Vlna tropických horúčav je už našťastie za nami a s ňou aj riziká, ktorá prinášala. letné mesiace sú však plné aj iných nebezpečenstiev pre naše mačky ako je len vysoký teplota, slnko a s nimi spojené riziká.

V článku Tropické horúčavy sa začali – na čo si treba dávať pozor? som popísal niektoré základné nebezpečenstvá pre zdravie našich mačiek a riziká ich úrazu. (chránené vetranie, pitný režim, pokazené jedlo, strata a útek, spálenie kože u bielych mačiek)

Dnes by som chcel spomenúť ďalšie rizikové faktory ohrozujúce zdravotný stav našich mačiek.

Boj s inými mačkami

Počas teplých mesiacov roka sú naše mačky pudovo predurčené k tomu, aby plodili potomstvo. Vonkajšia mačka je schopná odrodiť aj 2krát do roka. Okrem toho, že sú mačky trápené rujami, ktoré ich vysiľujú a nútia páriť sa, rovnako sú mačky pudovo teritoriálne.

V letných mesiacoch je dlhšie svetlo a príjemne teplo. Je to vhodné počasie pre dlhší a intenzívnejší pobyt vonku. Mačky sa prechádzajú i túlajú. Mnohokrát i ďaleko od svojho domova, kde bojujú o partnerky či teritórium. Časté poranenia môžu mať fatálny následok. Rovnako rastie i riziko prenosu infekčných ochorení, z ktorých sú viaceré smrteľné.

leto, teplo, horúčava, balkón, mačky,

Základom plnohodnotného života vašej mačky, prevencia úteku a straty, prevencia poranení či prenosných infekčných ochorení a prevencia nechcenej gravidity je rozhodne KASTRÁCIA A STERILIZÁCIA! Zvlášť u mačiek s výbehom alebo vonkajších je rozumné zabezpečiť tento zákrok, ktorý uľahčí život vám i vašej mačke.

Bodavý hmyz a parazity

Rizikom najmä cez leto je bodavý hmyz a parazity. Bodavý hmyz môže zapríčiniť alergickú reakciu, takže každé bodnutie môže byť nebezpečné. Obzvlášť závažné je ak dôjde v rámci reakcie na bodnutie k opuchu. V ústnej dutine tak môže vzniknúť upchatie dýchacích ciest a prípad môže skončiť fatálne.

Mačky i na balkóne môžu naháňať hmyz, hrať sa s ním či ho zjesť! Používanie repelentných prípravkov určených mačkám teda nie je naškodu.

leto teplo horúčava balkón

Samostatnou kategóriu sú vonkajšie (kliešť, blcha,..) a vnútorné parazity (giardia, pásomnica, škrkavka,…). Tie v prírode číhajú na svoju príležitosť takmer na každom kroku. Nie je to však problém len vonkajších mačiek, alebo tých s výbehom. Na topánkach, oblečení či predmetoch môžeme domov zavliecť takmer čokoľvek. Prevenciu preto rozhodne netreba podceňovať.

Rozhodne odporúčam pravidelné a preventívne používanie prostriedkov na ochranu mačky voči vonkajším i vnútorným parazitom. Na trhu sú dostupné vo forme tabliet, pást, spot-on prípravkov, sprejov, šampónov, zásypov či emulzií.

Dravce

V prípade, že máte mačiatka a tie majú prístup von, mali by ste dávať pozor , aby sa nestali obeťou nejakého dravca. Zvlášť na odľahlých miestach, pri lesoch a poliach žijú divoké zvieratá schopné sa ulakomiť i na mača. Do úvahy prichádza kuna, jazvec či iný dravec.

leto teplo horúčava balkón

Prehriatie organizmu / úpal

Počas tropických letných dní, s ktorými sa stretávame už aj v našich zemepisných šírkach je stále aktuálnejšie riziko prehriatia či úpalu. Obe situácie sú pre naše mačky veľkým rizikom a môžu mať fatálne následky.

Pri veľkom nahromadení tepla v organizme (čo nemusí byť len pri pobyte na slnku) a neschopnosti ho dostatočne odvádzať z tela môže vzniknúť prehriatie organizmu alebo úpal.

Príznaky môžu byť rôzne: apatia, malátnosť, zrýchlené dýchanie a srdcová činnosť, slintanie, vracanie, hnačka,…..

Nezabudnite preto na to, že mačky potrebujú čerstvý vzduch, tieň, dostatok čerstvej a čistej pitnej vody.
Mačky nikdy nenechávame zatvorené v aute či inom priestore bez prístupu vzduchu a už vôbec nie priamo na slnku!!!!!

 

Otrava

Otravy bývajú veľmi častým problémom najmä v lete. Mnoho potravín sa ľahko skazí a nie sú ďalej vhodné pre konzumáciu. Či už vonku alebo v interiéri, mali by sme dbať na to, aby mačky nemali voľný prístup k potravinám určeným pre ľudskú konzumáciu.
Ak máte i vonkajšie mačky tam je situácia sťažená tým, že mačka môže odísť z vášho pozemku na iný a tam už nevidíte, čo robí, či niečo žerie, či jej niekto niečo podal a pod. Je to každopádne riziko, s ktorým treba rátať.

Rovnako sú veľkým problémom jedy na hlodavce. Mačka sa nemusí otráviť samotným jedom, ale môže skonzumovať už otrávenú myš či potkana. Ak máte doma či v okolí mačky, rozhodne nepoužívajte otravy na hlodavce. Skúste sa aj informovať u blízkych susedov.

leto teplo horúčava

Článok bol v upravenej forme uverejnený v odbornom mesačníku Pes a mačka ISSN: 1335-7778 číslo 6/2014, XIV. ročník

2 Comments

 1. A čo ak niekto podhodí otravu mačke? Dnes nám kocúr priniesol otravu v papuli do kuchyne. Ružová sypká zmes v papierovom sáčku. Polovica chýbala. Volal som na veterinárnu správu oni posielali na políciu veď je zákon o zvieratkách už v praxi. Polícia sa s tým zaoberať nebude. Ak si spomínate na príbeh o kohútovi a zrne tak tak mi to pripadá aj čo sa týka celého zákona „zviera nieje vec“ každý na to kašle. Ináč by som to nazval lebo som maximálne naštvaný. Niekde chovajú mačky roky rokúce a je všetko v pohode a nám tu dochnú každý pol rok. Ľudia sú zblbnutý keď im niekto v našich médiách povie že mačky na sídlisku roznášajú choroby tak hneď všetky mačky roznášajú choroby. A tak sa ide po všetkých mačkách. V akej dobe to vlastne žijeme? Keby sme začali tráviť a zabíjať toho kto sa nám nepáči len na základe vlastných pohnútok ako by to v tejto krajine vyzeralo? Na čo sú zákony? Načo je nám štát ktorý hladká zákonmi svoje ego?

  Bad animal justice
  1. Dobrý deň,
   Vaša situácia ma veľmi mrzí. Vidím že ste plný hnevu. To, ako veci vníma štát, polícia a zákony je jedna vec, ale zmena prichádza s jedincom. Máte mačky ktoré každý pol rok niekto otrávi. Ako ste postupovali prosím? Boli mačky na pitve? otravy ste našli a odložili? Podali ste trestné oznámenie? Oslovili ste miestne mačacie organizácie? mestský úrad? Políciu?Veterinárnu správu? Vylepili ste nejaké oznamy že niekto rozhadzuje pravidelne roky otravu?
   Rozumiem aj hnevu aj zlosti aj pocit neprávosti, ale čakať že za nás bude niekto bojovať náš boj je ako čakať na Godota. Musíte vec zobrať do vlastných rúk.
   Takže vám doporučujem chrániť vaše mačky tým, že ich nebudete púšťať von. Jedy odložte. Každú mačku by bolo treba po úmrtí vziať na pitvu. vec musíte ohlásiť na veterinárnej správe, mestskom úrade a polícii. Sloboda zvierat by pomohla s presným popisom jednotlivých krokov.

   Držím Vám palce a prajem veľa šťastia.

   Lucián

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..