V televízii sa dnes objavuje množstvo zahraničných programov, ktoré sa zaoberajú človekom a zvieratami. Naposledy som vám písal o relácii Extrémne fóbie v rámci ktorej sa ľudia zbavovali strachu z rôznych vecí – napríklad i mačiatok. Dnes vám však predstavím odlišný program : Moja podivná závislosť.

V tejto relácii na The Learning Channel v USA sa predstavila pani, ktorá je závislá od mačiek. Neustále zvyšuje ich počet u seba doma, až jej jej záľuba prerástla cez hlavu a jej možnosti. Mačky sa stali jej prioritou a zatienili všetko ostatné, dokonca i jej osobný život.
Debbie , známa aj ako bláznivá mačacie žena, pochádza z Long Isladu v štáte New York. Žije sama v rodinnom dome spolu s mačkami, ktorých má momentálne niečo cez 20. Sama priznáva, že je od mačiek závislá. Už ako dieťa – jedináčik žila s niekoľkými mačkami, ktoré jej nahrádzali sestry a bratov. Dnes ich zbiera z ulíc a od ľudí, ktorí sa ich chcú zbaviť. Pôvodne to robila, aby mačky socializovala a hľadala im nové domovy.

Potom ako jej zomrel manžel sa jej život úplne zmenil. Začala sa doslova mačkami obklopovať a uviazla v kolotoči starostlivosti o ne. Neustále mačky kŕmi, čistí misky, záchody a keď skončí , musí začať znovu. Denná starostlivosť o mačky jej tak zaberie 5-6 hodín.
Jej 2-izbový domček je plný mačiek a ich vecí. Debbie sama priznáva, že ich má viac, ako môže reálne zvládnuť. Cíti sa už unavená, má strach o stav jej domu a svoje zdravie. Debbie trpí alergiou na mačky a má astmu. Za posledný rok prekonala 2 krát bronchitídu spôsobenú práve jej alergiou.

Každá závislosť je však aj otázkou peňazí. Nemalé financie potrebuje aj Debbie. Bežný nákup krmiva a podstielky raz za dva týždne ju stojí okolo 250 dolárov. Mesačne tak na mačky minie približne 500 dolárov. Debbie má 3 zamestnania, aby svoju rozširujúcu sa kolóniu mačiek bola schopná uživiť.

Mačkám obetovala svoj osobný priestor, osobný život i svoje finančné rezervy. Postupne sa dopracovala do stavu, keď už nebola schopná dbať na svoje potreby a všetko podriaďovala mačkám. To bol moment, keď sa prihlásila do reality show programu a pokúsi sa získať kontrolu nad svojím životom a zdravím.

Vďaka terapeutke sa Debbie stavia čelom reálnej situácii: mačky sa po smrti jej manžela stali stredom jej života. Nahradili jej chýbajúcu lásku a životného partnera. Čo sa zo začiatku zdalo ako nevinný spôsob truchlenia, je však dnes obmedzujúca závislosť. Debbie si na terapii uvedomí, že mačky stavala pred seba a svoje potreby a hlavne nad svoje zdravie.

Pomocou terapie sa teraz bude snažiť pracovať na svojej osobnosti a venovať sa viac sebe a postupne znižovať priestor pre mačky v jej živote. V terapii sa rozhodla pokračovať a mačkám začala aktívne hľadať nové domovy.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..