Som skúsená mačkárka, ale naozaj si neviem rady. Momentálne máme už tretí set mačiek, majú 4 mesiace a sú skvelé. Všeličo som prežila s mačkami, ale toto sa mi ešte nestalo. Mačky sú zvyknuté, pochádzajú od chovateľa, po 3 mesiacoch sa dostali k nám, sú to už 3 týždne.. Zvykli si, sú spokojné, záchodíky čisté. O 6 ráno mi však prídu na posteľ a vycikajú sa mi plnou parou na perinu a rovno na mňa. 🙁 Všetko som vyprala, čistila som perinu, … neviem čo sa stalo, uvidíme ráno. Nemala som ešte mačky, ktoré by cikali do perín.
Katka

Milá Katka,
cikanie mimo toalety je prejav problému, spôsob komunikácie, ktorým mačka dáva najavo, že nie je všetko tak, ako by malo.
V prvom rade treba zistiť, či sa nejedná o poruchu zdravotnú – močopohlavného systému. To treba vylúčiť. Mica môže mať vysoké pH moču, zápal, môže byť prechladnutá, mať močové kamene a podobne. Tu pomôže len veterinár a vyšetrenie moču.
Druhý prípad je, keď močenie je prejavom narušenia psychickej pohody a rovnováhy mačky. Môže sa jednať o zastrašovanie, pasívnu agresivitu, stres, zmeny nálad, ….

Niekedy cikanie mimo toalety súvisí len so záchodíkom. Tam môže byť problém jeho veľkosť, umiestnenie, tvar, prevedenie. Niektoré miciny preferujú krytý, iné otvorený záchodík. Sú aj také, ktoré nešpinia do použitého a potrebujú stále čistý. Poznám mačky, ktorým vadí, ak je podstielky príliš veľa, iným sa zase niekedy máli.

Záchod, podstielka

Aby ste pochopili, kde je problém, bude to chcieť podrobné sledovanie, čo sa u vás doma deje. Vyskúšajte mačkám ponúknuť viac toaliet, na rôznych miestach v iných prevedeniach a s rôznymi podstielkami. Existuje pravidlo, že na 1 mačku by mal pripadať 1 záchodík + 1 navyše. Ak máte teda 3 mačky , ideálne by to chcelo 4 záchodíky.

Viac o toalete nájdete v článku: Všetko dôležité o mačacej toalete

Bella stráži záchodík

Prevencia opakovaného špinenia je, vyhodiť čo bolo ocikané – mačky to ucítia, aj po praní a ak si na to zvyknú budú tam stále cikať. Ak to nemôžete či nechcete vyhodiť, skúsil by som to vyvariť na 60, ideálne 90 stupňov a použiť silnú aviváž, ideálne aviváž a tekutý vanish.

Pomocníkov by mohol byť aj difuzér a sprej feliway, ktorý obsahuje umelé mačacie feromóny.Difuzér dáte do zástrčky a jeho vôňa sa rozleží po byte a navodí príjemnú, pokojnú atmosféru. Sprej použijete na miesta, kde mica špiní.

Viac o probléme močenia mimo toalety nájdete v článku: Mačacie hygienické návyky

Kým problém neprestane, mačkám by som obmedzil priestor pre pohyb. Je možné, že proste to niektorá nestihla.

Ako vidíte , variant je hneď niekoľko. Príčinu už ale musíte odhaliť vy sama v spolupráci s veterinárom.
Držím palce!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..