplne svoj čas a ešte pomáhajú spoločnosti splatiť svoj dlh.

Mačičky pomáhajú, kde sa dá! 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..