Mnohí mačkári často uvažujú nad tým, že si svoju micku zoberú na prechádzku von, podobne ako to robia ľudia so svojimi psíkmi. Uvažujú tak asi najmä tí, ktorí vlastnia čisto bytové mačky. Majú totiž pocit, že zabezpečený balkón či zasieťované okno im nestačí a radšej by okúsili čerstvý vzduch , prechádzku po trávniku, všemožné pachy a to na „vlastné zmysly“.

Mnohé mačky by samozrejme niečo také skutočne ocenili, no sú aj také, pre ktoré by takáto skúsenosť nepriniesla pozitívnu odozvu , ale naopak stres, nepokoj, hrôzu a úzkosť. Je to len na chovateľovi, ako sa rozhodne a to na základe vlastností a prejavov jeho mačky. Pobyt vonku môžu mačke ozvláštniť jej život, ale nesie so sebou i rôzne riziká.

RIZIKÁ

Zdravotný stav

Pred cestou von by sme mali zvážiť niekoľko zásadných vecí ohľadom zdravotného stavu našej mačky:
zdravotný stav – von by sme mali brať len mačičku úplne zdravú, bez prenosných či iných ochorení, s dobrou imunitou,
očkovanie – mačička by mala mať kompletné očkovanie, prípadne i nejaké doplnkové – vírusová tracheititída, kalicivírusové infekcie, panleukopénia, besnota, infekcia zárodkom Chamydophyli felis, FeLV, …
odčervenie – mačka, ktorá má prístup von (no i čisto bytová) by mala byť preventívne odčervovaná a to každé 3 mesiace, poprípade by sa mal dať v pravidelných intervaloch vyšetriť trus – koprológia,
vonkajšie parazity – rovnako by sme našu mačku mali chrániť voči vonkajším parazitom a to buď nejakým obojkom, spot on prípravkom, alebo iným účinným spôsobom.

Strata či útek

Ak berieme mačku von, nech je to na akékoľvek miesto, vždy musíme počítať s tým, že je tu značná šanca, že sa nám mačka stratí, utečie, alebo sa zatúla. Aj z tohto dôvodu by sme mali myslieť na to, aby sme mačku mali začipovanú a aby mala obojok s kapsulou, do ktorej dáme kontakt na nás.

Vonkajšie prostredie prináša množstvo, pre mačku zaujímavých, ale i desivých podnetov. Musíme preto počítať so všetkým. Autá, lietadlá, železnica, cyklisti, iní ľudia, deti, petardy, nadmerný hluk, … a mnohé iné veci môžu našu mačku desiť. Najčastejšou reakciou býva počiatočná strnulosť, ktorá následne prechádza do rýchleho úteku.
V takom prípade nám nepomôže ani postroj a vôdzka, pretože mačka v šoku sa z neho za pár sekúnd hravo dostane. Mne sa takto šikovne vie vyvliecť každá, ktorej som ho nasadil. Opatrnosť preto netreba podceňovať.
Na začiatok by som preto zvolil skôr tiché, pokojné, málo navštevované miesta, skôr samoty, ideálne ohradené, kde si mačička zvykne na pobyt vonku. Podľa jej správania a reakcií sa časom môžete presunúť i na frekventovanejšie priestranstvá.
popruhy pre mačku
Nezabúdajte, že je veľký rozdiel medzi mickou, ktorá od mala chodí von i bez dozoru, alebo je čisto vonkajšia a bytovou mačkou zvyknutou na domáce podmienky, ktorú berieme len na prechádzky!
Vonkajšie mačky, či tie s výbehom, sú adaptované na prostredie, svoje teritórium, vedia čo od neho čakať. Prispôsobili sa podmienkam, poznajú svoje teritórium, majú vyšľapané chodníčky, skrýše, obľúbené miesta. Svoj revír si značkujú, strážia. Okrem toho si zvykli na okolie, jeho obyvateľov (či už ľudských alebo zvieracích), pachy i hluk.
Bytová mačka je na tom úplne inak. Nie je zvyknutá na toľko podnetov, zvukov a vôní. Býva neistá, opatrná a i najmenší podnet ju môže vyviesť z miery a spanikári.
My ľudia sa v neznámom, cudzom prostredí tiež necítime hneď príjemne a uvoľnene. Skúmame ho a chvíľu nám trvá, kým sa mu prispôsobíme. Rovnako je to aj s mačkou.
Kollby vonku na prechádzke

Obojky, popruhy a postroje

Rovnako ako je potrebné mačky privyknúť na prenosku a cestovanie, je to aj s obojkom. Najlepšie je skúšať im ho nasadiť doma, v známom prostredí a dohliadnuť na nich po celý čas, kým si nezvyknú. Prvé reakcie bývajú veľmi chaotické a pre mačku je to značne stresujúci zážitok. Časom si však každá zvykne a nevadí jej ani rolnička a tuba s adresou a číslom majiteľa.

S popruhmi to býva horšie. Ich nasadenie nám často dáva riadne zabrať. Mačičky sa následne tvária, že zabudli chodiť po štyroch a väčšina sa len plazí. Ale aj na toto si väčšia časť miciek určite zvykne a zakrátko už smelo behajú po byte.

Treťou fázou, ak sme úspešne mačičku navykli na obojok a popruh je pridať vôdzku. Tu býva asi najväčší problém. Mačičky ťažko zvládajú pocit, že sú niečím manipulované, obmedzované a snažia sa vyslobodiť. Dobré skúsenosti pri takomto výcviku mám s používaním odmien a veľmi citlivým prístupom. Nie nadarmo sa hovorí, že „trpezlivosť ruže prináša“.

Lolinka na prechádzke

Majiteľov chcem len upozorniť, že nech už sa v návodoch dočítajú čokoľvek, každá šikovnejšia micka sa behom 5 sekúnd dokáže z postroja vyvliecť bez najmenšieho problému. Zvlášť, ak jej ťahom bránime, aby išla opačným smerom ako sa nám žiada. Nestalo sa mi to raz a nie pri jednej mačičke, že mi takto unikla z postroja. Odvtedy ich nechávam vonku viesť a keď potrebujem zmeniť smer, ručne mačičku otočím.
Kollby vonku
Ak máte vonkajšiu mačku alebo má to šťastie že jej doprajete výbeh, bolo by dobré obstarať jej obojok s reflexnými znakmi a s poistkou. Tak bude mica viditeľná i pre autá či cyklistov a v prípade, že sa mica obojkom o niečo zachytí, uvoľní sa a mačička slobodne odkráča.

VÝCVIK

Ako som spomínal v úvode, nie každá mačka bude s prvotným nadšením čakať na prechádzku. Pre mnohé ide o desivú cestu na neznáme miesto plné nových zvukov a pachov neznámeho pôvodu.
Ideálne je preto začať s prípravou na prechádzky už u mačiatka. To ale neznamená, že dospeláka či staršiu mačičku tomu nenaučíme. Vždy je to otázka temperamentu mačky a cviku.
Kollby na tráve
Nultou fázou je mačičku v domácom prostredí privyknúť na obojok či popruhy s vôdzkou. Ak ste toto zvládli bez zranení , môžeme to považovať za veľký úspech. Ste teda pripravení s mickou prekročiť prah vášho domu a vydať sa vpred novým skúsenostiam.
Prvé reakcie na vonkajšie prostredie bývajú rôzne. Vždy sa odvíjajú od charakteru našej mačky. Nemalú úlohu v tom hrajú aj jej skúsenosti z minulosti. Ak ide o pouličku, ktorú sme si adoptovali, bude sa správať inak ako bytová mačka, ktorá sa po 5 rokoch konečne dostala na trávnik. Rovnako bude mať iné prejavy mačiatko ako dospelák, či mačička ktorá bola týraná ako mačička, ktorá prišla od zodpovedného chovateľa.

Lola vonku na prechádzke

Prvotné návštevy vonku by mali byť preto veľmi krátke a mačičku by sme mali mať pod prísnym dohľadom. Podrobne by sme mali sledovať jej reakcie a následne zvážiť, či prechádzky vonku budú pre ňu prospešné, alebo ju zbytočne stresujeme. Niektoré mačky ocenia skôr istotu štyroch stien, ktoré poznajú a kde sa cítia maximálne spokojne a bezpečne.
Takým bude naozaj lepšie zabezpečiť plnohodnotné podnetné prostredie, výhľad spoza zasieťovaného okna či zabezpečeného balkóna alebo terasy.

Lokalita

Na začiatok by sme mali zamerať na miesta, ktoré máme blízko bydliska, aby sme mačičku nestresovali ešte aj cestou MHD či autom a v prípade nevhodnej reakcie sme to mali blízko domov. Malo by ísť o miesto tiché, málo frekventované, kde bude mať mačička vhodné podmienky pre nerušené pozorovanie okolia.
Určite s mačičkou nezamierte na detské ihrisko, park pri nákupnom centre, park pre psov či kúpalisko. Rovnako nie je vhodné ani parkovisko, garáže či miesta v blízkosti železnice.

Konečne vonku

Pre prvé vychádzky by úplne stačil i malý kúsok trávnika s pár stromami niekde za domom. Tam si s mačičkou môžeme nerušene posedieť. Spočiatku je lepšie ak vychádzka bude trvať niekoľko minút a micu si necháme pokojne na kolenách či v lone.
Mnohé mačky neznesú, ak sú držané v náručí v pevnom zovretí. Majú totiž pocit útlaku, ktorý vyplýva z toho, že nemajú možnosť úniku pred potenciálnym nebezpečenstvom.
Rozhodne neodporúčam mačičku púšťať bez vôdzky , navoľno alebo ju nechávať bez dozoru. Stránky venované mačkám , blogy a fóra sú plné zúfalých majiteľov hľadajúcich svoje stratené micky. Mačka sa môže stratiť komukoľvek a verte, že sa to reálne stáva naozaj často.

Ak vidíme, že našej mačičke sa pobyt vonku páči, môžeme ho postupne predlžovať a začať ju púšťať na vôdzke aj ďalej od nás. Niektoré budú radšej ak my pri tom budeme sedieť , lebo stojaci obor vedľa nich ich straší, hoc ho poznajú. Pri iných môžeme normálne stať či sa prechádzať a ony budú ako psy chodiť vedľa nás.

Z vlastnej skúsenosti viem, že ten kto vedie je vždy mačka. 🙂 Ako náhle potrebujem zmeniť smer, tak ju vezmem na ruky a otočím sa tam, kam potrebujem. Keď som sa v minulosti snažil mačičku koordinovať vôdzkou dopadlo to tak, že sa mi z postroja vyvliekla, takže už tak neriskujem.

Ak budeme prechádzky pravidelne opakovať mačka si zvykne na okolité prostredie, pachy i zvuky a bude čoraz smelšia. No a na konci výcviku už bude samostatne a hrdo vykračovať so zdvihnutým chvostíkom vedľa nás. 🙂
Poznám chovateľov, ktorí svoje šelmy vozia počas sviatkov a víkendov na chaty a záhrady, kde ich vypustia a tie sa im voľne pohybujú po okolí a večer sa vrátia.
Do tohto štádia som ja zatiaľ nedospel a ani to neplánujem. Vidím v tom príliš veľké riziko, ktoré podstúpiť nechcem.

Kollbýčkov výcvik

Kollby bol môj prvý kocúr a vyrastal ako jedináčik celé dva roky. Už ako štvormesačné mača chodil na prechádzky von. Spoločnosť mu robil jeho psí kamarát Chumko.

Kollbýček na tráve

V bratislavskej Petržalke, na malom kúsku trávniku s pár stromami sa vedeli celkom pekne „vyvenčiť“.
mačka na tráve
Spomínam si , že Kollbýček si po každom kroku otriasal labky, lebo trávnik mu zjavne prišiel príliš špinavý. Neskôr si však zvykol a vonkajšie prostredie si zamiloval.

Liezol po mohutných kmeňoch stromov a odtiaľ sledoval okolie.
Kollby na strome
Hore sa cítil ako Pán tvorstva 🙂
kocúr na strome

Problém mu nerobili ani tenšie kmene stromov
mačka na strome
Občas šiel naozaj vysoko, ale vždy bol na vodítku, aby som ho vedel následne dať dole.
šedý kocúr na strome

Momentálne žijeme už v dome, takže miciny majú k dispozícii ohradený pozemok na svoje vychádzky. Ako ale prišiel Robino, s vychádzkami sme prestali, pretože mal zdravotné problémy a dlho trvalo kým mohol byť zaočkovaný. Nechcel som riskovať, že by Kollby niečo zaniesol domov. Hneď ako sa oteplí, začne zase chodiť na svoje obľúbené prechádzky.
Rovnako budem pokračovať i s výcvikom Lolinky, ktorá sa stále trošku bojí a malý Robin sa k nej istotne pridá. Bella ako jediná trpí panickou hrôzou z vonkajšieho prostredia, je agorafobička a tak zostáva doma.

No a čo vaši mačiaci – majú voľný výbeh či chodia len na prechádzky?

Článok uverejnený v odbornom mesačníku Pes a mačka: ISSN: 1335-7778, číslo 05/2012, XII. Ročník.

11 Comments

  1. Krasny clanok fakt uzitocny 🙂 mna by ale zaujimalo , mam doma kocurika a pustam ho vzdy vonku a ma volny vybeh…vzdy sa vrati domov s tym nemam problem ale poslednu dobu sa mi vracia stale sobity a zraneny… twraz naposledy mi prisiel so zlomenym chvostom a rozhodla som sa ze ho uz viac pustat nebudem. Ked tak iba na take prechadzky so mnou … ale moja otazka znie: Ako odnaucim kocurika chodit vonku? Je to len otazka casu ked sa prestane pytat? Lebo aj ty si pisal ze teraz macicky nepustas lebo neni zaockovany jeden tak aby nepriniesol nieco domov… neplacu ti tie macky ze chcu ist von? A ak, tak co robis? Vydrzat treba len? Zvyknu si? Ci to tak bude uz donekonecna ? Dakujem za odpoved 🙂

    Ivona
    1. Všetko je len o trpezlivosti a odriekaní. Mačka pochopí, že nič nezmôže a prestane, len vytrvať. Bohužiaľ, mačky sú obvykle vytrvalejšie! 🙂
      nepúšťať kocúra von je rozumné,zvlášť ak už chodí zbitý. Je kastrovaný?

  2. Mám doma jednu mačku a jedného kocura, su to britky modre, kocur je kastrovaný, maju už 3 roky a nikdy neboli von.
    Poslednu dobu ale niesom doma i pár dni a nemá sa o nich kto starať a preto by som ich rád priučil na vonkajšie prostredie aby tam boli aspoň v lete. Bývam v tichom prostredí na dedine a mám veľký pozemok takže priestoru by mali dosť lenže sa obávam o aby ich niečo nezožralo kedže je tu celkom dosť lýšok.
    Neviem či by sa vedeli taketo mačky ubrániť kedže v izbe sa nikdy s predátorom nestretli.

    Ďakujem za odpoved 🙂

    Tomáš Olejník
    1. Dobrý deň,
      nemyslím si, že by to zvládli. Mačky s výbehom a vonkajšie sa dožívajú kratšieho veku, práve preto, že sú vystavené najrôznejším rizikám, od človeka, cez choroby, iné mačky až po počasie.
      Chránený výbeh je ideálna možnosť.

      Lucián

  3. Dobrí den mam doma jednu ruskú modrú mačku bude mať rok a chcela by som sa spýtať či by bolo pre ňu vhodné ísť von keď je aj v dome aj na záhrade lebo v poslednom čase sa pýta za bránu mimo záhrady nikdy nebola nechcem aby chodila mimo záhrady sama lebo by sa jej mohlo voľačo stať je tu vela miest kde by sa mohla venčiť je tu kľud bývam na dedine

    Eva V
    1. Dobrý deň, to je len na vás, vy musíte posúdiť či ste ochotná podstúpiť riziká, ktoré to prináša. Mačka by mala byť kastrovaná, očkovaná, odčervovaná a používať by ste mali i antiparazitiká proti vonkajším parazitom. je donré poznať okolie a mačku privykať.
      Ja by som sovju mačku nepustil 🙂

      Lucián & BRAG

  4. Dobrý deň, máme doma 3 mesačného kocúrika a pobyt vonku na vôdzke sa mu páči, veľmi rád lezie na stromy, tak sa chcem spýtať, ako to riešite? Máte vôdzku s možnosťou predĺženia a „trpezlivo“ čakáte pod stromom? Vďaka.

    martina
    1. Dobrý den,

      kocour byl zvyklý poslechnout na jméno, takže stačilo zavolat a šel dolů. Kdybych ho nasilu tahal, vyvlékl by se z postroje. Vodítko měl natahovací i obyčejné a spokojenost byla s oběmi verzemi. Nedoporučuji ho pouštět vysoko, kam pak nedosáhnete. Nikdy nevíte, co kočka vymyslí. 🙂

      Přeji pohodové vycházky a hlavně bezpečné!

      Lucián & BRAG

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..