Ahoj.

Mám doma Britské colour ponity bez PP ročného kocúra a 11 mesačnú mačku v posledných týždňoch gravidity a zvažujem Kastráciu. Kocúr prišiel do ruje keď mal cca 7 mesiacov a mačka asi 2 mesiaca po ňom (čo sa dalo prežiť). Potom bol asi mesiac pokoj no na kocúra to zase prišlo a zatiaľ som nezohnal inú mačku.
…..
Nie je agresívny no stráca záujem o hry. Keď nespí alebo sa mu niekto nevenuje, tak nervózne behá po dome, občas ,,smutne” mraučí (nie je to nič strašné ani nepretržité). inak robí iba také to tiché nadržané: pruuuuuuu
Väčšinu času prenasleduje mačku a pomerne často na ňu skáče, čo jej je “nepríjemné”, tak ho po chvíli zhodí no občas pod ním tak mňaučí že ho zhodíme – čo asi tiež nie je rozumné, no máme strach o mačiatka. ale inak sa to sním dá bez väčších problémov vydržať no on chudáčik evidentne nieje úplne v pohode.
V dome Neznačkuje ani nemočí mimo toaletu no na dvore značkuje o život.(Dúfam že to tak aj ostane)
Možno je to aj tým, že majú dostatok priestoru a aj miesta na hranie, lezenie, skákanie, šplhanie a pohľad z výšky im tiež nechýba. Tiež sú pravidelne vonku na dvore alebo aspoň v okne či balkóne a strechách prístavby. Samovražedné sklony nemá :).

……
Zvažujem ešte jednu mačku na chov no neviem či je to rozumné a či bude o mačiatka dlhodobý záujem aj keď tieto sú už zajednané.
…..
Tiež zvažujem kastráciu a tak by som chcel poprosiť o radu a odpoveďe na otázky.
1.) Kedy je vhodné ho/ich kastrovať (ak sa tak rozhodnem). Či je vhodné kocúra kastrovať teraz? “aj keď mu to mierne hrabe”.
Alebo bude lepšie počkať kým sa mačka okotí a znova príde do ruje? ak nezoženiem inú mačku)
2.) či môžu byť nejaké komplikácie s kocúrom či mačkou? Ak kastráciu oddialim v prípade že kocúr bude mať možnosť si do tej doby občas “užiť”. A mačka bude ešte aspoň raz alebo aj viac krát kotná bez toho aby zostala počas ruje na ocot.
3.) Kedy príde mačka znova do ruje?
4.) Môže v byte chovaný kocúr(otec) v ruji mať prístup k mačke a mačiatkam?

Ďakujem. ;)

 

Ahoj,

v prvom rade musím napísať, že mačičky nie sú na množenie! Takže za mňa hovorím, rozhodne kastrovať a už ďalej nemnožiť. Ulice sú plné nechcených mačiek a chorých v núdzi a tie sa ani chúdence nedostanú do útulkov. Nie je potrebné umelo množiť mačičky ďalšie, zvlásť ak nejde o plemenné s PP v rámci registrovanej chovateľskej stanice.

No a teraz k tvojim otázkam:

1.) Kedy je vhodné ho/ich kastrovať (ak sa tak rozhodnem). Či je vhodné kocúra kastrovať teraz? “aj keď mu to mierne hrabe”. Alebo bude lepšie počkať kým sa mačka okotí a znova príde do ruje? ak nezoženiem inú mačku)

Už včera bolo neskoro v oboch prípadoch – mačky aj kocúra. Ako som napísal na úvod, množenie mačiek nie je v súlade s mojím pohľadom na chov mačiek. Takže určite nemnožiť a obe mačičky kastrovať. Kocúra hneď a mačičku po dohode s veterinárom.

2.) či môžu byť nejaké komplikácie s kocúrom či mačkou? Ak kastráciu oddialim v prípade že kocúr bude mať možnosť si do tej doby občas “užiť”. A mačka bude ešte aspoň raz alebo aj viac krát kotná bez toho aby zostala počas ruje na ocot.

Jediná komplikácia, ktorú vidím ja, je to, že mačičky nie sú stále kastrované.

3.) Kedy príde mačka znova do ruje?

Ťažko povedať – je to individuálne, ale príroda to nastavia tak, aby odchovala mačatá a mohla hneď znovu. To je práve tá chyba. Mačička je kotná, takže už to nerieš a hneď ako sa bude dať /doporučí ti skúsený veterinár/ ju daj kastrovať a dopraj jej krásny a pokojný život po tvojom boku.

4.) Môže v byte chovaný kocúr(otec) v ruji mať prístup k mačke a mačiatkam?

Nebýva to zvykom, ale opäť je to individuálne. Mačky sú v prírode samotárky a zoznamujú sa len preto, aby sa rozmnožili a otec potom odchádza. Mačiatka mu bránia v množení, lebo matka “nemá potrebu”. Stať sa môže čokoľvek. Sú ale aj medzi mačkami príkladní otcovia potomstva.

Premysli si celú vec a rozumne sa rozhodni. Ruje mačky oslabujú rovnako, ako neustála kotnosť a produkcia mačiat. Nie je to etické ani morálne a trpia tym. Ak ich máš rád, čo predpokladám, dopraješ im krásny život plný lásky a hier a nie výrobu mačiat na objendávku.

Ďakujem!

Kajo

 

Podobné príspevky:

SLOBODA ZVIERAT: TERAZ je čas kastrovať pouličné mačky…

Na čo si každá mačka musí v lete dať pozor?

Perzské mačiatko od množiteľky – alebo ako to naozaj nerobiť

Otepľuje sa – vetrajme bezpečne a zamedzme nechcenej gravidite

Sezóna mačiatok sa začína

2 Comments

 1. Poprosím o informáciu ohľadom správania kocúrika. Je to rasa mainska Mývalia .Ide o nočnú aktivitu a to dupanie labkami po mäkkých povrchoch, deka a môj paplón. Pri tom dupotaní kuše deku, paplón a dosť vrčí. Nemôžem sa k nemu ani priblížiť. Má 6 mesiacov a neviem či je to prirodzené správanie , čo mám robiť. Pomôže kastrácia? Plánujem ju. Tiež neviem. kedy je ten správny čas.

  Jarmila Viteková
  1. Zdravím, na kastraci je správný čas už teď, 6 měsíců je akorát. Jestli to přestane těžko říci. „Šlapání zelí“ je instinktivní chování, dělají to koťata matce, aby stimulovali produkci mléka a mohli sát z bradavek. U některých jedinců přetrvá do dospělosti. S kastrací dle mého nesouvisí. je to vlastné projev lásky, náklonnosti. 🙂

   Přeji hodně štěstí!
   Lucián & BRAGM

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..