Mnohí ľudia stále zápasia so stereotypmi ohľadne mačiek, nielen v starostlivosti o mačku, ale aj v otázkach jej optimálnej výživy. Medzi často kladené otázky patrí podávanie kravského mlieka mačke – či už dospelej tak i mačiatku. Čitateľ Miloš sa v diskusii spýtal podobne: „Ahoj, prosím ťa a čo si myslíš o mlieku? Počul som, ze ani mlieko nie je veľmi vhodné pre mačky.“

Presne tak! Kravské mlieko nie je rozhodne vhodné. Respektíve, otázkou je len to, do akej miery mačka trpí intolerenciou na laktózu v mlieku obsiahnutú. Niektoré to znášajú dobre iné horšie. Ak už mlieko, tak v pet shopoch sa dá kúpiť mačacie mlieko od 3 výrobcov (Whiskas, Beaphar, Gimborn) a možno aj iných. Rovnako sú dnes dostupné i pundingy či jogurty pre mačky.
 photo P9270004copy_zps4b632c40.jpg
 photo Kollbymlsaacutema10D0aciacutepudingamaltoacutezovuacutepastucopy_zps8462c140.jpg

Mlieko
Človek a mačka sú jediní predstavitelia cicavcov na zemi, u ktorých sa toleruje pitie mlieka počas celého života, pričom zo zdravotného hľadiska to nie je vôbec opodstatnené, skôr naopak. Rozdiel je v tom, že človek po mlieku siahne z vlastnej vôle (v prípade detí aj z donútenia 🙂 ), ale mačkám ho podávame my. Samé nemajú žiadnu možnosť si ho obstarať. Matka príroda to tak zariadila a vedela čo robí.
Kravské mlieko obsahuje vysoký podiel laktózy, ktorá je silným alergénom s výraznými gastrointestinálnymi prejavmi ako u ľudí, tak i u mačiek. Rovnako veľmi zle pôsobí na alergie, kožu, ekzémy, imunitu a podobne.

Aj keď ho mačky často krát majú rady a vyhľadávajú ho, neznamená to, že je pre ne vhodné!

Ako alternatívu im podávame mlieko kozie, ktoré má výrazné imunitné účinky (prevencia rakoviny a alergií) , alebo komerčne dostupné mačacie mlieko a jogurty.

 photo P9270009copy_zpsbea72ab0.jpg

Mliečne výrobky
Klasické maslo, kyslá smotana, biely jogurt, tvaroh, … a im podobné produkty sú považované za vhodný doplnok stravy a v rozumnom množstve obohatia jedálniček každej mačky. Nič by sa ale nemalo preháňať. Nie sú to produkty prirodzenej stravy mačky na ktorú bola zvyknutá jej divoká predchodkyňa.

 photo P9270011copy_zps13ec3f56.jpg
 photo Bellamlsaacutema10D0aciacutepudingamaltoacutezovuacutepastucopy_zpsdf12b3a5.jpg

Syry
Syr je rovnako mliečny produkt a tiež teda preňho platia rovnaké pravidlá. Skoro všetky mačky milujú tavené syry alebo syry tvrdé. Za „vhodné“ sa považujú neochutené, nekorenené, neudené, odtučnené, nezrejúce. Pozor ale, syr je doplnok stravy, skôr maškrta a nie je vhodný nielen z hľadiska laktózy ale aj obsahu soli.

Moje mačky milujú oštiepok a parenice rovnako presne ako ja.

 photo Lolamlsaacutenastruacutehanyacutenezrejuacutecisyrcopy_zpsff91f47e.jpg

Ja osobne sa hlavne riadim tým, že nič, čo je podávané s mierou nemôže mačke zásadne ublížiť. Samozrejme platí to len v prípade ak máme doma mačku, ktorá sa teší plnému zdraviu a dobrej kondícii.

To však neznamená, že by sme mali mačičke ponúknuť všetko, čo doma nájdeme, hoc len malý kúsoček. Takto by sme si mačičku určite v zdraví nevychovali. Je to predsa len iný živočíšny druh ako my a má špecifické výživové predpoklady. To, čo je dobré pre nás, nemusí byť pre ňu a opačne.
Rovnako ako pre človeka existujú určité zásady správnej racionálnej výživy, obdobné zásady sú sformulované aj pre naše mačky.

4 Comments

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..