Ahoj Kajo,
mám otázku na Vás, či by bol alebo nebol problém kúpiť psíka- fenku – k dvom kastrovaným kocúrikom. Kúpim šteniatko, samozrejme, ale v dospelosti sa bude hárať. Rátam, že eď tí moji sú kastrovaní, problém by to byť nemal, …… alebo?
Prípadne ak viete dať tip na jemné zoznámenie šteniatka s mojimi britkami, budem rada. Prvé dni by bolo vraj dobré, mať nového malého drobca v psej klietke, aby kocúrikovia pozorovali obďaleč a on/ona mal svoje bezpečné miestečko, ale zdá sa mi blbosť kupovať psiu klietku kvôli pár dňom (ktorá by mala byť priestranná, aby tam mal dosť životného priestoru – nie sú lacné:( )
Samozrejme, ak to bude nutné, asi si nepomôžem, nech nemá nik traumu (vrátane mňa 🙂 ), ak nemusí. ja len či nemáte v talóne nejaké finty.
Vďaka!
Magda.

Zdravím,
zoznamovanie by malo prebiehať v podstate rovnako. ako keby ste zoznamovali dve mačky. Ideálne je naozaj obstarať si klietku, v ktorej by bolo šteňa pred mačkami chránené, mohlo si však ňuchať mačky a ony jeho pričom, by nedošlo k stretu. Ak nemáte nikoho v okolí, kto by vám takúto klietku požičal, doma nič podobné nemáte, musíte si to zariadiť inak.
Skúsiť môžete zoznamovanie cez dvere a výmenu pachov. To znamená, že šteňa dostane jednu izbu, kde bude dočasne ubytované a mačky budú za dverami. Prenášať budete pachy od šteňaťa k mačkám a opačne – napríklad vymeníte im vzájomne pelechy a hračky. Uvidíte ako mačky reagujú na jeho pach. Na základe ich reakcii sa rozhodnete či je vhodné po pár dňoch dvere otvoriť. Následne, pri stretnutí tvárou v tvár je dôležité byť veľmi ostražitý – nováčik môže byť vnímaný ako votrelec a micka zaútočí na jeho oči, ktoré si psík nevie tak dobre chrániť ako iná mačka!
Zvýšenú pozornosť treba venovať mačkám, nie nováčikovi – aby neboli urazené.
Ak chcete ich vzájomné zoznámenie uľahčiť, rozhodne by som skúsil aj feliway difuzér – ktorý pre mačky navodzuje príjemnú, pohodovú atmosféru. Zapojil by som ho pár dní pred príchodom psíka.

Šteňa by s mačkami spočiatku nemalo ostať samo! Ak dôjde k stretu treba chrániť šteňa a mačky odlákať silným zvukom, či rozprašovačom – nie rukou ani bitkou. Ak ide zoznamovanie dobre, bez syčania, skúšajte spoločnú hru mačiek a šteňata a to by ich vzťah malo upevniť. Možno to zo začiatku bude náročné, ale mačky si časom zvyknú.
Držím palce!

One Comment

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..