Majiteľka Petra mi napísala: Máme doma kocúra. Neviete mi poradiť z čoho by pribral?? Málo papá a je chudý, chcela by som ho mat trošku pevnejšieho. Čo mu mám dávať ? Nuž milá Petra, nepíšete ako starý je kocúrik, či je u vás nový, či je kastrovaný, plne zdravý a či bol na nejakom vyšetrení, čo by to preukázalo.

Nič menej, pokúsim sa poradiť vám. Ak máte pocit, že denný príjem krmiva nezodpovedá veku a hmotnosti Vášho miláčika obráťte sa na veterinára. Každé krmivo má na obale napísané údaje o dennej dávke podľa veku či hmotnosti mačky. To môžete považovať za smerodatné a odsledovať si tak, či príjem potravy Vašej mačky je vyšší, nižší alebo rovný. To je dôležité pre anamnézu.

Ak je príjem nižší je dôležité si odpovedať na otázku prečo? Má kocúrik nižšiu potrebu energie? Je lenivejší, nie je čerstvo po nejakom zákroku, napríklad sterilizácii?
Optimálne by mal byť príjem energie rovný jej výdaju, takže aktívnejšie mačky budú prijímať viac a menej aktívne menej potravy.

Ak máte doma mačiatko, je normálne, že vyzerá ako „pavúk“, lebo je plné energie, behá a skáče, všetok príjem premení na energiu. S vekom sa to však zmení, dorastie a zmohutnie.
Ak máte ale dospeláka, ktorý trpí nechutenstvom, to je už iná vec. Tu sa treba sústrediť na vylúčenie ochorenia – fyzickej príčiny. Preto treba odsledovať čoho a koľko asi zje a vypije a objednať sa na prehliadku a stav konzultovať s veterinárnym lekárom. Existujú presné tabuľky o tom, koľko by v asi akom veku mala mačka vážiť.

Ak je kocúrik už po vyšetrení a je zdravý, tak tu prichádza otázka, či ste preňho zvolili vhodné krmivo. Mačky majú vyberavý jazýček a možno práve to, čo dostáva, nie je to, čo by on potreboval, respektíve by mu chutilo. Royal canin je superprémiové krmivo, ktoré má špeciálnu radu krmív pre mlsné jazýčky.

Ide konkrétne o krmivá :
Exigent 35/30 Savour sensation – s dôrazom na chuť
Exigent 42 Protein preference – s vyšším obsahom proteínov
Exigent 33 Aromatic attraction- s dôrazom na lákavú vôňu

Okrem toho môžete dopomôcť kocúrikovi aj pravidelnými dávkami surového kuracie mäska. Viac o stravovaní z ľudskej kuchyne a krmivách nájdete tu:
https://wildscats.com/category/rady-info/stravovanie/

Z doplnkov výživy by som odporučil napríklad:
Ak máte mačiatko tak Baby tabs a Baby pastu od spoločnosti Gimpet.
Ak máte dospeláka tak multivitamínovú pastu od tej istej spoločnosti.
multivitamínová pasta
Po odporúčaní veterinárom by som skúsil aj Calo – pet pastu, ktorá je koncentrovaná, vysoko kalorická s nenasýtenými mastnými kyselinami – Omega 3 a 6, aminokyselinou taurín, vitamínmi a stopovými prvkami.

Ak by som mal viac informácií o jeho veku, aktivite, zdravotnom stave a stravovaní, mohol by som odpovedať konkrétnejšie.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..