Moja kamarátka Monika – veľká milovníčka zvierat i miciek, sa ma počas víkendu pýtala, čo je to furminátor a ako funguje. Samozrejme som jej to vysvetlil. Pre prípad, že by ešte niekto nevedel a chcel vedieť 🙂 vysvetlím to opäť.
Veľkým problémom býva plznutie domácich mačiek. Každý chovateľ sa preto snaží nájsť čo najlepší nástroj na vyčesávanie srsti. Bez odborných rád je pre neskúseného človeka skutočne ťažké vybrať si zo širokej ponuky to správne a vhodné. Ideálne je poradiť sa s inými chovateľmi, čo je pre ktoré plemeno a na aký účel vhodné.

 photo P4020002copy_zpse37bad2e.jpg

U nás doma nemáme žiadne výstavné celebrity takže mojou jedinou snahou je zabezpečiť, aby všetky šelmy mali peknú, zdravú, lesklú srsť a zároveň, aby jej bolo čo najmenej na podlahách, posteli, gauči a podobne. Doma mám jednu vyčesávaciu kefu do dlane (umelé vlákna striedajú medené), jednu masážnu rukavicu a furminátor.

Tri moje mačky sú krástkosrsté, jedna má dlhšiu srsť, ale vyčesávanie robím len raz týždenne u všetkých. S babami to ide hravo a jedna absolútne miluje, keď sa jej starám o kožúšok. S kocúrmi to je naopak vždy menší boj.
Najradšej používam furminátor.
Ten zabezpečí vyčesanie už vypadnutej srsti, uvoľnenej srsti a podsady. Pri česaní chlpy nelietajú kade – tade ako pri bežných kefách, ale zostávajú v hlavici furminátora, odkiaľ ich jedným stlačením je možné odstrániť.

Vždy keď skončím s furminátorom mám pocit, že mi ostalo dosť materiálu na vytvorenie ďalšej mačky. Jeho účinnosť je zjavná aj v tom, že mám doma viditeľne menej chlpov. Odvtedy ako mám furminátor už zvyšné prostriedky na úpravu srsti príliš nepoužívam.
Bella a vyčesaná srsť z furminátora

Furminátor je vhodný pre všetky plemená mačiek, no nie je vhodný pre hrubosrsté plemená psov(ako napríklad Jack Russell teriér a podobné plemená)!

Viac o starostlivosti o mačací kožúšok sa dozviete v príspevku :
Mačka v kozmetickom salóne – starostlivosť o jej kožúšok
Viac o furminátore a iných produktoch na ich oficiálnej webovej stránke.

6 Comments

 1. Ahoj Kajo, co by si poradil ako casto pouzivat furminator v pripade Sibirky? Ja som vcera po prvy krat vyskusala furminator a bola som az sokovana kolko srsti hlavne tej jemnuckej podsady som vycesala. Az som sa bala ci to cicke nevytrahava srst? Najviac slo z chvosta a teraz ho ma o polovicu redsi 🙁
  Tak teraz sa aj trochu bojim pouzit furminator 😉

  Lucia
  1. Zdravím,
   v návode je napísané, že treba prejsť cez jedno miesto len 1krát. 🙂 Takže ak si dáte pozor, nebude mačička „plešatá“.
   Ja mám furminátor už asi 3 roky a je naozaj výborný. Teraz ho používam i na mainku, ale len málo, lebo z nej to ide dole samo. 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..