Prvou zastávkou na ceste za umením spojeným s mačkami je múzeum venované týmto prekrásnym šelmám v areáli Zámku Lnáře. Obec Lnáře sa nachádza na severozápadnom okraji okresu Strakonice v Juhočeskom kraji. Je to približne 50 km juhovýchodne od Plzne a 100 km juhozápadne od Prahy. Žije tu do 1000 obyvateľov.

Celá oblasť je známe početnými rybníkmi, pričom najstaršie sa datujú do čias Karola IV. Dominantou tohto historického miesta s bohatou minulosťou je istotne najmä miestny zámok. Ten pochádza zo 17. storočia a jeho stavba započala na príkaz Aleša Vratislava, šľachtica z Mitrovíc. Zámok bol postavený v ranne barokovom štýle. Okrem historického vyžitia ponúka aj možnosti pre kultúru a relax v zámockom parku. Organizujú sa tú aj nočné prehliadky, divadelné hry, koncerty či svadby.
Photobucket

Múzem mačky na Zámku Lnáře
Na Slovensku sa s ničím podobným nemáme možnosť stretnúť. Múzeum venované mačkám je i u našich západných susedov absolútnou raritou. História zámku s mačacími obyvateľmi ale nesúvisí , aj keď by sa tak mohlo zdať. V roku 1993 bol zámok v reštitúcii vrátený potomkom posledného majiteľa JUDr. Jindřicha Anastáze Vaníčka, a v roku 1999, teda 333 rokov od jeho založenia, bol prvýkrát sprístupnený verejnosti.

Jeho súčasní spoluvlastníci, manželia Alena a Vladimír Vaníčkoví sú vášnivými milovníkmi mačiek a tak sa rozhodli venovať niečo z mála priestoru zámku týmto milovaným šelmám. V roku 2005 teda vzniklo prvé múzeum mačky v Čechách. Ide vlastne o pretavenie vlastnej zberateľskej činnosti do formy múzea. Mačky tu vidno vo všetkých podobách, z množstva materiálov i z mnohých období.
Photobucket

Múzeum sa zameriava na :
– históriu spolužitia človeka a mačky od čias starého Egypta až o súčasnosť,
– mačku vo výtvarnom a úžitkovom umení,
– chov ušľachtilých mačiek,
– mačky a osobnosti.

Múzeum som osobne ešte nenavštívil, ale rozhodne ho mám na mape miest, kam sa v dohľadnej dobe plánujem pozrieť. Určite však odporúčam už teraz!

Otváracia doba:
máj , jún, september: … víkendy a sviatky : …… 10-16 hod
júl a august: …….. denne okrem pondelka: … 10-17 hod

Pre skupiny nad 5 osôb možnosť dohodnúť prehliadku aj mimo bežných otváracích hodín.

Vstupné
dospelí 20 Kč ………… dôchodci, deti 10 Kč.

Múzeum mačky nie je súčasťou prehliadkovej trasy Zámky Lnáře.

Zdroje informácií: zdrojové dokumenty sú vo forme priamych odkazov v texte

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..