Vedia hovoriť? Nie. Vedia rozmýšľať? Nie. Otázka ale znie: Vedia trpieť?

Práve týmito otázkami začína vyhlásenie predstaviteľov iniciatívy nazvanej „Povedzme spolu nie týraniu zvierat!“. Tvorcami kampane sú členovia občianskeho združenia MačkySOS a známe osobnosti slovenského šoubiznisu, ktorí prostredníctvom petície žiadajú poslancov Národnej rady Slovenskej republiky, aby prijali novelu Trestného zákona č. 300/2005 Zbierky zákonov o týraní zvierat. Petičná akcia odštartovala tlačovou konferenciou organizovanou petičným výborom v zložení Martin Rausch, Miroslava Krivošíková a Olga Beckerová dňa 14.10.2009. Akciu svojou účasťou podporili aj mnohé známe osobnosti ako Adela Banášová, Sajfa, Eňa Vacvalová, Hana Gallová, Lucia Hablovičová, Zdenka Predná, Kristína Farkašová.

Vo svojom návrhu občianski aktivisti žiadajú sprísniť postihy za trestný čin týrania zvierat. Novinkou v zákone by mal byť aj zákaz propagácie týrania zvierat na internete a priameho či nepriameho navádzania na páchanie tohto trestného činu alebo odstránenie možnosti uložiť podmienečný trest. Tento návrh je odozvou na akútnu situáciu v tejto problematike.

Každým rokom stúpa počet prípadov týrania zvierat a vzrastá aj stupeň ich závažnosti. Alarmujúci je najmä stúpajúci počet prípadov týrania zvierat maloletými páchateľmi a pasivita spoločnosti v otázke prevencie takéhoto asociálneho správania. Rovnako zarážajúci je aj fakt, že pomerne často si samotní páchatelia zaznamenávajú svoje konanie prostredníctvom mobilných telefónov a kamier a následne ho zverejňujú na internetových portáloch, kde je voľne prístupné ďalším užívateľom. Podľa niektorých odborníkov z oblasti psychológie môže byť motiváciou tohto správania disociálna porucha osobnosti jedinca, nedostatok súcitu a empatie. Impulzom však môže byť aj obyčajná túžba po zviditeľnení sa, snaha zaujať či napodobniť konanie rovesníkov alebo svojho okolia. Podnetom môže byť aj fakt, že v súčasnosti nie je dostatok právnych prostriedkov pre postih takéhoto konania.

Jedným z riešení by mala byť legislatívna úprava spomínaného zákona a druhým celospoločenská prevencia a zmena postoja spoločnosti k tomuto problému. Ako sa ale ukazuje, spoločnosť je novelizácii trestného zákona naklonená viac ako priaznivo. Zákon doposiaľ podporilo cez 38 000 občanov. Možno na základe veľkého záujmu sa podarí presadiť zmeny, ktoré budú znamenať efektívnejšie využívanie preventívnej a represívnej funkcie zákona. Prípadný úspech by mohol priniesť zníženie zbytočného utrpenia a zabíjania zvierat a dôsledné potrestanie páchateľov takýchto trestných činov.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..