Hoc naše mačky a psov milujeme ako vlastné deti, jedávame s nimi, oslavujeme ich narodeniny a kupujeme vianočné darčeky, v právnom ponímaní Slovenskej republiky sú stále chápané len ako veci. Vec ale nemá žiadne práva, nemôže dediť a nevzťahuje sa na ňu ani príslušná ochrana.

V Českej republike, kde údajne žije okolo 2 miliónov psov a mačiek, nám ale svitá na lepšie časy. Po vzore západných krajín, kde už dávno pochopili, že zvieratká nie sú veci, ale živé, cítiace bytosti, ktoré sú zaslúžia väčší rešpekt a príslušné práva. Od 01.01.2014 prichádza do platnosti úprava občianskeho zákonníka, podľa ktorej už nie je na zvieratká nazerané ako na veci.

Kódex uvádza, že zvieratá veci nie sú a ustanovenie o veciach sa preto na ne vzťahuje len vtedy, pokiaľ neodporujú povahe živého tvora, napríklad pri nákupe či predaji.

Zákon takto zlepší postavenie zvierat v rámci spoločnosti a tiež stupeň ich ochrany. pri zranení zvieraťa, či úmyselnom zabití budete môcť požadovať náhradu za liečbu či citovú ujmu, čo v rámci súčasnej právnej úpravy nie je možné.

Zdroj informácie: http://www.ceskatelevize.cz/ct24/domaci/233933-novy-obcansky-zakonik-zvire-neni-vec/

2 Comments

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..