V stredu 08.02.2012 sa zvieratkám dostalo ďalšieho víťazstva na legislatívnom poli. Konečne Národná rada Slovenskej republiky schválila novelu Zákona č. 274/2009 Z. z. o poľovníctve. V poslednom období je to ďalšia pozitívna zmena legislatívy v prospech našich milovaných zvierat. Pre súčasnú NR SR aj posledná zmena, ktorú prijala. Tento zákon nadobúda účinnosť 1. apríla 2012.

Novela sa dotýka najmä psov, no zasiahne aj mačky.
Návrh poslancov Národnej rady Slovenskej republiky Jaroslava SUJU, Petra KALISTA a Kamila KRNÁČA na vydanie zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 274/2009 Z. z. o poľovníctve a o zmene a doplnení niektorých zákonov bol doručený ešte 28. 4. 2011.

V konečnej verzii spomínaného zákona sa mení napríklad toto:

§ 24 Ochrana poľovníctva
(1) Ochranou poľovníctva sa rozumie ochrana zveri pred nepriaznivými vplyvmi, najmä pred nedostatkom prirodzenej potravy, škodlivými zásahmi ľudí a zvierat škodlivých poľovníctvu [§ 29 ods. 1 písm. f) a g)], chorobami zveri, ochrana biotopu1) zveri v rámci ochrany prírody a krajiny, ako aj ochrana poľovníckych zariadení. Zabezpečenie ochrany poľovníctva zveri je povinnosťou každého užívateľa poľovného revíru.

V tejto časti vypadáva z [§ 29 ods. 1 písm. f) a g)], písmeno g (viď znenie nižšie), ktoré definuje mačku ako škodcu v poľovníckom revíri.

§ 24 Ochrana poľovníctva
(3) Zakazuje sa v poľovnom revíri
e) pohyb mačiek okrem pohybu vo vzdialenosti do 200m od najbližšieho trvale obývaného domu.

Táto pasáž sa zo zákona vypúšťa, čo znamená, že pohyb mačiek v revíri je povolený a zákon ho tým pádom nezakazuje.!!!!

§ 29 Práva a povinnosti člena poľovníckej stráže
(1) Člen poľovníckej stráže je pri plnení úloh podľa tohto zákona oprávnený:

pôvodné znenie:
f) usmrtiť v poľovnom revíri psa vo vzdialenosti väčšej ako 200 m od najbližšie trvale obývaného domu alebo psa, ktorý hľadá alebo prenasleduje zver, alebo sa k nej plazí; to sa nevzťahuje na poľovníckeho psa

nové znenie:
f) usmrtiť v poľovnom revíri voľne sa pohybujúceho psa vo vzdialenosti väčšej ako 200 m od najbližšej pozemnej stavby to sa nevzťahuje na poľovníckeho psa a na psa, ktorý má nasadený obojok alebo prsný postroj, pričom tieto musia byť vo výraznej farbe odlišnej od farby jeho srsti.

No a to najdôležitejšie nakoniec v § 29 ods. 1 sa vypúšťa písmeno g). !!!!!!
g) usmrtiť mačku domácu potulujúcu sa v poľovnom revíri vo vzdialenosti viac ako 200 m od najbližšieho trvale obývaného domu, alebo ak ju vo vzdialenosti menej ako 200 m pristihne pri prenasledovaní alebo usmrcovaní zveri.

Všetky nové zmeny (7 ich je) nájdete za odkazom tu poprípade v novouverejnenom zákone, ktorý je platný od 01.04.2012.
Pôvodné znenie zákona, pred jeho novelizáciou, nájdete tu
.
Traja poslanci, ktorí novelu zákona pripravili sú všetci z poslaneckého klubu strany Sloboda a solidarita. Pán Krnáč je dokonca jeden zo spoluzakladateľov občianskeho združenia Mačky SOS.
Myslite na to i pri predčasných parlamentných voľbách!
Jaroslav Suja
MUDr. Peter Kalist, MPH
Ing. Kamil Krnáč

Minulý rok sa podarilo ešte pripraviť návrh ZÁKONA O OCHRANE ZVIERAT . Mal byť predložený do NR SR ako poslanecký návrh PHDr. Tatiany Rosovej, ktorá sa zaoberá problematikou zvierat ako takých a vďaka, ktorej je dnes už účinná aj novela TRESTNÉHO ZÁKONA, ktorá sprísnila podmienku a sankcie za týranie zvierat. Bohužiaľ na základe zmien na politickej scéne na konci roka, zákon na ochranu zvierat zostal ležať bez povšimnutia.

Výborný článok k téme zverejnilo aj SME.

Za všetky mačky poviem ĎAKUJEM!

2 Comments

  1. nechrani, je to o tom istom… zabijat psov mozu polovnici aj pre sprostu farbu obojku a aj ked nic nerobia.. macky mozu robit cokovek ale kedze nechodia na vychadzky s majitelom tak ich budu polovnici zabijat nadalej lebo sankciou je iba nahrada skody ak by imk na to prisli.. o nicom novela…

    pedro

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..