Nový Zéland je tvorený dvoma veľkými ostrovmi a množstvom malých, nachádzajúcimi sa v Tichom oceáne, neďaleko Austrálie. Je to vyspelá krajina s výbornou ekonomikou, ľudskými právami, infraštruktúrou, turizmom, bohatou faunou i flórou. Má to ale menší háčik. Závratne klesá populácia divokožijúcich vtáčikov, najmä tých menších a stredných.

Odborníci tvrdia, že vinníkom je mačka domáca, ktorá nie je pôvodným obyvateľom ostrova a tak dovtedy nemali vtáky takého silného prirodzeného nepriateľa. Zástancom tejto iniciatívy je aj bohatý podnikateľ Gareth Morgan. Ten sa už roky snaží presadiť zákaz mačiek na ostrovoch.

Treba spomenúť, že tento pán aj so svojou ženou, sú známi svojim pozitívnym prístupom k ochrane životného prostredia. Podporovali a podporujú desiatky aktivistov, programov a iniciatív pre zlepšenie života na zemi, životných podmienok chránených zvierat,….. Rozbehli aj množstvo svojich projektov, napríklad v spolupráci s UNICEFom a napísali niekoľko publikácií.

Svet však šokovali tento rok svojím vyhlásením, že jednou z možností, ako riešiť situácia s mačkami na Novom Zélande je ich eutanázia. Založili iniciatívu s názvom „Cats to go – Mačky musia ísť“, ktorej podstatou je ich presun z ostrovov či ich utratenie v záujme zachovania pôvodnej fauny a jej ochrany.

Je naozaj úžasné vidieť tak zanieteného človeka, ktorý toľko toho pre zachovanie pôvodnej fauny a flóry urobil. Na druhú stranu sa divím tomu, že jeden druh sa snaží bez milosti vykynožiť, aby uchoval iný.
Ja presne nemám do hĺbky naštudovanú celú situáciu na Novom Zélande. Dokážem pochopiť to, že mačka je šelma a predátor a môže spôsobiť veľkú škodu. Prečo to ale riešiť takto radikálne? Prečo tie silné slová a „antimačacia“ politika, to už nepochopím?! Ak by miloval všetko živé, tak predsa aj mačky a hľadal by iné, vhodnejšie riešenie, ako situáciu riešiť.

Celé toto hnutie len zatieni dobrú prácu, ktorú so svojom ženou odviedli pri iných aktivitách, čo je veľká škoda.

Viac informácií nájdete na jeho webe http://garethsworld.com/catstogo/

One Comment

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..