Kajo, z viacerých zdrojov som počul, že dospelý kocúr si údajne značkuje teritórium močom, podobne ako pes. Je to pravda alebo len mýtus?
Na vysvetlenie, my máme mačičku a tá to nerobí. Ona síce mala pred 9 rokmi kocúrika (a mačičku), no ten si našiel nový domov v celkom mladom veku (prišli k nám na návštevu priatelia a odišli aj s kocúrikom), takže značkovanie sa nekonalo. Môžeš mi o tom niečo povedať?

Dospievajúci / dospelý kocúr značkuje!
Ak nie je kastrovaný, tak po 6 mesiaci veku (približne) príde puberta, s ňou ruja a následne častokrát i značkovanie. Značkovanie sa vykonáva močom a príšerne smrdí. Slúži na označenie si svojho teritória. Ide o prirodzené správanie!
Ak dospievajúci kocúr nie je včas kastrovaný, môže mu značkovanie (ako naučené správanie) ostať i po zákroku. Preto sa odporúča tento zákrok zbytočne neodkladať.

Ak je kocúr v byte, ideálne je, aby bol kastrovaný do 1 roka veku. U vonkajších kocúrov treba čím skôr, cca okolo 6 mesiaca. Vonkajší kocúr má veľké územie, svoje teritórium, bojuje a chráni si ho, takže kastrácia je preňho bezpečnejšia. Bude sa zdržiavať bližšie pri svojom obydlí a obmedzia sa i bitky s inými mačkami, hlavne kocúrmi v ruji.

Niekedy si ľudia zamieňajú značkovanie a močenie mimo záchod takže ešte raz:
Značkovanie
Je typické najmä pre samce, ale značkujú i samice a tiež kastrované mačky. Je to spôsob, akým mačka dáva najavo svoju sexuálnu zrelosť a pripravenosť sa páriť a akým si značkuje svoje teritórium. Tiež takto dáva najavo svoju nervozitu, strach či nespokojnosť.
Pri značkovaní si mačka vyberie zvislý povrch, mierne otvorenými ústami očuchá daný nábytok, predmet či stenu, zaprie sa do podlahy, otočí sa zadkom a so zdvihnutým chvostom vystrekne silný prúd moču. Značkovanie je vo výške približne 10 – 20 cm a nikdy nie na zemi. Objem takého moču je menší ako pri bežnom močení.

Močenie mimo záchod
Mačky majú silné hygienické návyky a preto býva močenie mimo záchod známkou problému a to buď fyzického/zdravotného či psychického. Práve tu je dôležité, aby majiteľ k problému pristupoval racionálne a mačku nikdy netrestal. Jeho úlohou je odhaliť príčinu takého správania a problém následne vyriešiť.
Najčastejšou príčinou močenia mimo toalety je zdravotný a potom psychický problém.

Viac o nečistotnosti mačiek v článkoch:
Mačacie hygienické návyky
Všetko dôležité o mačacej toalete

36 Comments

 1. Takze kazdy kocur znackuje? 🙁 Moja veterinarka mi povedala, ze vo veku 8 mesiacov mi moze mojho kocurika vykastrovat, ze skor by to nebolo dobre, pretoze potrebuje hormony na rast… takze cca dva msiace budem mat byt plny mocu? 🙁 kamarati mali nevykastrovaneho kocura dlhsie (zase ich uzasny veterinar povedal ze skor ako bude mat rok ho nebude kastrovat….) a ze to neslo z nicoho dole, cely byt im este dalsich par mesiacov smrdel a niektory nabytok museli dokonca vyhodit lebo sa to vpilo do dreva… co teda neznie velmi povzbudivo…

  Co sa s tym da robit? Da sa ten pach odstranit? Do kastracie v tom osmom mesiaci bude moj kocurik znackovat?

  Amber
  1. zdravím Vás,

   každý kocúr je biologicky naprogramovaný dospieť a tiež značkovať, ale nie každý to robí. Čo sa týka kastrácie tak v našich podmienkach je bežná od 4-6 mesiaca života, pričom v USA sa kastrujú už mačatá okolo 8 týždňa veku a nie je s tým problém.
   Nájdite si iného veterinára, pretože tento Váš nebude až taký odborník. Môj prvý kocúr bol kastrovaný až takmer keď mal 1,5 roka. Vtedy som toho o mačkách veľa nevedel a veterinár ma tiež nechával čakať, aby kocúr rástol a bol mohutný. Našťastie mi ale nikdy neznačkoval, takže som to prežil aj ja zariadenie bytu bez ujmy, ale nikdy som už nečakal tak dlho.
   Moje odporúčanie je kastrovať po dovŕšení 6 mesiaca veku, takže byť vami, objednám ho na zákrok.

   Značkovanie je naozaj veľmi nepríjemné a väčšinu vecí bude treba vyhodiť. Vyčistiť sa samozrejme niečo dá, umyť, vyvariť, mnohonásobne krát oprať, vymáčať v octe,…… Ja by som ale radšej komplikáciám predchádzal a kocúrika dal vykastrovať. Vy ani on o nič neprídete, dorastie a dospeje aj po kastrácii, nemusíte mať obavy.

   1. Tak hej no „odbornikov“ je vela 🙂 moji rodicia dali domnelu „macku“ sterilizovat, ich veterinar ju rozrezal, akoze zistil ze je kotna, este sa pytal rodicov ci ju aj tak chcu sterilizovat, ze aj preto mala taku zlu reakciu na anestezku po prebrati (zvracala) a nasiel „2 plody“. no a… potom sme zistii ze to je vlastne kocur… O.O co nechapem ako veterinar nevie pohladom na macku urcit pohlavie a v klude si ju zoperuje kym nezisti ze nema co vybrat… doteraz mi nad tym rozum zastava ako takyto clovek moze mat vlastnu ambulanciu ked nevie rozoznat macku od kocura…

    Skusim teda najst nejakeho ineho veterinara, nechcem riskovat kalamitu a ked to ani jemu neublizi…

    Ked uz ste to spomenuli, nebude teda mensi ak ho dam vykastrovat okolo toho 6. mesiaca? S osttnymi kocurikmi ste nemali problem so znackovanim kym ste ich dali kastrovat?

    Amber
   2. Ahoj 🙂 Mám 1,5 ročnú britskú cicu a pred 2 mesiacmi cca sme si k nej zobrali britského kocúrika. Malý bude mať 17.1. 6 mesiacov. Mačičky si rozumejú často sa spolu hrajú všetko je ok len niekedy už ho má veľká plné zuby ked ju nenechá ani sa vyspať trošku tak sa po ňom oženie packou a zamrauči. 5.2. ideme na lyžovačku na 3 dni a vtedy budú v byte sami a každý večer príde na pár hodín za nimi brat sa o všetko postarať, pohrať sa s nimi. Mám ale trochu obavy ked budu väčšinu dňa sami nemôže to vyustiť v nejakú potyčku medzi nimi? Lebo ked som doma tak sa s nim hravam 3 krat denne aby neskakal len po sestričke furt. A dalšia otazka či ho mám tesne predtým vykastrovať alebo radšej až ked sa vrátime? Ako dlho bude potrebovať nad sebou dohlad po zákroku?

    Zuzka
    1. Zdravím,

     kastrácia nie je náročná, mačky sa obvykle vypúšťajú hneď pár hodín po zákroku. Staráte sa podľa opisu krásne:) , ale možno máte až moc veľké obavy a zbytočne. Mačky si svoje vzťahy vyriešia sami, bez vás a to je absolútne prirodzené a správne. Nebudete im predsa za „zadkom“ 24/7 a to ani nie je žiadúce. Nechajte ich, bude to isto vporiadku. Staršia mačka si vytyčuje svoju pozíciu a mladšia sa musí naučit akceptovať to. To je život. 🙂

     Prajem veľa krásnych chvíľ s mačkami!

     Lucián & BRAG

     1. Dobrý večer, ešte mám inú otázku 🙂 kocurik dosiahol vek 6 mesiacov a začal mu pachnut moč uplne inak (chodí normálne do WC) . Trvalo to tak 2-3 dni a pach prestal no začal trošku dlhšie močiť a vždy vyjde odtiaľ celý od toho 😀 Navyše na gulkach máva oranžovo žltú hustejsiu tekutinu neviem či to je rozpustena podstielka čo sa na neho nalepila lebo používame Catsbest a to sú take prírodné piliny. Ale príde mi že cika menej a zrazu by sa aj odnaucil ako to správne robiť? 😀 Môže to byť nejaký príznak choroby? Výtok napr?

      Ďakujem pekne.

      Zuzka
      1. Zdravim,

       dospieva, je to možné. Hustota a teda výzor je závislý na tekutinách, ktoré pije a krmive. Podsielka sa rozpustí a je možné, že sa nalepí, používám tu istú a samci problém nikdy nemali, teda to považujem za zvlášnosť, ale každá mačka je iná. Pokiaľ máte pocit, že niečo nie je vporiadku je lepšie mať istotu a ísť k vetovi – ak bude problém, podchytí sa včas a ak nie, budete mať aspoň pokojný spánok.

       Lucián & BRAG

 2. Zdravím,

  to je naozaj smutné, ktovie kde títo „odborníci“ študovali a robili prax, ak robia takéto zásadné chyby. Ja som mal len dvoch kocúrikov a ani jeden neznačkoval. Robino bol kastrovaný ako 6 mesačný a pekne mi narástol, je po mainke Aimme druhý najväčší a má krásnych 4,9kg. 🙂
  Neznačkovali ani baby a nemali ani ruje.

  Ak hľadáte dobrého veterinára je najlepšie spýtať sa iných kam chodia a ísť za odporúčaniami. preto smerujte túto otázku na http://www.mackysos.sk kde vo fóre Vám poradia podľa miesta bydliska. Ak ste z Ba odporúčam http://www.zverland.sk.

 3. kedže mám doma kocúra, otázku kastrácie a najmä správneho času som veľmi dlho riešila. Nakoniec sme to uskutočnili asi dva týždne pred prvými narodeninami kocúrika, keď sme už asi týždeň nespávali:-)
  neznačkoval ale mal veľmi hlasné prejavy ruje, ktoré hneď dňom kastrácie pominuli.
  Ale všetci, ktorí mi radili vydržať do roku veku kocúra hlavne apelovali na zdravý vývin a neskoršie možné problémy napr. s močovým mechúrom, vzrast a estetika ani nebol tým hlavným mínusom skorého kastrovania.
  Susedka dala kastrovať vo veku 6 mesiacov, narástol napriek tomu, že to bol pouličný zachránený kocúrik do úžasnej veľkosti, má okolo 6,5 kg, dnes má dva roky, je nádherný ale od septembra do dnes má už po tretí krát problém s močovými kameňami, je na tretích antibiotikách a práve skoré kastrovanie označujú veterinári ako možnú príčinu jeho problému.
  Takže neviem, čo je správne, ja by som asi radšej v záujme zdravia počkala do toho roku.

 4. ahojte, môj Maxo bude mať 25.11. 7 mesiacov. Zatiaľ neznačkuje, ale trápime sa s rujou 🙁 a veterínárka mi tiež odporučila s kastráciou počkať do 1 roka. No keď tie jeho „úchylácke“ prejavy budú naberať na intenzite, tak asi do konca roka pojdeme na zákrok. Alebo mu na čas zaobstarám frajerku 😀

  Lucia
   1. Zdravím,

    kocúrika treba vykastrovať, nič iné Vám neporadím. Neviem na čo presne máte čakať, ale asi na značkovanie. Ak to je to, čo chcete, tak otáľajte smelo ďalej. Kocúrik má ruju, trápi sa, Vás ruší a možno aj susedov a pritom riešenie je tak jednoduché a prosté.
    Rozhodnutie je už len na Vás.
    Držím palce!

 5. da sa značkujuci kocur ,ktorý je už starši ako rok ,skoro aj dva ešte kastrovať ??? a prestane značkovať ???? zaujimave že značkuje len miesta kde sa zdržiavam ja ,kde manželka tak tam nie ….:(

 6. Zdravím Vás,
  kastrácia sa dá urobiť v akomkoľvek veku. ide len o kondíciu zvieratka. Či prestane to neviem, nedá sa to takto povedať, bolo by to hádanie.
  Značkuje tam, kde ste vy preto, že mužský pot obsahuje atraktanty a tie ho lákajú. Kocúrika objednajte čím skôr. Všetky znečistené predmety vyhodiť, vyvariť a poumývať octom.
  Dajte vedieť či zabralo a vymyslíme ďalší postup.

 7. Ahojte, ja mam dvoch kocurov a obaja boli kastrovani priblizne v 7 mesiacoch. Zijeme v byte, ked som zistila, ze znackuju, hned som ich objednala na zakrok. Nastasie, nic neznicili, nic sme nemuseli vyvarat ani vyhadzovat. Obaja narastli do normalnej velkosti, ten jeden dokonca do nadpriemernej, teraz uz maju 6 a 3 roky a ani u jedneho sa neobjavili problemy s mocovymi cestami alebo kamenmi. Ono, tie kamene vznikaju aj u nekastrovanych kocurov, ktorych ludia krmia sunkami a inymi udeninami plnymi soli, kocur pitny rezim moc nedodrziava a problem je na svete.

  luceta
  1. Zdravím Vás,
   ďakujem za názor a reálny príbeh.
   V USA sa kastruje od 8 týždňov dokonca a robia sa klasické klinické štúdie, kde sa nič z mýtov, ktorými kŕmia chovateľov miestni veterinári nepotvrdilo. Bohužiaľ, hoc je povinnosťou lekárov /akýchkoľvek/ sa neustále vzdelávať, máloktorí to robia. Potom sa tradujú nezmysly ako tieto a ľudia majú doma nekastrované mačky, čo značkujú.
   Vždy je riziko kameňov, rovnako ako je vždy riziko onej či inej choroby. To je život.

 8. Ahoj.

  Mám doma Britské colour ponity bez PP ročného kocúra a 11 mesačnú mačku v posledných týždňoch gravidity a zvažujem Kastráciu. Kocúr prišiel do ruje keď mal cca 7 mesiacov a mačka asi 2 mesiaca po ňom (čo sa dalo prežiť). Potom bol asi mesiac pokoj no na kocúra to zase prišlo a zatiaľ som nezohnal inú mačku.
  …..
  Nie je agresívny no stráca záujem o hry. Keď nespí alebo sa mu niekto nevenuje, tak nervózne behá po dome, občas ,,smutne“ mraučí (nie je to nič strašné ani nepretržité). inak robí iba také to tiché nadržané: pruuuuuuu
  Väčšinu času prenasleduje mačku a pomerne často na ňu skáče, čo jej je „nepríjemné“, tak ho po chvíli zhodí no občas pod ním tak mňaučí že ho zhodíme – čo asi tiež nie je rozumné, no máme strach o mačiatka. ale inak sa to sním dá bez väčších problémov vydržať no on chudáčik evidentne nieje úplne v pohode.
  V dome Neznačkuje ani nemočí mimo toaletu no na dvore značkuje o život.(Dúfam že to tak aj ostane)
  Možno je to aj tým, že majú dostatok priestoru a aj miesta na hranie, lezenie, skákanie, šplhanie a pohľad z výšky im tiež nechýba. Tiež sú pravidelne vonku na dvore alebo aspoň v okne či balkóne a strechách prístavby. Samovražedné sklony nemá :).

  ……
  Zvažujem ešte jednu mačku na chov no neviem či je to rozumné a či bude o mačiatka dlhodobý záujem aj keď tieto sú už zajednané.
  …..
  Tiež zvažujem kastráciu a tak by som chcel poprosiť o radu a odpoveďe na otázky.
  1.) Kedy je vhodné ho/ich kastrovať (ak sa tak rozhodnem). Či je vhodné kocúra kastrovať teraz? „aj keď mu to mierne hrabe“.
  Alebo bude lepšie počkať kým sa mačka okotí a znova príde do ruje? ak nezoženiem inú mačku)
  2.) či môžu byť nejaké komplikácie s kocúrom či mačkou? Ak kastráciu oddialim v prípade že kocúr bude mať možnosť si do tej doby občas „užiť“. A mačka bude ešte aspoň raz alebo aj viac krát kotná bez toho aby zostala počas ruje na ocot.
  3.) Kedy príde mačka znova do ruje?
  4.) Môže v byte chovaný kocúr(otec) v ruji mať prístup k mačke a mačiatkam?

  Ďakujem. 😉

  Tomi
  1. Ahoj,

   v prvom rade musím napísať, že mačičky nie sú na množenie! Takže za mňa hovorím, rozhodne kastrovať a už ďalej nemnožiť. Ulice sú plné nechcených mačiek a chorých v núdzi a tie sa ani chúdence nedostanú do útulkov. Nie je potrebné umelo množiť mačičky ďalšie, zvlásť ak nejde o plemenné s PP v rámci registrovanej chovateľskej stanice.

   No a teraz k tvojim otázkam:

   1.) Kedy je vhodné ho/ich kastrovať (ak sa tak rozhodnem). Či je vhodné kocúra kastrovať teraz? “aj keď mu to mierne hrabe”. Alebo bude lepšie počkať kým sa mačka okotí a znova príde do ruje? ak nezoženiem inú mačku)

   Už včera bolo neskoro v oboch prípadoch – mačky aj kocúra. Ako som napísal na úvod, množenie mačiek nie je v súlade s mojím pohľadom na chov mačiek. Takže určite nemnožiť a obe mačičky kastrovať. Kocúra hneď a mačičku po dohode s veterinárom.

   2.) či môžu byť nejaké komplikácie s kocúrom či mačkou? Ak kastráciu oddialim v prípade že kocúr bude mať možnosť si do tej doby občas “užiť”. A mačka bude ešte aspoň raz alebo aj viac krát kotná bez toho aby zostala počas ruje na ocot.

   Jediná komplikácia, ktorú vidím ja, je to, že mačičky nie sú stále kastrované.

   3.) Kedy príde mačka znova do ruje?

   Ťažko povedať – je to individuálne, ale príroda to nastavia tak, aby odchovala mačatá a mohla hneď znovu. To je práve tá chyba. Mačička je kotná, takže už to nerieš a hneď ako sa bude dať /doporučí ti skúsený veterinár/ ju daj kastrovať a dopraj jej krásny a pokojný život po tvojom boku.

   4.) Môže v byte chovaný kocúr(otec) v ruji mať prístup k mačke a mačiatkam?

   Nebýva to zvykom, ale opäť je to individuálne. Mačky sú v prírode samotárky a zoznamujú sa len preto, aby sa rozmnožili a otec potom odchádza. Mačiatka mu bránia v množení, lebo matka „nemá potrebu“. Stať sa môže čokoľvek. Sú ale aj medzi mačkami príkladní otcovia potomstva.

   Premysli si celú vec a rozumne sa rozhodni. Ruje mačky oslabujú rovnako, ako neustála kotnosť a produkcia mačiat. Nie je to etické ani morálne a trpia tym. Ak ich máš rád, čo predpokladám, dopraješ im krásny život plný lásky a hier a nie výrobu mačiat na objendávku.

   Ďakujem!

   Kajo

 9. Dobrý deň,
  Mame doma kocúra ma 6mesiacov plus minus. Je to britská rasa s pp, sme iba jeho ‚Foster parents‘ majiteľka ho chce používať na kritie.(co sa mne osobne veľmi nepáči lebo nezastávam obchodovanie s mačkami).
  Dnes sa stalo že vyšiel zo zachodika a ešte aj vonku si ´cvrkoĺ´ na podlahu. Neviem či to mám začať brat ako začiatok značkovania, lebo pred zachodik sme mu kúpili takú umelú podusku,a dnes mala premieru(aby nestúpal na parkety). Keď vchádzal do záchodika tak idesiel tak divne akoby ani nevedel či je to jeho toaleta a tak. A potom vyšiel cely ocikany a ešte aj nazem pred zachodik strekol. Keď sme podusku odstránili tak šiel kakat normálne bez problémov.
  Preto sa chcem opýtať, že či každý kocúr znackuje a či keď ho dáme majiteľka na 2 dni aby si užil a potom sa nám vráti spať nezačne tu vo veľkom všade cinkať a tak?
  Lebo hoci ho mám rada zvažujem že pokial to urobí tak si ho majiteľka môže nechať ak ho nevykastruje!
  A tiež ako často kocúri značkujú?
  Ďakujem

  Lirith
  1. Dobrý deň,

   ak to chápem správne, vy ste si kúpili kocúrika, ktorého ale majiteľka bude využívať nakrytie, no žiť s ním budete vy, správne?
   Ak áno, tak potom vás celkom obdivujem, lebo mať doma nevykastrovaného kocúra, ktorý bude chodiť kryť iné mačky, to je celkom náročné. Vysvetlím – vy ste predpokladám chceli mačku maznáčika, aby ste s ním trávili čas, hrali sa, zdieľali pekné okamihy. Toto je ale papierový / asi (šampión), ktorý je súčasťou nejakej chovateľskej stanice a jeho úlohou je množiť sa a zveľaďovať svoje plemeno. Nevylučuje sa to s tým, že nemôže byť maznáčik, ale nebude kastrovaný. To znamená, že v istom veku /a váš kocúr sa v 6 mesiacoch k tomu dostal/ začne značkovať. To je vec, ktorú v byte zvládne málokto. Neuveriteľne to smrdí, mačka to robí pravidelne, nie je možné ju za to trestať a ťažko sa to čistí. S týmto ste súhlasili?
   Obvykle, ak je kocúr s PP a nekastrovaný, chodí aj na výstavy a tým zvyšuje svoj kredit /ak je úspešný/ pre ďalšie krytie a rozvoj stanice a plemena. To tiež budete robiť?

   Môj názor: Ak chcete mať doma maznáčika, vyberte si „maznáčika“ – to je termín, ktorý používajú aj chovateľské stanice. Ide o zvieratko s PP, ale nemá všetky potrebné znaky plemena v takej kvalite, aby bol vhodný pre ďalší chov, takže sa môže kastrovať. Toto podľa vášho opisuje ale nie je váš prípad.

   Ideálnejšie je mača z útulku/depozitu, bez PP, kastrované a budete mať dobrý pocit zo záchrany života. 🙂

   Mať doma v byte nevykastrovanú mačku je podľa mňa absolútne nevhodné a to ako pre ňu, tak aj pre vás. /Chovateľské stanice majú iný režim, zmysel/

   Značkovanie kocúra je prirodzená vec, ale nemusí sa prejaviť u každého. Jeho častosť je velice individuálna. Vekovo je to tiež individuálne ale začína cca v 6 mesiacoch. Keby k tomu ale u vás prišlo, určite to zistíte, lebo ten smrad je veľmi typický. Ako prebieha je popísané v článku vyššie. To, čo ste popísali, podľa mňa značkovanie nie je. Kocúr má asi problém so záchodom /veľkosť, tvar, predložka, výška podstielky a podobne/, lebo mačka sa nikdy dobrovoľne od svojich výkalov neušpiní.

 10. Zdravím,
  je to druhý rok, čo mám umrela dobermanka a do okolia nášho domu sa navliekli mačky.
  Hlavne kocúri všetko ošťávajú, steny domu, náradie, veci na dvore i záhrade.
  Už mám toho dosť.
  Jednou z možnosťí je mačky pozabíjať, chcem to ale využiť ako poslednú možnosť.
  Vie niekto poradiť, ako sa mačiek zbaviť?

  PatrikM
  1. Dobrý deň,

   zabiť mačku je trestný čin! Dúfam, že si to plne uvedomujte.

   Ak nemáte oplotenie, alebo nie je riešené tak aby zabránilo vstupu mačiek, nebude to ľahké. To, čo nazývate močenie, bude asi značkovanie. Tam pomôže kastrácia. Ferálne mačky sa musia odchytiť a vykastrovať. Následne sa vypustia späť. Ich pohybu to nezabráni, ale prestanú sa množiť a značkovať.
   Obrátiť sa môžete o pomoc na miestny úrad, útulok či občianske združenie, ktoré pomáha ferálnym mačkám alebo má priamo kastračný program.

   Prajem pekný deň!

   Lucián & BLRA

 11. Dobry den,
  Budem mat macku je potrebne ju kastrovat ked bude zit len v byte?? nechcem ju na mnozenie ale tiez mi pride ta kastracia taka ze jej nieco zoberiem. Bude to prenu problem alebo moze stat ze bude znackovat??? potrebujem poradit nemam stym ziadnu skusenost.vdaka

  katka
 12. Dobry den,
  chcela by som sa spytat ci kocure znackuju aj trusom. Mame vykastrovanu macku aj kocura (2 rocne) a sused si obstaral maciatka macky aj kocura (zatial nekastrovane, maju teraz asi 8 mesiacov). Chodievaju aj k nam do dvora. Asi dva mesiace sa nam stava, ze okolo domu po chodniku, vacsinou popri stene, rano nachadzame asi 3cm jednotlive kusy trusu. Velkostou pripominaju macacie. Je mozne ze si tak znackuje mlady kocur?

  Jana
 13. Dobry den. Mame kastrovaneho kocura asi 7 rokov. Je v dome, a ma pristup na balkon. Na zahrade je feralna macka, ktora sa u nas usadila (od mala – asi rok, skamaratila sa s nasim vlciakom, ktory macky kantri) v juni sa okotila. Pristup k sebe nemaju. Nas kocur zacal tuto jar znackovat po byte. Strasny smrad. Ako docielit aby prestal znackovat. Skamaratit kocura s mackou?

  Jaro
  1. Dobrý deň

   prístup k sebe nemajú ale vzájomne sa cítia, je potreba, aby všetky mačky zdieľajúce jedno teritórium boli kastrované. Ak už mačka značkuje, je možné že ani po kastrácii neprestane.U vás značkuje už kastrovaný kocúr a to je poriadny problém. ste si istý že kocúr je zdravý a ide o značkovanie? Ako kastrovaný by to robiť nemal, nemá dôvod. Zvláštna situácia.
   Viz článok vyššie – značkovanie a močenie mimo toaletu nie sú totožné tak sa radšej pýtam.

  1. Dobrý deň,
   ak je kastrovaný značkovať by nemal? Boli odstránené semenníky? Je isté že značkuje? Ten proces výstreku je iný ako u močenia u toalety, Videli ste ho pri tom? Bol kocúr u veterinára, je zdravý,robil sa rozbor krvi a moču?

  1. ahoj, kastrace není všemocná, ale tohle bude spíš o tom že trvá mésíce, než se mu vyplaví hormóny. Na značkování je nej ocet nebo enzymatické prostředky.kedy to skončí, to neví nikdo. Důležité je, jestli ruja byla ten důvod, nebo jediný. čas ukáže.

   Lucián & BLRA

 14. ahoj, som za kastraciu, ale ako piše Lucián, nie je to riešenie na všetko. je mam pri mojej cice odskusaný Q4 a Pist Vaek, pekne to pohlcuje pachy.ale nehody sú a vždy budú :o)

  Mária
 15. Dobry den, kocurik mi oznackoval kozeny ruksak – skusala som to vycistit neriedenym octom, aj jedlou sodou, ale nepomohlo. Mate prosim nejake rady, tipy a triky ako tento zapach odstranit? Vopred dakujem

  Ivana

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..