Obezita je častokrát označované ako civilizačné ochorenie, choroba modernej doby. Sama o sebe je komplikáciou a tiež rizikovým faktorom mnohých civilizačných ochorení. Rovnako ako je významným zdravotným problémom u nás ľudí, je tomu tak i u našich štvornohých priateľov a mačiek (ak to nie je ešte horšie). Počet obéznych ľudí a detí narastá a rovnako aj počet obéznych domácich miláčikov.

Príkladom morbídnej obezity je i dvojročná mačička Meow, ktorá váži neskutočných 17,7 kilogramov. V tak mladom veku je to naozaj neuveriteľné. Kocúrik žil u staršej pani (87), ktorá ho takto nesmierne vykŕmila. Od nej , keď už sa oňho nemohla postarať, putoval do útulku. Tam prešiel všemožnými vyšetreniami, ktoré ukázali, že aj napriek enormnej hmotnosti sa teší výbornému zdravotnému stavu.
Pre lepšiu ilustráciu treba povedať, že jeho váha zodpovedá približne 272 kilogram u dospelého človeka. Práve vďaka takejto enormnej hmotnosti nie je milý kocúrik schopný takmer žiadneho pohybu , nie to nejakých hier či lovenia myší.
Dnes čaká na adopciu.

Podľa PMFA (The Pet Food Manufacturers‘ Association) je až 30-80% domácich miláčikov (psov, mačiek, králikov) v UK obéznych, pričom najčastejšou príčinou ich obezity je prekrmovanie odmenami, maškrtami a doplnkovým krmivom. ( Pet Obesity:The reality in 2009).

Ľudia – chovatelia majú potrebu prejavovať svoju lásku a starostlivosť práve jedlom a tým si zvieratká naučia na zvýšený príjem stravy, ktorý následne u nich vedie k vzniku obezity. Tá nielen že znižuje kvalitu ich života, spôsobuje zdravotné komplikácie, ale vedie i k závažným ochoreniam ako napríklad diabates či artritída. Okrem toho všetkého je jasne dokázané, že obezita skracuje dĺžku života.

Takže kŕmte s rozumom a podľa odporúčaní výrobcov!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..